Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2018 yılında niçin Delphi 7 kullanmaya devam ediyorsunuz?
#1
İlgisiz konuda Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Olin ilgili konusunu oluşturdum.

Niçin halâ Delphi 7 kullanmaya devam ediliyor? Bizim göremediğimiz bir şey mi var? Geliştirilen yazılımlarla ilgili eski sürümler yetersiz kalmaya başlayınca, üst sürümlere çıkmak her geçen sürümde daha da belalı bir hale geliyor iken niçin D7'de geliştirmeye devam ediyorsunuz?

Delphi Builder (yaygın bilinen adıyla Delphi IDE) 2012-2018 arası sürümlerinde, Embarcadero'nun getirdiği, değiştirdiği, eklediği, çıkardığı birçok özellik, yapı, sistem, kütüphane bulunuyor. Bu konudaki eksiklikleri nasıl gideriyorsunuz?


Dipnot: Yeri de gelmişken; "vay efendim Delphi kullanılmıyor", "yok niye kimse tercih etmiyor", "neden eskide kaldı böyle", "eskiden üniversitelerde Delphi öğretilirdi", "yeni geliştiriciler Delphi bilmiyor, zor adam buluyoruz" gibi yakınmaların özünde yatan sebebin Delphi 7'de kalanlar olduğuna inanıyorum. Çünkü sizlerin vermesi gereken desteği verecek başka kişiler olmadığından, firma ve yeni ürünleri destekleyen, gelişimini ve kullanımını arttıran kişiler kalmıyor.

Yeni sürüme geçen kitle az değil, hatta bana göre;
*Tahmini oranlamadır.
Delphi 7 %35-37 ,
Delphi Builder XE2-10.2 %55-57
ve Diğer, FreePascal, Lazarus vb. %10-%12
{ talk is cheap show me the code. }
Cevapla
#2
Ben kendi adıma yazayım
Şuanda Son kullanıcı tarafınada Berlin sürümünü kullanıyorum.
Fakat Delphi7 ilede bazen geliştirme yapıyorum.
Nedenine gelince zamanında geçiş kontrol ve güvenlik sistemleri üzerine birçok uygulama geliştirdik. (Comport iletişimi ile)
ve bu noktada "turbopower AsyncPro" ile unicode olmadan birçok şey yazıldı.
bunları yeni nesile geçirdiğimde tüm kodlarımı unicode özelliğine göre gelen giden verileri yeniden uğraşmam gerekecek.
buda şuanda bana zor geliyor. Yaklaşık 14 farklı cihaz tipi ile entegre oluyor. (El izi, göz tarama, avuç içi, mifare kart, barkod, vb...)
Bu yüzdende hala bir kısmı delphi 7 üzerinde çalışıyor
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Cevapla
#3
Merhaba,
Delphi ile yazılım geliştiren ticari işletmelerin halen Delphi 7 kullandıklarını sanmıyorum. (İstisnalar kaideyi bozmaz tabi, bir iki tane olabilir) 
Bir çok ticari firma Delphi 10 Seattle ve daha üst sürüm kullanıyor. Gerekçelerini burada sıralayamam. Hem zaman hem de satırlar yetmez diye düşünüyorum.
Sırf bu yüzden bir kitap yazma gereği duydum. Konu kapsamı o kadar geniş ki; anlat anlat bitmiyor. Anlatılanlardan, "Aaa.. bu da mı var dı?" diyecek bir çok kişi çıkacaktır.
Yazıyoruz, fakat editöriyel olarak yazıyoruz. Tam anlamıyla (IDE, yazılım geliştirme ortamı ve eklentileriyle beraber, temel kavramlar) sunulan bir çok nimetten uzak yazıyoruz. 
Tüm bunları bir kesim veya gruba hitaben söylemiyorum. Ben ve benim gibi bu işe gönül vermiş ve Delphi'yi layıkıyla öğrenmeye çalışanlara hitap ediyorum. Ben de birçok şeyi yazarken öğrendim. Smile
Son söz;
Delphi 7, Delphi sürümleri arasında kabul görmüş en kararlı, istikrarlı ve geliştirici dostu bir arayüze sahip. Kolay kurulum, portable ve hızlı testler açısından da çok iyi. 
Genellikle Tool tabir edilen ara yazılımların geliştirilmesinde sık kullanılıyor. Bu anlamda QuAdR hocamın da bir şeyler yazacağına eminim.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#4
1) Düşük boyutlu olması
2) RAM konusunda çok yememesi
3) Hazırda olan kaynakların genelde D7'yi esas alması.

