Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Activex ile normal kurulum arasındaki fark
#1
Merhaba, VLC bileşeni hakkında bilgi ararken dikkat ettim ki hep activex olarak delphiye eklenip kullanılmış ve örneklendirilmiş. Neden böyle diye çok merak ettim. Bileşeni kurup kullanmak varken neden activex olarak eklenip kullanılmış. İki kullanım şeklinin arasında fark nedir, bize ne kazandırır neyi kaybettirir?
Cevapla
#2
Örnek vererek sorarsan daha iyi olur. 

Burada da daha önce örneklerle paylaştım, onlarda dahi ActiveX yok. 
Çünkü çok fazla kere kullandığım bir işlemdir. 
Başka şeyler için eklemişliğim ve sıkça kullanmışlığım var ama PasLibVLC özelinde ActiveX unitini eklediğimi hiç hatırlamıyorum.

Ama diyorsan ki, bir Video Stream yapıyorum, onu başka bilgisayar RTSP protokolü ile Explorer içerisinden görüyor o zaman aşağıdaki alıntıyı okuyabilirsin. 
axvlc.cab çağırıyorsun ya işte o zaman ActiveX ihtiyacın harici olarak web browser'a destek için lazım. O da DELPHI yakasında değil HTML kod içerisinde


Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol Adlı Kullanıcıdan Alıntı:ActiveX, Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol'un Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol platformları için geliştirdiği bir nesne bileşeni modelidir (COM). Yazılım tabanlı olan ActiveX teknolojisi Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol eklentisi ve web sayfalarına iliştirilmiş ActiveX tabanlı uygulama olarak çalışır.
ActiveX teknolojisi geliştirilmeden önce Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol'ta OLE (Object Linking and Embedding) ve COM (Component Object Model) olmak üzere iki standart mevcuttu. 1996 yılında sunulan ActiveX ile bu iki standart birleştirildi.
ActiveX, Microsoft'un COM teknolojilerini kullanarak Microsoft Windows kullanıcıları için geliştirdiği bir teknolojidir. ActiveX, kendinden önce kullanılan OLE (Object Linking and Embedding) ve COM (Component Object Model) standartlarının birleştiği bir yapıdır. ActiveX denetimleri internet tabanlı uygulamaların çalıştırılmasını sağlar. İnternet uygulamalarını, diğer basit scriptlere göre daha güçlü kılar. İnternet kullanıcısı ile internet sitesi arasında etkileşimli bir ortam sağlar. Özetleyecek olursak, İnternet üzerinde çalışan küçük programlar diyebiliriz.


Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
VLC_RTSP_Manager.jpg
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif


Cevapla
#3
Özür dilerim yanlış sorup sizide yanlıttım. Asıl anlatmak istediğim şuydu
İmport component / import type library  menülerini kullanarak yüklemek ile vlc nin kendi dpk dosyasından yükleme arasındaki fark.

Nette paylaşılan örneklerini çoğu import metodunu kullanarak yapmış. Oysa ben , File /open/ vlc.dpk açıp install ederek kullandım. Biri vlcplugin olarak bileşeni ekledi diğeri vlcplayer olarak. Acaba böyle kullanmalarının ayrı bir avantajı mı var bunu merak ettim. Her iki kurulum farklı özellikler mi sağlıyor ?
Cevapla
#4
Şimdi anlaşıldı.

- Delphi'den direkt DLL erişim aslında en sade ve sağlam erişim şeklidir. Kısa ve öz ( Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol gibi söylemeye anlatmaya gerek yok her şey ortada  Smile  )

- ActiveX erişimi ise bazı dezavantajlar barındırmakta Delphi ile STRING vb. uyumsuzluğu olan bir yapı. Bir de aynı DLL'ye ulaşmak için sağ kulağı soldan göstermek gibi. Programın statiğini bozabilir.

- Ancak dikkate değer önceli bir diğer unsur da  DLL'e direkt erişim demek ticari anlamda ekstra lisans demek ki bunun etrafından dolaşmak için sistemdeki DirectX kanalı kullanmak bir anda mantıklı hale geliyor.  En azından lisans konusundaki bilgim bu şekilde. Yanlışım varsa birisi düzeltir. Sizi yanılmış olmayayım. Sorarak sonucu netleştirmeden de bana güvenip girişmeyin. Idea  (DLL'yi proje ile taşımak ile ilgili)

- Eksiği yok gibi bir şey. Araya bir helper yazıp DirectX kanalından VLC'ye erişim için PasLibVLC gibi bir unit foksiyon grubu oluşturulabilir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif


Cevapla
#5
Keşke media playerında youtube gibi siteleri oynatma kabiliyeti olsaydıda vlc ye hiç bulaşmasaydım. Gerçi birazda benim deneyimsizliğim var. Projeyi kafamda planlayıp başladık işin içine youtube isteği gelince ya sıfırdan yazıcaktık veya vlc ile mediplayer karışımı olacaktı. İkisinin karışımı bir proje oldu hiç hoşuma gitmedi. Üstüne yetmezmiş gibi bileşen olarak mı kullanmalı dll olarak import mu etmeli çıkınca tam arapsaçı oldu Smile))
Teşekkürler üstadım.
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  iki tarih ve saat arasındaki ay gün ve saat farkı erdogan 2 528 31-12-2017, Saat: 19:25
Son Yorum: adelphiforumz
  Activex Kullanma veya oluşturma Lord_Ares 4 820 25-05-2017, Saat: 16:31
Son Yorum: Lord_Ares
  Kurulum lcpower 8 913 09-04-2017, Saat: 23:35
Son Yorum: lcpowerKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi