Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: MapView Comp Hatası
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba arkadaşlar.

Bir süredir Mapview'i kullanamaıyorum. Projemi Tokyo dan Rio ya geçirmiştim.. Sonra çalışmadığını görünce tekrardan tokyoya geçirdim. Fakat Google Api'den midir bilmiyorum. Harita formunu açar açmaz Ya access Violation hatası veriyor veya Direk uygulama kapanıyor.

Benim aklıma ilk; Google Map Api'sinde değişikliğe mi gitti acaba sorusu takıldı.. Konu hakkında bilgisi olan var mı? (Ben bedava kullandığımdan dolayı acaba bir limit var dı ve ben o limiti mi aştım da geliyor soru olarak Smile )
Arkadaşlar hiç harita ile ilgilenen yok mu? Smile
ilgilenen var (bizzat kendim) ama denemeden cevap yazacak vaktim yok. Öylesine yazarsam yakışık almaz.

Hem openstreet map hem de google api ile kullanıyorum. 

Standart yorum şu olurdu, boş bir projede yeniden deneyin, çalışmayan kodu buraya yazın  Smile
Tmm Abi MApView'i Bekliyorum Smile

Peki OpenstreetMap yada Google Api ile kullanarak bir makale yayınlamayı düşünüyormusunuz @mrmarman Abi..

MAlesef Boş Proje de de denedim.. Yine olmadı.. Olmaması: Harita veri çekmeye başladığı anda Uygulama kapanıyor hiç bir hata vs vermeden..
Boş proje derken limitten kuşkulandığınız için yeni bir google hesabı ve google dev projesi ile demek istemiştim. API ve yetki tazeleyerek. Ankara'ya dönünce bir bakarım.
Şimdi Ankara'dayım boş bir proje açtım, Google Maps'ten yeni bir yıllık API aldım. Özetle her türlü olası olumsuz ihtimali sıfırladım.

(1) Bir proje açtım. 

(2) TMapView koydum. 

(3) "Project / Options / Application / Entitlement List" altındaki "Maps Service" tick atıp ENABLE yaptım. ( Target Android Platform ALL )

(4)  API anahtarını da aynı başlıkta "Version Info" altındaki "APIKey" hanesine yazdım.

Çalıştırdım dediğiniz gibi çalışmadı.

Sonra Google Amcayı açıp "delphi rio tmapview not working" anahtarını yazınca ne göreyim, Android 9 PIE için ( Note 8 var bende Android version 9 PIE ) minik bir manifest dosya müdahalesi lazım olmuş. 

O da aşağıdaki şekilde 

Kod:
       <uses-library android:name="org.apache.http.legacy" android:required="false" />

satırını gösterdiğim yere ekleyince oldu. Idea

qxwv6lecimsxj92tn6p3.png

krqehylvrw0urbk9lm5s.jpg
Hocam Mükemmelsiniz!!!