gibi nedenler mevcuttur.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla
#5
Ben daha önce delphi 7 ile yazdığım projemi seatle a yükseltmek istedim anlamsız hatalar verdi çözemedim daha sonra berlin çıktı tekrar denedim sorunsuz geçiş yapabildim o saaten sonra da hiç 7 kurmadım devam edenlerin bağımlılıkların sebebi genelde componentler oluyor örnek 200-300 müşteride çalışan programınız freereport kullanıyor freereport delphi 7 sonrası çalışmıyor fastreporta geçiş yapılabilir ama bu sefer her müşterinin dizaynlarıda fastreporta yükseltmek gerekecek tahminim bu gibi sebeplerle oluyor bu yüzden gelecek açısından güven vermeyen componentlerden uzak durmak lazım.

“Do. Or do not. There is no try.”
Cevapla
#6
Ben çok eskiden yazılmış programlarını hala Delphi 7 ile yazan, ama güncel yazılımlarını Delphi 10 Seattle sonrası sürümler ile geliştirenler gördüm. Delphi 7 zamanında piyasada olan ve yaygın kullanılan component paketlerinin geliştirilmemesi, projelerin yeni sürümlere taşınmasını zorlaştıran bir etken. Bir de "çalışıyorsa dokunma" felsefesine uygun bir şekilde, zamanında programı yazıp işten ayrılmış programcıların bıraktığı şekliyle kullananlar da var.

Oldum olası component paketleri ile program geliştirmeye karşı olmuşumdur, çünkü sonrasında yeni sürümlere geçiş ya çok zorlaşıyor, ya da component paketlerinin yeni sürümleri beklendiği için zaman kayıpları yaşanıyor.

Ama şu dediğime katılmayacak forum üyesi yoktur sanıyorum, en son Delphi sürümleri ile çalışan ama hala Delphi 7 zamanında öğrendiği şekilde kod yazan çok kişi var maalesef. Çünkü şu anda internet'te veya sahaflarda bulunabilen her Delphi kaynağı maalesef Delphi 7 zamanlarından kalma. İnşallah Fesih ARSLAN bey'in kitabı çıktıktan sonra bu durumun değişeceğine inanıyorum.

Saygılarımla.
Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Cevapla
#7
(08-01-2018, Saat: 16:55)rmzgenius Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlBen çok eskiden yazılmış programlarını hala Delphi 7 ile yazan, ama güncel yazılımlarını Delphi 10 Seattle sonrası sürümler ile geliştirenler gördüm. Delphi 7 zamanında piyasada olan ve yaygın kullanılan component paketlerinin geliştirilmemesi, projelerin yeni sürümlere taşınmasını zorlaştıran bir etken. Bir de "çalışıyorsa dokunma" felsefesine uygun bir şekilde, zamanında programı yazıp işten ayrılmış programcıların bıraktığı şekliyle kullananlar da var.

Oldum olası component paketleri ile program geliştirmeye karşı olmuşumdur, çünkü sonrasında yeni sürümlere geçiş ya çok zorlaşıyor, ya da component paketlerinin yeni sürümleri beklendiği için zaman kayıpları yaşanıyor.

Ama şu dediğime katılmayacak forum üyesi yoktur sanıyorum, en son Delphi sürümleri ile çalışan ama hala Delphi 7 zamanında öğrendiği şekilde kod yazan çok kişi var maalesef. Çünkü şu anda internet'te veya sahaflarda bulunabilen her Delphi kaynağı maalesef Delphi 7 zamanlarından kalma. İnşallah Fesih ARSLAN bey'in kitabı çıktıktan sonra bu durumun değişeceğine inanıyorum.

Saygılarımla.

