Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: SQLİTE veritabanı oluşturma ?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
iyi günler,

mobilde local olarak kullanılan sqlite örneğine rastladım ve bende denemek istedim fakat sorun şu ki ; .db uzantılı veritabanının nasıl oluşturulduğunu çözebilmiş değilim.
bu konuda gerekli anlatımı yaparmısıız ?
Sqlite browser indir bi tane.google amcadan sqlite browser yazarsan seçenekler çıkar. Veritabanı orada oluştur ve tasarla. Telefonda uygulama verilerinin tutulacağı klasöre bir işine bosveri gibi bir klasör oluştur. Çalışman bittik ten sonra dll dosyası ve db3 dosyasını boş halde telefona olusturduğunuz program klasörün içinde. Oluşturmanız gerekirse oradan boş olan veritabanı dosyasını veri klasörüne kopyalayın. Ben öyle yapıyordum daha pratik oluyor. Şuan telefon yazıyorum bazı yazım yanlışları olabilir
(17-05-2018, Saat: 17:39)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]iyi günler,

mobilde local olarak kullanılan sqlite örneğine rastladım ve bende denemek istedim fakat sorun şu ki ; .db uzantılı veritabanının nasıl oluşturulduğunu çözebilmiş değilim.

sqlite için kullandığın nesne nedir, firedac?, unidac? ...?
Unidac kullanıyorum

Son yıllarda sqlite kullanmayı bıraktım. Çok kullanıcı ve büyük veride problem oluyor. Veritabanı bozulduğunda kurtarma şansı da pek yok. Hatta ben hiçbirini kurtaramadım. Ufak defek bozulmalar repair yapılıyor lakin ciddi sorunlarda verilere güle güle. Bu nedenle bıraktım. Aşırı kullanımı olmayan ve orta seviyeli bilgi büyüklüğü için yeterlidir. Genel de büyük veriler için sunucu tabanlı veritabanı kullanmanızı öneririm. Ben öyle yapıyorum..

İlk fırsatta sqlite veritabanı ile ilgili özet bir eğitim videosu hazırlamayı düşünüyorum. Uzun bir süredir tedavi gördüğüm için pek çalışamadım biraz toparlıyayım hazırlayacağım inşallah
@"BY-HAYALET"  iyi günler,

(17-05-2018, Saat: 17:39)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]iyi günler,

benim kullandığım yöntem
  if FileExists(ProgramPath + dsSQLiteVeritabani) then
 begin
   cnnSQLite.Close;
   cnnSQLite.Params.Clear;
   cnnSQLite.Params.Add('Database='+ProgramPath + dsSQLiteVeritabani);
   cnnSQLite.Params.Add('LockingMode=Normal');
   cnnSQLite.Params.Add('DriverID=SQLite');
 end else
 begin
   cnnSQLite.Close;
   cnnSQLite.Params.Clear;
   cnnSQLite.Params.Add('Database='+ProgramPath + dsSQLiteVeritabani);
   cnnSQLite.Params.Add('LockingMode=Normal');
   cnnSQLite.Params.Add('DriverID=SQLite');
   cnnSQLite.Open();
   scrcnnSQLite_0.ExecuteAll; // tablo vs. oluşturmak için sql kodları
   cnnSQLite.Close;
 end;
Merhaba Sqlite da Unidac kullandığımda image kaydederken sorunlar yaşamıştım onun için Firedac kullanıyorum.

(17-05-2018, Saat: 22:41)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Unidac kullanıyorum

Son yıllarda sqlite kullanmayı bıraktım. Çok kullanıcı ve büyük veride problem oluyor. Veritabanı bozulduğunda kurtarma şansı da pek yok. Hatta ben hiçbirini kurtaramadım. Ufak defek bozulmalar repair yapılıyor lakin ciddi sorunlarda verilere güle güle. Bu nedenle bıraktım. Aşırı kullanımı olmayan ve orta seviyeli bilgi büyüklüğü için yeterlidir. Genel de büyük veriler için sunucu tabanlı veritabanı kullanmanızı öneririm. Ben öyle yapıyorum..

İlk fırsatta sqlite veritabanı ile ilgili özet bir eğitim videosu hazırlamayı düşünüyorum. Uzun bir süredir tedavi gördüğüm için pek çalışamadım biraz toparlıyayım hazırlayacağım inşallah

Geçmiş olsun @CaglarCoskun
Çağlar hocam geçmiş olsun.
(17-05-2018, Saat: 22:41)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Unidac kullanıyorum

Allah şifa versin.
Allah razı olsun. Allah cümlemize sağlık ve sıhhat versin.
Sayfalar: 1 2