Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sqllite barkod stok takibi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bir önceki soru başlığımdan yola çıkarak ( kullandığınız local veritabanları? ) yeni barkodlu stok takip projemde Sqlite veritabanı olarak kullanmayı düşünüyorum.  Fakat aklıma gelen son bir değişiklikten sonra, doğru yoldamayım karar veremedim sizlere danışmak istedim.

Proje barkodlu stok takip
Tek bir bilgisayarda kullanılacak.
Stok çeşidi 200 kalem civarı.
Veritabanı sqlite ( emin değilim)
Bilgisayara bağlı kablosuz barkod cihazı
Delphi Xe10 sürümünde geliştireceğim.

Yukarıdaki yapıya bakarak kablosuz barkod okuyucu kullandığımızda bir sorun yok. Fakat  niye barkod okuyucu alıyorum ki cep telefonunu barkod okuyucu olarak kullanamazmıyım diye düşündüm. Aynı wriless ağa bağlı bir bilgisayar ve telefonda , Bilgisayarda ana uygulamam olur, telefondan ilgili barkodu okutup bilgilerini girer ana uygulamaya gönderirim dedim. İşte burada Sqllite doğru seçim mi emin olamadım. Sqllite tek kullanıcıya izin veriyorsa bu sorun olacak.

İzleyeceğim yol, kullanacağım veritabanı nedir, projenin adımları nasıl olmalı ?

Teşekkürler
Telefon kamerası ile okutulacak barkodun çok pratik olacapını sanmam. Ekrandaki kare kutucuğa barkodu ortalatacaksın yoksa okumayacak. Ayrıca pahalı bir çözüm.
Barkod okuyucunun okuma alanı daha geniş ve daha ucuz.
Tek kullanıcı dışında SQLite işinizi görür.

SQlite çok kullanıcı yapan bir firma vardı adı tam aklıma gelmiyor fakat o da ücretli
(16-05-2018, Saat: 15:41)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlTelefon kamerası ile okutulacak barkodun çok pratik olacapını sanmam. Ekrandaki kare kutucuğa barkodu ortalatacaksın yoksa okumayacak. Ayrıca pahalı bir çözüm.
Barkod okuyucunun okuma alanı daha geniş ve daha ucuz.

Peki karekod kullansam sizce olurmu ? Çoğu android uygulamalarda sıkıntısız kullanılıyor gördüğüm kadarıyla.

(16-05-2018, Saat: 16:53)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlTek kullanıcı dışında SQLite işinizi görür.

SQlite çok kullanıcı yapan bir firma vardı adı tam aklıma gelmiyor fakat o da ücretli

Sqllite ozaman işimi görmüyecek gibi. Hem telefonda hem bilgisayarda açık olunca malum çift kullanıcı sayacak. Araya server client tarzı birşey ekleyip gelen bilgiyi aktarırsam olur gibi ama oda kulağımı tersten göstermek olur.
Ben bir mağazada telefon ile barkod okutup satış personelinin müşteriye rahat fiyat vermesi ve sisteme sipariş düşmesini sağlamaya çalıştım lakin telefon geç okuyor barkod ekranı açılacak da, barkodu ortalayacak birde uygulama artistlik olsun diye 2 3 kere de barkod üzerinde kırmızı çizgiyi götürüp getirecek de o zamana kadar satış temsilcisi içeriye hemen fiyatı sorup öğreniyor ve sipariş kağıdına hızlı bir şekilde siparişi yazıyor. Bunun için barkodu hızlı çalışan mobil cihazlar aldırmam lazım Dı onlarda pahalı olduğu için kabul etmediler. Zaten bunun sebeplerden dolayı herkes el terminali kullanıyor
Merhaba Kırgızistan'dan selam. 12 gün buradayım. 

Ürünlerin güncel bilgileri için Client Server kurmak fikri güzel aslında. Burada ağın sağlığı önemli. 

Cihazla senkron mobil veritabanı konusu sadece ağa güven ile ilişkili. Firmalar bu senkron işini uygulamada nasıl sadık kalacaklar sorusunu gündeme almak lazım.

Her ikisini de yapmak konusunda düşünceniz nasıl olur. Bağlı iken serverda tarih/saat log bakılarak güncelleme varsa sadece tarihi güncel olanları senkronizasyona tabi tutup, mobilde local veritabanına erişim ile hızlanmak neden olmasın diye bir soru sordum kendime mesela.  Wink
Mrmarman üstadım aleyküm selam. Ne kadar çok geziyorsun üstadım ne güzel vallahi Smile Evet dediğin gibi bir deneme yapmak için kolları sıvadım en azından bir tecrübe etmiş olurum. Barkod okuyuculu ve android ile iki proje yapıp her ikisinide deneyip gözlemleyeceğim