Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Adım Adım SQL Server 2016 Kurulumu (Bilinmeyen detaylarıyla)
#1
Merhaba arkadaşlar,

Bu makalede çok fazla üzerinde durulmayan ve bilinmeyen detaylarıyla SQL Server 2016 kurulumunu anlatacağım. Bu foruma üye olan çoğu kişi SQL Server kurulumu hakkında bilgi sahibidir sanıyorum, ben hiç bilmeyenleri düşünerek yazıyorum ama bilenlerin de okuyunca bir şeyler öğrenebileceğini düşünüyorum.

Evet, Bismillah diyerek başlayalım. SQL Server'ın Deneme sürümlerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz :
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol

Kurulum öncesi şu hususlara dikkat edelim :
 • SQL Server'ın kurulacağı bilgisayarın Internet'e bağlı olması tavsiye edilir. (Güncelleme ve servis paketlerinin kurulum sırasında indirilebilmesi için )
 • SQL Server'ı Terminal Server veya Remote Desktop Services yüklenmiş bir sunucuya yükleyemezsiniz. Burası önemli. Kuruluma başladıktan sonra tüh demeyin.
 • Kuruluma başlamadan önce .Net Framework 3.5'i mutlaka yükleyin. SQL server'ın gereksinimleri arasındadır ve kendisi yüklemez. İndirip kurmanızı bekler.
 • Windows güvenlik duvarından 1433 nolu SQL server portuna erişim izni verin.
 • Bazı SQL Server DVD sürümlerinde SQL Management Studio bulunmuyor. Aşağıdaki adresten indirip kurabilirsiniz :
  Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Sistem gereksinimleri ve tavsiyeler :
 • SQL server 2016 kurulumu sadece 64 bit sistemlere yapılabilir. Dolayısıyla 64 bit mimariye sahip bir sunucu kullanmalısınız.
 • Klavuzunda Normalde 1-2 GB yeterli diye yazar ama en az 4 GB (hatta daha fazla) ram tavsiye edilir.
 • Gelişmiş bazı SQL server özelliklerini kullanabilmeniz için dosya sisteminin NTFS olması gerekir.  (FileStream vb. )
 • Şu adreste bahsedildiği üzere, SQL Server'ı DOMAIN olarak kullandığınız bilgisayara yüklemeyin :
  Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
 • SQL server kurulumunu yaptığınız kullanıcı hesabının Administrator yetkisine sahip olması gerektiğini unutmayın.
 • Windows 8, 8.1, 10 ve Server 2012 işletim sistemleri dışında kalan diğer işletim sistemlerine SQL Server 2016'yı yükleyemezsiniz. (Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 and Windows Server 2000. )
SQL Server DVD'sini veya ISO dosyasını sisteme ekledikten sonra Kurulumu başlatalım :

xQLSz.png

Open Auto Play ya da Türkçesi Otomatik Kullan'ı Aç... seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki ekran bizi karşılayacak. Buradan "Run SETUP.EXE" yi seçiyoruz :

9fgAuyqkDL.png

Karşımıza aşağıdaki ekran gelecek :

bqMOjRmZVX.png

Sol üstte bulunan kırmızı kare ile işaretlediğimiz "Installation" linkine tıkladığımızda aşağıdaki ekran karşımıza gelecek :

GaErQOW.png

Bu ekranda kırmızı ile işaretli olan "New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation" linkini tıklıyoruz.  Sonraki adımda Lisans anahtarımızı soran aşağıdaki ekran gelecek :

d312N.png

Elimizde lisans anahtarımız var ise buradan girebilir veya "Express edition" (ücretsiz ve belirli özellikleri kısıtlı sürüm) ya da "Evaluation Edition" (deneme sürümü) seçerek ilerleyebilirsiniz.  Sonrasında lisans sözleşmesini kabul edip etmediğimizi soran aşağıdaki ekran gelecek :

xvDTO.png

Kırmızı ile işaretlediğimiz "I accept.." düğmesini işaretleyip Next diyerek devam ediyoruz :

prM0sB4jP.png

Kurulum için gerekli genel gereksinimleri kontrol ettik. Eğer yukarıda bahsettiğim kurulum öncesi yapılacaklara dikkat ettiyseniz burada herhangi bir hata vermeden geçebiliriz. Eğer herhangi bir hata verirse, "View Detailed Report" yazan linke tıklayarak, hangi gereksinime takıldığını görebilirsiniz. Bu ekranda Next diyerek devam ediyoruz :

