Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Lazarus'a Windows ve Linux'ta GLScene 1.4 Kurulumu
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba,
Birçok arkadaşımız biliyordur ama tekrar etmekte fayda var.GLScene, OpenGL tabanlı  Delphi, C ++ Builder ve lazarus için açık kaynak bir 3D kütüphanesidir.Bu kütüphaneyi Delphi veya C++ builder'e kurmak çok kolay zaten setup'ı var.Next, Next ,Finish...Sadece Rad Studio başlarken bpl dosyaları eksik uyarısı verdi,bpl dosyalarını bin dizinin içine atınca hiç bir sorun kalmadı.Fakat Lazarus'ta durum oldukça farklı, ben sabahtan beri uğraşıyorum birkaç saat önce başardım.İnternette yaptığım araştırmalarda bazılarının kurmaktan vazgeçtiğini gördüm.Ama programlamada bir şeyi ne kadar fazla uğraşarak başarırsanız o kadar iyi öğrenirsiniz.Bu yüzden pes etmek yok.Öncelikle şu adresten lazarus için uygun dosyayı indirip açıyoruz.Paket kurmayı vs bildiğinizi varsayıyorum.Eğer bilmiyorsanız bununla ilgili Halil Han BADEM kardeşimin öğretici videoları var tavsiye ederim.
Her İkisi (Windows,Linux) için:
Öncelikle açtığımız dosyayı .../components klasörü altına kopyalıyoruz.Paket yöneticisinden Packages klasörü içindeki GLSceneLCL_DesignTime.lpk  dosyasını açıyoruz.
İlk hatamız GLCrossPlatform.pas dosyasında:
   path := ExtractFilePath(ParamStrUTF8(0)); (ki bu hata silsilesinin ilki)  bunun için uses kısmına LazUTF8 unitini ekliyoruz.

İkinci hatamız aynı dosyada:
SetCurrentDirUTF8(path);  Bunun için de uses kısmına LazFileUtils unitini ekliyoruz.

Üçüncü Hatamız GLUtils.pas dosyasında:
   path := {$IFDEF FPC}ParamStrUTF8(0){$ELSE}ParamStr(0){$ENDIF};  Burada Yukardaki iki uniti (LazFileUtils,LazUTF8 ) peşinen bu dosyaya ekleyip hatalardan kurtuluyoruz. 
Buraya kadar hatalar ortaktı burada yollar ayrılıyor.

Windows'ta tek bir hata var o da basit:
GetTextMetricsW(DC, tm); burada tm'nin pointer olması lazım,hatayı şu şekilde kolayca çözüyoruz:GetTextMetricsW(DC, @tm); 
Windows tarafı tamamdır,compile ettikten sonra install deyip işi bitiriyoruz.

Linux için:
Linux tarafı biraz daha sancılı daha doğrusu çözümü bulmam zaman aldı ama çözümü yapmak kolay.
GlSceneRegisterLCL.pas dosyasında uses kısmındaki  GIFileX  unitinin adını GLFilex olarak değiştirmek gerekiyor.Değiştirince de compile edebiliyorsunuz ama install olmuyor.Beni ençok uğraştıran kısım burasıydı.Ama çözüm kolay.Sıkıntı Bu dosyanın adını değiştirmişler ama dosyanın içindeki unitin adı hala GIFileX onun adını da GLFilex diye değiştirince kurulum başarıyla tamamlanıyor.

Bu anlattıklarım teorik olarak okunduğunda anlamsız gelecek ama kurulum yapan bir arkadaş olursa her aşamanın tanıdık geleceğini ve işe yarayacağını düşünüyorum.Yorucu bir tecrübeyi paylaşmak istedim,saygılarımla.
Not:Lazaruz Sürümü: 1.8.0
Benimde çok önceleri lazarus ve glscene için yaptığım video https://youtu.be/alOkhLuCK4c
Teşekkürler Savaş bey