Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Lisans Key ile web üzerinden lisanslama mantığı?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba,
Konuyu açarken şu anda bir alt konu olan "delphi uygulama güvenliği" başlığı altına yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım ama, benim sorumun orada konuşulan (programın kırılmasını engellemekten)  farklı olduğunu düşündüğümden yeni konu açmaya karar verdim. Yanlış yaptıysam şimdiden affola diyeyim.

Uygulamamı internet üzerinden satmak istiyorum.
Lisanslama için düşündüğüm işlem adımları:
  1. Dörtlü gruplar halinde dört bloktan oluşan lisans keyleri kullanmayı düşünüyorum. Bunları keylerin ilk 8 hanesini rastgele oluşturup, kalan 8 haneyi de ilk 8 haneyi bir takım işlemlere tabi tutarak oluşturacağım.
  2. Bu kodları kişilerin uygulamayı satın alırken vermiş oldukları mail adresine göndereceğim.
  3. Kullanıcı programı lisanslarken bu keyi girecek, lisansla dediğinde uygulamam sunucuya bağlanıp hem lisans keyi, hem de bilgisayarın cpuid gibi bir değerini gönderecek.
  4. Sunucu önce bu keyin daha önce kullanılıp kullanılmadığını sonra formatını kontrol edecek, kullanılmamış ve format doğru ise kodun doğru olduğu bilgisi ile kod ile gelen cpuid değerini birtakım değişikliklere uğratarak uygulamaya cevap verecek.
  5. Uygulama "key doğru" cevabı geldiğinde, sunucudan gelen değiştirilmiş cpuid değerini bir yere kaydedecek.Lisanslama işlemi tamamlanacak.
  6. Program açılışlarda, bilgisayarın cpuid değerini ve cpuid karşılığını (5. maddede kaydedildiği yerden) kontrol edecek, karşılaştırma doğru ise lisanslı şekilde başlayacak. Karşılaştırma yanlış çıkarsa 3. adıma yönlendirecek.

Benim amacım, lisanslamayı kullanıcılarla muhatap olmadan (yurtdışından da alanların olacağını varsaydığımdan) gerçekleştirmek. Böyle birşeyi ilk kez yapacağımdan danışmakta fayda var diyerekten sorayım: Kurgumda bir hata var mı? Ya da verebileceğiniz bir tavsiyeniz var mı?
Merhaba,

Programın her açılışında sunucuya gidip doğrulama yapmak istemesi kullanıcı için sıkıntı olabilir. Eğer normal şartlarda internet olmadan çalışacak bir program ise kullanıcı "internetim olmazsa ben programı kullanamayacak mıyım?" diye itiraz edebilir. Bunun yerine belirli periyotlarla (arka planda) lisans kontrolü yapmak daha doğru olacaktır.
Yok, her açılışta sunucuya gitmeyecek. 6. maddede yazdığım cpuid karşılığını 5. maddede kaydettiğim yerden bakacak. Örn:Registry. İlk mesajı editledim.
(30-03-2018, Saat: 14:29)canbir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Yok, her açılışta sunucuya gitmeyecek. 6. maddede yazdığım cpuid karşılığını 5. maddede kaydettiğim yerden bakacak. Örn:Registry. İlk mesajı editledim.

Merhabalar,

Nacizane görüşüm, belli dönemlerde internet bağlantısını mecbur koşun.
Artık internetsiz sistem yok denecek kadar az.  Bir çok yazılım bu şartı koşuyor.
En azından bir servis yazın arka tarafta internet varlığını kontrol edip lisans kontrolünü sağlasın kullanıcıdan habersiz.
CPU id kontrolü atlanabilir bir durum.

Saygılar.
Olumsuz bir yorum gelmediğine göre kurguda bir hata olmadığı sonucu çıkarıyorum.

@hi_selamlar;
Şimdilik önceliğim müşteri ile birebir muhatap olmadan lisanslama işlemini yapabilmek. Kırılmasını engellemek ile ilgili bir gayretim (şu aşamada) yok.

Web sunucu tarafı benim için yeni bir şey. Bakalım istediğim şeyi yapabilecek miyim...
Merhaba,

Ben şu yöntemi kullanıyorum, Donanım kimliği yapıyorum : CPU ID, Bios ID, HDD SN üzerinden, bunu kullanıcı kayıt olurken veritabanına kaydediyorum, ve status sütünu var veri tabanında, eğer status 1 ise ve HW ID aynı ise programa giriş yapıyor, ayriyetten kullanıcı ismi ve şifre üzerindedir.

internet bağlantısı olmadan program çalıştırılmasını istiyorsanız, Smart kart veya Usb dongle korumasını kullanarak yapabilirsiniz.