WUj7GA.png

Yukarıda bilgisayarımız internet'e bağlı olsun demiştik. Burası genelde atlanır ama aslında oldukça önemlidir. Bu ekranda, eğer SQL server 2016 için sizin kullandığınız sürümden sonra herhangi bir güncelleme veya servis paketi yayınlanmışsa kontrol etmesini ve onu da kurmasını isteyebilirsiniz. (zamanında SQL server açıklarından dolayı kaç sisteme hacker girdiğini hatırlayın)
Ben öyle tercih ettim  ve aşağıdaki ekran karşıma geldi :

9dlCitHD3.png

Görüldüğü gibi, kritik bir güncelleme olduğunu söylüyor. Güncellemeyi onaylayıp NEXT diyerek devam ediyorum. Aşağıdaki Ekran karşımıza gelecek :

wu1Bm.png

Burada da kurulum için gerekli bazı kuralları denetliyor, 1433 nolu port kapalı olduğu içi görüldüğü gibi bende sadece Windows Firewall uyarısı verdi. Çok önemli bir hata olmadığı ve sonradan değiştirilecebilecek bir ayar olduğu için sarı renkli olarak bir uyarı gösterdi. Yani devam edebiliriz. Next diyerek sonraki ekrana geçiyoruz :

YIhmByk.png

SQL Server için hangi özellikleri kurmak istiyorsak, seçiyoruz. En temel özellik olan "Database Engine Services" seçmeyi unutmadan istediğimiz özellikleri işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz :

YZVgELt.png

Seçtiğimiz özellikler için gereken ekstra gereksinimlerin kontrollerini de yaptı. Sorun olmadığı için Next diyerek devam ediyoruz :

7JaoFtgWp.png

Bu ekranda SQL Server'ı biglisayara hangi "Instance" ismi ile kurmak istediğimizi soruyor. Normalde "MSSQLSERVER" olarak standart isim ile bırakabilirsiniz. Böylece kendi bilgisayarınızda veya ağ üzerinden bağlanmaya çalıştığınızda bu ismi kullanacaksınız. Ama aynı bilgisayara ikinci veya üçüncü bir SQL server kurulumu yapıyorsanız farklı bir isim vermeniz gerekir (Bilmeyenler için : Aynı bilgisayara 50 adete kadar SQL Server kurabilirsiniz ). Ben standart isim olarak bırakıyorum ve Next diyerek devam ediyorum :

5G10To6Zp.png

Bu ekranda, SQL Server ve kurduğumuz diğer hizmetlerin sistemimizde hangi kullanıcı hesapları ile çalışacağını seçmemizi istiyor. Kendi belirlediği hesapları olduğu gibi bırakabilir veya kendi sunucu yapılandırmanızda kullandığınız lokal veya servis hesaplarından herhangi birini seçebilirsiniz. Ben kendi belirlediği kullanıcı hesapları ile bırakıyorum. (Sorun çıkmıyor ). Aynı ekranda yine kurduğumuz servislerin sistem başlangıcında otomatik olarak mı yoksa elle mi çalışacağını da belirliyoruz. İstediğimiz özellikleri "Disabled" yapıp çalıştırmayabiliriz de. Burada önemli bir ayrıntı : "SQL Server Browser" servisi Disabled olursa, ağ üzerinden kurduğunuz SQL server'a erişim sağlarken isim listesinde göremezsiniz. O yüzden ben genelde açıyorum. Gereken ayarları yaptıktan sonra Next diyerek devam ediyorum :

