Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Lazarus Hakkında
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Selamlar 

Lazarus konusunda neredeyse hiçbir fikrim yok 

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. sayfasından incelediğim kadarı ile 
  • Açık Kaynak Kodlu
  • Hedef olarak Cross Platform Uygulama geliştirilebilen
  • Pascal ile kodlama yapılabilen bir yapısı olduğundan bahsediliyorBasitçe öğrenmek istediklerim ise
  • Hedef işletim sisteminde çalışması için bir RunTime/Framework paketi gibi bir şey kurulması gerekiyor mu ?(Direkt EXE üretebilir mi ?)
  • DevExpress, FastReport, UniGUI, UniDAC gibi 3 parti Componentler kullanılabiliyor mu ?
  • Kurulum için iSO dosyası varmı yoksa install.exe üzerinden mi kurulum gerekiyor ?
Şimdiden fikir paylaşımında bulunacaklara teşekkürler
Merhaba Üstadlar daha iyi bilgi verecektir ama bende birşeyler katmak istiyorum.

Lazarus, Delphi 7 IDE'sinin ayarında Açık kaynak kodlu bir alternatiftir. Delphi 7 dedim çünkü arayüz daha çok ona benziyor.

Free Pascal Derleyicisini kullandığı için hemen hemen her platforma göre uygulama yapılabilir. Kod uyumluluğu Delphi ile aynı diyebiliriz. Object Pascal dilini baz almaktadır. Ortaya çıkan çalıştırılabilir dosya herhangi bir RunTime/Framework gerektirmiyor. Platforma özel native code üretir.

Component konusunda Yazdıklarınızı direkt kullanamıyorsunuz. Zaten lazarus kurulum paketi varsa kurabilirsiniz. Yoksa alternatif componentler bulmanız gerekecek.

Kurulum için install.exe yeterli.
LAzarusun gurusu @boreas ağabeydir..

Ben lazarusu sadece WinCe pogramlamak için kullanıyorum. Diğer taraftaki tüm sorularınızı Boreas bey çok iyi cevaplayacaktır tabiiki müsait zamanda..
@mcuyan 'ın abartılı görüşü için teşekkür ederim.
Lazarus FPC'nin idesi dir. Dediğin gibi opensource'dur bir yerde yaz her yerde derle mantığı güder. Bu yüzden her komutu barındıramaz. Windowsdaki sendmessage - postmessage gibi komutlar linux'daki arayüzler tarafından desteklenmez (sanırım bir tek gtk3 post message i destekliyor) ama muhakkak alternatif bir çözümle işini görüyorsun. Lazarusun kendi bileşen paketleri vardır lpk diye onu kullanabilirsin. Bazı firmalar lazarus'ada ücretli paket üretimi yapmaktadır. Delphi - Lazarus çevrimi yapabilir ama çok temel bileşen ve kodlar kullanman gerekir.
Cross platformu delphi.den iyidir. Linux'a rasspi.ye hatta commodore 64'e bile kod yazabilirsin. Ben windowsdan rasspiye kod yazıp derleyebiliyorum. Ama bunu lazarusun türevi olan codetyphone ile yapıyorum. Codetyphon indirip bigide kurarsan devasa bir lazarus paketinde olur ayrıca bir dip not Smile
Selam,
Lazarus bencede oldukça güzel, 1-2 aydır, yıllardır delphi de yazdığım projemi Lazarus'a geçirmeye çalışıyorum. Oldukça ilerledim aslında ama Delphi mi Lazarus mu hala karar veremedim, 2 yolda da yavaş yavaş ilerliyorum. Bu arada programımın genel ayarlarının yapıldığı bi component paketini kendim yazdım kullanıyorum. Windows dışında, WinCe ve Android için kullandım. En son 1.8.4 versiyonunu indirdim onu kullanıyorum, Android için LAMV kullanıyorum. Aslında benim en çok hoşuma giden tarafı şu; Kendi bilgisayarıma kuruyorum, kendi yazdığım componentleri ayrı bir klasörde tutuyorum, lazarus ve componentleri alıp taşınabilir bir hdd ye atıyorum, gittiğim yerlerde direk ordan lazarusu çalıştırıp, programda değişiklik yapıp derleyip müşteride canlı canlı deniyorum. Birde OPM (Online Package Manager) kurunca tadından yenmiyor. İhtiyacınız olabilecek her türlü comp. paketi hazır orda sizi bekliyor.
Lazarus ile ilgili forumun Linux bölümü altında bir çok başlık var. İlgilenenler için:
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.