Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Clock Witget yapımı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
iyi akşamlar,

uzun zamandır VCL üzerine birşey yapmamıştım proje bile derlemedim o derece  Smile
ama delphican da bir konu da formun saydamlığı hakkında konuşurlarken bir arkadaşın transparan yapma işlemini anlattığını okudum ve işime yarar amacı ile testler yapayım dedim.
sonra aklıma witget yapmak geldi nedense  Angel

ve delphican da hiç rastlamadığım birşeydi belki vardır ama ben hiç görmedim ve bunun üzerine ben paylaşayım dedim. 

basitte olsa fikir fikirdir... Idea

[attachment=350]

[attachment=351]

PROJEDE SAAT GİF'İ VARDIR.

projeyi burdan indirebilirsiniz

proje de yapılanlar ;

- Form/properties/transparentcolor := true
- Form/properties/color := clInactiveCaptionText ( ben bu rengi seçtim. Exclamation  )
- Form/properties/transparentvalue :=clInactiveCaptionText ( formun arka plan rengi ile aynı olacak )
- Uses : Vcl.Imaging.GIFImg;

- Form/OnCreate bölümüne ;
(Image1.Picture.Graphic as TGIFImage).Animate  := true ;

- herhangi bir bileşenden hareket ettirmek için o bileşenin events bölümünden ( ben saat gif'ine ve saat'e ekledim ) : OnMouseDown kısmına ;
ReleaseCapture;
Form24.Perform(WM_SYSCOMMAND, $F012, 0);

- Bir adet timer ;
Label1.Caption := TimeToStr(time);

- Bir adette kapatma butonu ;

Form24.Close ;

hepsi bu kadar... kolay gelsin...

Basit denerek paylaşılmayan onca proje gibi gördüğüm için paylaşmak istedim  Shy 

burda saat göstermesi amaçlı olsa da, bunu kod ile alabilirseniz işlemci hızı, sistem bilgileri gibi durumlarıda göstermesi için kullanabiliriz nitekim ben onun için kullanacağım. Exclamation Idea 
güzel bir tasarım ile de tadından yenmez Smile