ldIGi6t.png

Bu ekranda, SQL Server sistemde Windows hesapları ile mi yoksa hem Windows hem SQL server hesapları ile mi çalışacağını belirliyoruz. Windows hesapları derseniz, SQL Server'a bağlanacak her kullanıcı için bir Windows hesabı oluşturmanız gerekir. Ben tüm kurulumlarımda "Mixed Mode" tercih ediyorum. Böylece SQL Server'ın standart admin kullanıcısı "sa" için bir şifre belirleyebiliyorum. Aynı zamanda sadece SQL server üzerinde kullanıcılar açarak Windows'a dokunmadan veritabanına bağlanmalarını sağlayabiliyorum. Gerekli tercihi yaptıktan sonra, ekranın alt kısmında SQL server yöneticileri olarak kimleri belirlediğimizi soruyor. Kırmızı kutu içinde gösterdiğim gibi, "Add Current User" diyerek, şu anda açık olan kullanıcı hesabını ekleyebilir, aynı zamanda "Add.." düğmesi ile birden fazla kullanıcıyı yönetici olarak belirleyebilirsiniz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra üst kısımda bulunan "Data Directories" sekmesine geçiyoruz :

3NGIr.png

Bu ekranda SQL Server'ın standart DATA dosyalarının ve tabi ki bizim de sonradan ekleyeceğimiz veritabanlarının barındırılacağı disk ve yolları belirlememiz gerekiyor. Standart olarak kendi belirlediği yerlerde de bırakabilirsiniz. Ben genelde, SQL Server'ın kurulu olduğu sistem diskinin dışında harici başka bir disk üzerinde tutuyorum. Böylece sistem çökme durumlarında veritabanlarım sağlam olarak kalabiliyor. Aynı zamanda yedekleme açısından da bir çok kolaylık sağlıyor. Size de sistem diski değil de başka bir disk üzerinde veritabanlarınızı tutmanızı tavsiye ederim. Burada gerekli path'leri belirledikten sonra "TempDB" sekmesine geçiyoruz :

lhzD06Ws.png

Buradaki ayarlar, SQL server'ın sorgulama, analiz vb. gibi işlemlerde kendi içinde kullandığı Temp veritabanının özelliklerini ayarlayabiliyoruz. Standart değerlerinde bırakmanızı tavsiye ederim. Sonraki sekme olan "FileStream" ise şöyle :

Szmkv4.png

FileStream nedir diyenleriniz olacaktır. Veritabanı tablonuz içinde FileStream bir alan tanımladığınızda, Müzik,video,PDF vb. herhangi bir dosyayı da veritabanı sunucunuzda tutabiliyorsunuz. Ben veritabanımı böyle şeylerle meşgul etmek istemediğimden bu özelliği kullanmıyorum, isterseniz siz kullanabilirsiniz. FileStream üzerine başlı başına bir kitap yazılabilir, isteyen arkadaşlar Google'da ufak bir arama ile konunun detaylarına ulaşabilirler. Next diyerek devam ediyorum :

eaShO0vNB.png

Son bir kez daha ! gerekli kontrolleri yapıyor, herhangi bir konfigürasyon hatası yapmamışsak Next diyerek devam ediyoruz :

acG2qOjvp.png

ve nihayet "Install" diyerek kurulumu başlatıyoruz Smile

GnL9J4vi8.png

Kurulum işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek :

F390a.png

Kurulumun tamamlandığını ve bazı ayarların yapılandırılabilmesi için sistemi yeniden başlatmamız gerektiği söylüyor. Mecburen OK diyoruz Smile

Sistem yeniden başlatıldıktan sonra SQL Server'ınız kullanıma hazır demektir. Yukarıda kurulum öncesi adımlarında bahsettiğim gibi, kullanmaya alışkın olduğumuz "SQL Management Studio" bazı SQL sürümlerinde çıkmıyor. Yine yukarıda verdiğim link üzerinden ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. Onun kurulumunda ekstra bir şey yok, standart "Next, next" Smile

Bu makalede bilmeyen arkadaşlar için SQL Server 2016 kurulumunu anlattım. Firebird'ün gözünü seveyim! diyerek makaleyi burada bitiriyorum.
Bir hatamız kusurumuz olduysa Affola.