"Delphi sürümleri ile çalışan ama hala Delphi 7 zamanında öğrendiği şekilde kod yazan çok kişi var maalesef"
Belirttiğiniz şekilde (Delphi 7'yi tenzih ediyorum Smile ona lafım yok, bizde emekleri fazla ) klasikten öte harmanlama kodlama yöntemi (bir butonun altında roman yazar gibi) ile yazan, bildiğim çok büyük firmalar var. Çok da büyük müşteri kitlesine sahip ve çok iyi de kazanıyorlar. Son kullanıcı açıp da koda bakamıyor. İşçilik nasıl acaba diye? Aslında bu durum onları pek ilgilendirmiyor da. Bu konunun asıl muhatabı geliştirici firmadır. İleriye yönelik destek noktasında sorunların temelini oluşturan yapı taşlarının sağlamlığı ve doğru yerleşimini sağlamak zorundadır. Aksi durumda zamanla eskiyecek ve dile dil uzatarak, dil eskimiş diyecek.
2010 ve sonrasında sizin de belirttiğiniz gibi bir Delphi kitabı çıkmadı. Onlara da haksızlık etmeme adına; şu dönemde çıkarılan bir Delphi 7 veya XE serisi kitaptan bahsetmek mümkün değil. Çıksa elbetteki onlarda mevcut teknolojileri anlatacaktı. 
Neden yazılmıyor yada son 10 yıldır neden kimse buna cesaret etmedi? sorularının cevabını aramak gerekiyor. 
Yayınlayacağımız kitap konusuna gelince; 
Bol bol reklam yapılması, reklama çok erken başlanması ve henüz bir çok arkadaşımızın multi-platforma cesaret edemediği bir döneme denk gelmesinden dolayı beklentileri de son derece arttırıyor. Bu durumda sırtımdaki yük de giderek büyüyor. 
Delphi XE serilerinden sonra IDE'nin kod yazım sürecine katkısı artarak devam etti. Bu noktada IDE'yi, Kod Editörünü ve sunmuş olduğu hazır fonksiyonlarını ne kadar etkin kullanabilirsek, kodlama da o kadar sade anlaşılır ve hızlı geliştirilebilir olacaktır. 
Bu anlamda temel olarak;
1- Yazılım geliştirme ortamı olarak tabir ettiğimiz şeyin bir editörden ibaret olmadığını öğreneceğiz. Smile
2- Temel kavramlar
3- Klasik kodlama teknikleri (Yeni nesil kodlama ve OOP 2. Baskıda olacak inşallah)
4- Multi-platform kavramını,
5- Mobil platform kavramlarını,
6- Mobil platform uygulama tekniklerini (sensörler, bildirim ve reklam servisleri ile benzer servis yapıları)
7- Uygulama test süreçlerini ve ortamlarını (Hedef platformların hazırlanması),
8- Uygulamaları Apple Store'larda yayınlamayı aşama aşama anlatmaya çalıştım.
Umarım Delphi'nin belirtilen durumuna bir nebze faydası olur ve çevre yazılımcılar ( Smile ) tarafından "Allah Allah, bu Delphi o Delphi mi?" dedirttirebiliriz.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#8
Genlellikle büyük projelerde entegrasyon zorluğu nedeni ile hala çok kullanılıyor.
Kendi adıma söyleyecek olursam aktif olarak sürekli kullanmaktayım.
Eski projelere güncel bir takım işlevselliklerin eklenmesinde yeniye geçirmeye erindiğimden dolayı sürekli olarak devam eden bir döngü.
Hal böyle iken eski diye tabir ettiğimiz proje yeni proje olmuş oluyor ve böyle devam ediyor Smile
Bir diğer kullanma alanı da Fesih hocamın söylediği gibi hafif ve hızlı olması vede assambler desteklemesi nedeni ile warez uygulama içeriklerinde kullanılması.
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

Cevapla
#9
Biliyorsunuz Türkiye'nin en yaygın kullanılan ticari programları Delphi ile geliştirilmiştir. Acaba Logo, Netsis ve Mikro firmaları Delphi'nin hangi sürümünü kullanıyor? Bilen bir arkadaş bilgilendirirse onun hakkında konuşabiliriz.
WWW
Cevapla
#10
Bana sorarsaniz her ikisinin de kullanimi mantikli. Eski sürüm VCL ile UTF8 olmamasina ramen hemen hemen herseyi yazabiliyorsunuz ve hizli, olusturulan Exe lerin boyutu yeni sürümlere göre bi hayli kücük.

Lakin yeni sürümlerde Multiplatform (Windows, MAC ve Linux) disinda su zamanda olmazsa olmaz olan mobil uygulama gelistirme özelligi de bulunuyor.
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  RAD Studio Community, Delphi 10.2 Tokyo ahmetb 2 127 11-09-2018, Saat: 10:51
Son Yorum: ahmetb
  Wordpress Delphi quiet1day 5 331 11-05-2018, Saat: 12:59
Son Yorum: masteryoda
Question delphi'yi satın almak ? BY-HAYALET 17 990 21-03-2018, Saat: 15:31
Son Yorum: BY-HAYALET
  Ummy indirme yöneticisi delphi ile mi yazılmış ? coyistik 1 307 16-02-2018, Saat: 23:06
Son Yorum: SimaWB
  atexit delphi karşılığı masteryoda 10 963 09-11-2017, Saat: 16:10
Son Yorum: masteryodaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi