Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: DelphiCan Olmak
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4
Merhaba,
Daha önce açılan bir konu (Fluent HTML) kapsamında cevap yazayım derken, konunun dallancağını, amacı dışına çıkacağını ön görerek farklı bir başlık altında yazmayı uygun gördüm.
Bu durumun (yukarıda link verdiğim konuda bahsedilen duruma itafen); zaman yetersizliği, öz güvensizlik, bilgi yetersizliği, konuya ilgisizlik yada benzeri hiç bir bahanenin arkasına sığmayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.
Sizin (@uparlayan ) ve birçok makalesi olan (burada isimlerini yazmayayım. Bir çoğunu zaten biliyorsunuz) arkadaşlarımızın ne kadar yoğun çalıştıklarına bizzat şahidim. 
Bizlere değerli olan zamanınızı ayıracak kadar önem verdiğinizi görebiliyorum.
Size ve bu yolda size eşlik eden tüm üyelerimize teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Günlük forma giriş yapıp, tek yorum yazmayan bir çok üyemiz de var. 
Bunlar arasında burada görüştüğümüz konulara oldukça hakim, bilgili bir çok üyemiz var. 
İlk cümlemde değindiğim gibi bir bahaneyle izah edilecek bir durum değil. Onları da en kısa zamanda aramızda görmeyi umuyorum. 

Önemli: Zaten platforma bir faydası olmayan, (üretebildikleri tek şey yalnızca trafik, o da şu aşamada bizim ilgimizin dışında) bu tip üyeler (formu uzun süredir takip edip, herhangi bir konu veya yorum paylaşmayan) için bir uyarı, akabinde formdan uzaklaştırma, nihai olarak da üyeliğinin tamamen kapatılmasını gündeme almayı düşünüyorum. 
Peki Delphi veya Object Pascal'a hakim olmayan, öğrenmek isteyen üyeler ne olacak derseniz; onlarada öğrenebilecek ve öğrendiklerini bizimle paylaşacak kadar zaman verebiliriz. 

Bu fikri ortaya atmamın en büyük sebebi; küçük bir topluluk (5-10 kişi dahi olsa) da olsa daha samimi daha içten bir ortamın olması. Üyemiz yanlış dahi biliyor olsa, bunu bizimle paylaşmasını ve doğruyu öğrenmesini istiyorum. 
Aynı zamanda bizim bildiğimiz yanlışları da söylemesini ve bize doğru yolu göstermesini istiyorum.

DelphiCan'ın daha samimi, daha elit ve kaliteli bir paylaşım platform olmasını nasıl sağlayabiliriz?
Sizler ne dersiniz?
@"Fesih ARSLAN" Hocam ben şahsım adına görüşlerinizin bir kısmına katılmadığımı belirtmek isterim.
Bu sitenin amacı bilgiyi paylaşmak fakat kimseyi de bilgiyi paylaşacaksın diye zorlamak bana doğru gelmiyor.
Böyle bir yaklaşım zaten kısıtlı olan delphi camiasına ilgi duyanları daha da küstürebilir düşüncesindeyim.
Bu site zaten puanlama sistemi ile belli kategorilerde görüntüleme ve yorum yapabilme izni veriyor
Bu puan aralıkları ile oynayarak gruplar çoğaltılarak oluşturulabilir ve böylece paylaşımlar yapıldıkça alabileceği bilgide artar düşüncesindeyim.

Ellinden geldiğince yorum yapan ve destek olanlar zaten belli. Siz kısıtlamaya gidince elde kalacaklar da aynı insanlar olacaktır.
Bu nedenle kısıtlama yada üyelikten çıkarma bana göre çözüm olmadığı düşüncesindeyim.