Faydalı olması dileğiyle...

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#2
Mükemmel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#3
Emekle hazırladığınız bu değerli makale için teşekkür ederim.
Bu arada Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Olniz de hayırlı olsun.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#4
Elinize emeğinize sağlık Allah lazım etmesin diyelim ederse buraya başvuralım Smile

“Do. Or do not. There is no try.”
Cevapla
#5
Elinize sağlık ramazan hocam herkes faydalanacaktır.
Cevapla
#6
Küçük bir dipçe de benden..

Bilgisayar adınız ile Windows Kullanıcı adınız aynı olması durumunda SQL Serverı kuramazsınız.
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
WWW
Cevapla
#7
(25-04-2017, Saat: 17:19)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlMükemmel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

(25-04-2017, Saat: 18:44)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlElinize emeğinize sağlık Allah lazım etmesin diyelim ederse buraya başvuralım Smile

(25-04-2017, Saat: 21:47)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlElinize sağlık ramazan hocam herkes faydalanacaktır.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

(25-04-2017, Saat: 18:11)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlEmekle hazırladığınız bu değerli makale için teşekkür ederim.
Bu arada Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Olniz de hayırlı olsun.


Çok teşekkür ederim Fesih hocam. Umarım foruma faydamız dokunuyordur.

(25-04-2017, Saat: 22:04)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlKüçük bir dipçe de benden..

Bilgisayar adınız ile Windows Kullanıcı adınız aynı olması durumunda SQL Serverı kuramazsınız.

Katkınız için teşekkür ederim. Ama enteresan bir durum var, benim bilgisayar adım ile Windows kullanıcı adım aynı. Yani computername olarak SQLSRV kullanıyorum. Windows kullanıcı adım da SQLSRV. Bende kurulum yaparken bir sorun çıkarmadı. Sanal makine olduğu için olabilir mi acaba ?

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#8
Tam da ihtiyacım olan şeydi, mssql kurup kontrol etmek denemek istiyordum.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#9
(26-04-2017, Saat: 08:20)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
(25-04-2017, Saat: 22:04)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlKüçük bir dipçe de benden..

Bilgisayar adınız ile Windows Kullanıcı adınız aynı olması durumunda SQL Serverı kuramazsınız.

Katkınız için teşekkür ederim. Ama enteresan bir durum var, benim bilgisayar adım ile Windows kullanıcı adım aynı. Yani computername olarak SQLSRV kullanıyorum. Windows kullanıcı adım da SQLSRV. Bende kurulum yaparken bir sorun çıkarmadı. Sanal makine olduğu için olabilir mi acaba ?
 
 2016 da denemedim belki düzeltmiş olabilirler ama 2008 R2 de kuruluma izin vermiyor.
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
WWW
Cevapla
#10
(26-04-2017, Saat: 08:20)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol....
Çok teşekkür ederim Fesih hocam. Umarım foruma faydamız dokunuyordur.
....

Bu formda uzun zaman hatırlanacak ve faydalanılıcak bir çok makaleniz oldu. İlerleyen süreçlerde de devamının geleceğine inanarak, tekrar teşekkür ederim.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQl Server içinde değere göre kontrol yapmak Bay_Y 6 381 22-08-2018, Saat: 23:34
Son Yorum: Bay_Y
  SQL Server Üzerinden Kümülatif Toplam Gösterimi adelphiforumz 4 504 16-03-2018, Saat: 09:15
Son Yorum: esistem
  MSSQL Server Hakkında Bilmek İstedikleriniz esrehmaan 23 2.633 19-02-2018, Saat: 09:57
Son Yorum: klavye
  Sql Server Otomatik Kurulum narkotik 7 580 13-01-2018, Saat: 22:30
Son Yorum: narkotik
  SQL Server veritabanını Suspect & Emergency modundan kurtarmak Abdullah ILGAZ 2 555 23-12-2017, Saat: 08:52
Son Yorum: Abdullah ILGAZKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi