Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Firedac bileşenleri hakkında
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhabalar,
Veritabanı:firebird.
delphi tarafında daha önceleri ib bileşenleri kullanırken, delphi versiyonunu yükseltince firedac bileşenlerini kullanmaya başladım.

ib bileşenleri bağlantı şeklim;
ibdatabase <- ibtransaction <- ibquery ->ibupdatesql şeklindeydi. ibquery'nin afterpost vb olaylarında transaction commit-rollback yapıyordum.

Firedac bileşenlerini bu yapıya göre kullanmaya başladım, ancak biraz kurcaladığımda;
  • fdconnection nesnesine direk commit yapılabildiğini gördüm.
  • Daha önce Transaction bileşeninde ayarladığım isolation seviyesinin fdconnection bileşeninde de olduğunu gördüm.
Eğer şu tarz bir yapı kullanılmayacaksa, transaction bileşeni kullanmak gereksiz mi?
try
FDTransaction1.StartTransaction;
a tablosuna kaydet;
b tablosuna kaydet;
FDTransaction1.CommitRetaining;
except
FDTransaction1.RollbackRetaining
end;

FdConnection bileşeninde iki tane transaction (+UpdateTransaction) bağlama property'si mevcut, forma iki tane transaction koyup bağlamalı mı? Transaction.commit kullanılmasa da bu bileşenler arka planda çalışıyorlar mı?


Ayrıca;
  • query nesnesinin, updatesql bağlı olmadan da kalıcı kayıt yapabildiğini gördüm.
Query bileşeni (updatesql olmadan) kalıcı kayıt yapabildiğine göre, updatesql bileşenini artık query bileşenine bağlamaya gerek kalmadı mı?

Yukarıdaki soruları da dikkate alarak, firedac bileşenlerinin doğru bağlantı ve kullanım şekli hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Kendi yorumumu yazayım;
Transaction bileşeninin, örnekteki kod yapısı kullanılmayacaksa projeye dahil edilmeyebileceğini,
Query bileşeninin ise güçlendirildiğini, ibdataset ve ibquerynin birleşimi gibi kullanılabileceğini, böylece kayıt yapabilmek için query'nin updatesql bileşenine ihtiyacı kalmadığını düşünüyorum.

Kendi projemde ise, iki transaction bileşeni ekledim, normal olanın readonly özelliğini true yaptım, Commit işlemlerimi yine transaction bileşeni üzerinden yapacağım, updatesql bileşenini ise kullanmayı düşünmüyorum.
Bu konuyu açtığın iyi olmuş. Bu konuda epey araştırma yaptım fakat hiç birşey bulamadım. Bulduğum Örnekler ibx bileşenlerinle gdb üzerinde yapılmış. İbde kullandıkları bileşen FD de yok (örnek İbdata , ibdataset gibi ) Firedac yapıyı düzgünce gösteren tek bir örnek yok. Ne nerde ,nasıl kullanılacak kimse göstermemiş. Acemi biri, Forma hangi bileşenleri koyacağını bilmiyor, anlatılanlara baksan hep Fb de sp , generator oluşturma gibi konular anlatılmış. Biri demiş updatesql bileşeni kullan biri gerek yok demiş Smile Gel de çık işin içinden. UpdateSql bileşeni koydum ilgili alanları seçip generator oluşturdum şimdi aval aval bakıyorum delphide butona ne yazıcamda kayıt eklicek Big Grin İnşallah kullanımlarını öğrenirim de ilk gösteren ben olurum .
(Yanlış Anlaşılmasın : Yukarıdaki sızlanmalarım bu forum veya bu forumda bulunan arkadaşlara değil Genel internet araştırmasınadır. Sözlerim meclisten dışarıdır !!! )