Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: listbox hakkında yardım
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3
listbox'a girdiğim items'leri edit1.text ( textbox)'a yazdığımda ' var' uyarısı vermesini nasıl sağlarım ?
teşşekkür ederim...
procedure TForm1.Edit1Change(Sender: TObject);
var
i:integer;
begin
      for I := 0 to ListBox1.Items.Count-1 do
      begin
         if ListBox1.Items[i]=Edit1.Text then
         begin
                     ShowMessage('Bu item Mevcut');
                     break;
         end;

end;

end;

end.

Sanırım şöyle bir kod işinizi görür.
(30-11-2017, Saat: 20:13)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
procedure TForm1.Edit1Change(Sender: TObject);
var
i:integer;
begin
      for I := 0 to ListBox1.Items.Count-1 do
      begin
         if ListBox1.Items[i]=Edit1.Text then
         begin
                     ShowMessage('Bu item Mevcut');
                     break;
         end;

end;

end;

end.

Sanırım şöyle bir kod işinizi görür.

çok teşşekkür ederim. işimi fazlasıyla görür.
(30-11-2017, Saat: 19:45)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]listbox'a girdiğim items'leri edit1.text ( textbox)'a yazdığımda ' var' uyarısı vermesini nasıl sağlarım ?
teşşekkür ederim...

Tam ihtiyacın olan şey. İndir iyice kurcalayaca.
http://www.delphican.com/listbox-yeni-ba...-icin.html
(30-11-2017, Saat: 19:45)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]listbox'a girdiğim items'leri edit1.text ( textbox)'a yazdığımda ' var' uyarısı vermesini nasıl sağlarım ?
teşşekkür ederim...

Güzel kardeşim, maksadın öğrenmek ise; bir şekilde okumalısın. Kitap oku, help oku, internette makale oku; ama oku. Çok basit sorular soruyorsun. Bir kaç dakikalık help incelemesi ile dahi bulunabilecek şeyler.

Kendine bir iyilik yap ve soru sormadan önce araştır. Hazır çözümler, senin öğrenmeni sağlamaz.
(01-12-2017, Saat: 09:32)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
teşşekkür ederim...

Güzel kardeşim, maksadın öğrenmek ise; bir şekilde okumalısın. Kitap oku, help oku, internette makale oku; ama oku. Çok basit sorular soruyorsun. Bir kaç dakikalık help incelemesi ile dahi bulunabilecek şeyler.

Kendine bir iyilik yap ve soru sormadan önce araştır. Hazır çözümler, senin öğrenmeni sağlamaz.

dediğize katılıyorum fakat pek de sabırlı değilim . emin olun bu sorduklarımı araştırdıktan sonra soruyorum .internette vardır mutlaka ama ben bulamıyorum. acemiliğime sayın.
ki bu siteyi de bunları araştırırken buldum.teşşekkür ederim.

(30-11-2017, Saat: 21:25)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
teşşekkür ederim...

Tam ihtiyacın olan şey.  İndir iyice kurcalayaca.

işimi fazlasıyla görecek şeyler mevcut.inceleyeceğim.teşşekkür ederim.
(01-12-2017, Saat: 12:33)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(01-12-2017, Saat: 09:32)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Güzel kardeşim, maksadın öğrenmek ise; bir şekilde okumalısın. Kitap oku, help oku, internette makale oku; ama oku. Çok basit sorular soruyorsun. Bir kaç dakikalık help incelemesi ile dahi bulunabilecek şeyler.

dediğize katılıyorum fakat pek de sabırlı değilim . emin olun bu sorduklarımı araştırdıktan sonra soruyorum .internette vardır mutlaka ama ben bulamıyorum. acemiliğime sayın.

(30-11-2017, Saat: 21:25)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Tam ihtiyacın olan şey.  İndir iyice kurcalayaca.

Güzel kardeşim, eğer gerçekten de sabırlı değil isen; bu meslek seni çok yoracak ve üzecek demektir. Sabır, bilgi ve tecrübe kazanabilmen adına sana bir tavsiyede bulunmak isterim:

Delphi'de program geliştirmeyi öğrenir iken; ethernet bağlantını disable et. Emin ol, çok faydasını göreceksin.
(01-12-2017, Saat: 13:32)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Delphi'de program geliştirmeyi öğrenir iken; ethernet bağlantını disable et. Emin ol, çok faydasını göreceksin.

Biraz acımasız oldu sanki.
Programlama hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi (ki arkadaşın öyle olduğunu varsayıyorum) internet veya kitap kısaca kaynak olmadan yol alamaz.

Bence arkadaşın inglizce sorunu var, bu yüzden araştırmıyor.
(01-12-2017, Saat: 13:32)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(01-12-2017, Saat: 12:33)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]dediğize katılıyorum fakat pek de sabırlı değilim . emin olun bu sorduklarımı araştırdıktan sonra soruyorum .internette vardır mutlaka ama ben bulamıyorum. acemiliğime sayın.

Güzel kardeşim, eğer gerçekten de sabırlı değil isen; bu meslek seni çok yoracak ve üzecek demektir. Sabır, bilgi ve tecrübe kazanabilmen adına sana bir tavsiyede bulunmak isterim:

Delphi'de program geliştirmeyi öğrenir iken; ethernet bağlantını disable et. Emin ol, çok faydasını göreceksin.

çok güzel örnekledin kendi çabamla bişey yapmamı. ve sabırdan kastım ise hemen ortalardan başlamak değil kodlamaya , sabırdan kastım aklımdaki programı hemen gerçeğe dökmek.
sorduğum sorulara bakarsan eğer hepsi basit yani burdan anla temelden başladığımı. ben en baştan sorularla başlama düşüncesindeyim.ve ethernet bağlantısını disable değilde enable yaptığımda daha çok şey peşinde olurum diye düşünüyorum.

(01-12-2017, Saat: 13:40)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(01-12-2017, Saat: 13:32)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Delphi'de program geliştirmeyi öğrenir iken; ethernet bağlantını disable et. Emin ol, çok faydasını göreceksin.

Biraz acımasız oldu sanki.
Programlama hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi (ki arkadaşın öyle olduğunu varsayıyorum) internet veya kitap kısaca kaynak olmadan yol alamaz.

Bence arkadaşın inglizce sorunu var, bu yüzden araştırmıyor.

çok güzel tespit :Smile ingilizce konusunda programlamada temel yani kalıplaşmış basit komutlardan başka bir bilgiye sahip değilim.
(01-12-2017, Saat: 13:41)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]çok güzel tespit :Smile ingilizce konusunda programlamada temel yani kalıplaşmış basit komutlardan başka bir bilgiye sahip değilim.

Bende yazılımcı değilim , bu geçtiğin yollardan geçen sene çok geçtim.
Tavsiyem İngilizce öğrenmeye çalış kıyıdan köşeden çünkü yazılım ile ilgili ne ararsan karşına ilk stackoverflow çıkacak.

Bir Tuğrul helvacı , kolay yetişmedi.
Okuduğu kitapların 10'da birini anlayarak okuyabilseydim keşke (benim de o kadar ingilizcem yok)
http://www.tugrulhelvaci.com/
Sayfalar: 1 2 3