Cevap verirken kişinin profiliene bakarak ne kadar katkıda bulunduğuna da bakarak cevap verilebilmesi de ayrı bir yöntem olabilir.
Teşekkürler
(11-06-2019, Saat: 10:34)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,
Daha önce açılan bir konu (Fluent HTML) kapsamında cevap yazayım derken, konunun dallancağını, amacı dışına çıkacağını ön görerek farklı bir başlık altında yazmayı uygun gördüm.
Bu durumun (yukarıda link verdiğim konuda bahsedilen duruma itafen); zaman yetersizliği, öz güvensizlik, bilgi yetersizliği, konuya ilgisizlik yada benzeri hiç bir bahanenin arkasına sığmayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.
Sizin (@uparlayan ) ve birçok makalesi olan (burada isimlerini yazmayayım. Bir çoğunu zaten biliyorsunuz) arkadaşlarımızın ne kadar yoğun çalıştıklarına bizzat şahidim. 
Bizlere değerli olan zamanınızı ayıracak kadar önem verdiğinizi görebiliyorum.
Size ve bu yolda size eşlik eden tüm üyelerimize teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Günlük forma giriş yapıp, tek yorum yazmayan bir çok üyemiz de var. 
Bunlar arasında burada görüştüğümüz konulara oldukça hakim, bilgili bir çok üyemiz var. 
İlk cümlemde değindiğim gibi bir bahaneyle izah edilecek bir durum değil. Onları da en kısa zamanda aramızda görmeyi umuyorum. 

Önemli: Zaten platforma bir faydası olmayan, (üretebildikleri tek şey yalnızca trafik, o da şu aşamada bizim ilgimizin dışında) bu tip üyeler (formu uzun süredir takip edip, herhangi bir konu veya yorum paylaşmayan) için bir uyarı, akabinde formdan uzaklaştırma, nihai olarak da üyeliğinin tamamen kapatılmasını gündeme almayı düşünüyorum. 
Peki Delphi veya Object Pascal'a hakim olmayan, öğrenmek isteyen üyeler ne olacak derseniz; onlarada öğrenebilecek ve öğrendiklerini bizimle paylaşacak kadar zaman verebiliriz. 

Bu fikri ortaya atmamın en büyük sebebi; küçük bir topluluk (5-10 kişi dahi olsa) da olsa daha samimi daha içten bir ortamın olması. Üyemiz yanlış dahi biliyor olsa, bunu bizimle paylaşmasını ve doğruyu öğrenmesini istiyorum. 
Aynı zamanda bizim bildiğimiz yanlışları da söylemesini ve bize doğru yolu göstermesini istiyorum.

DelphiCan'ın daha samimi, daha elit ve kaliteli bir paylaşım platform olmasını nasıl sağlayabiliriz?
Sizler ne dersiniz?
Kısmen söylediklerinize katılıyorum Hocam,
Belki bizde yapıyoruzdur affola ama bazen öyle konular görüyoruz ki konuyu açan arkadaş bir kere F9 yapsa IDE ona hatanın olduğu satırı gösterecek ve hatayı söyleyecek. Hataya uğraşmaktansa direk paylaşımda bulunuyor.
Bunun yerine kaliteli içerikler üretme konusunda çalışmalar yapabiliriz. Hepimizin bilmediği birçok konu var. Gönüllüler belirlenip beni de sayabiliriz belirli konular hakkında araştırma yapıp makaleler yazabiliriz. Hedefimizin her konuya cevap yazmak ve konu üretmek yerine kaliteli makaleler yazmak, insanların günlük hayatta kullanabileceği örnek kodları paylaşmak olabileceği kanısındayım.
İnsanları bir şeylere zorlamanın kalitesiz içeriği artırmadan başka bir etkisi olacağını sanmıyorum.
Bu düşünce bana çok mantıklı gelmedi. @adelphiforumz 'un da belirttiği gibi puanı düşük olanların belirli bölümlere erişimleri kısıtlanarak onları teşvik etmeye çalışmak daha iyi olur.
Şu bir gerçek yazan ve üreten bir toplum değiliz. Yazılan kitaplara bakın pek çoğu öğretim görevlisi işin içinden olup tecrübelerini paylaşmak isteyen (baktığım teknik kitaplarda) henüz rastlamadım. (Daha öncede konuşmuşuzdur diye düşünüyorum pek çok yerde yazdım bu tür yazıları.) Örnek yurtdışında delphi hakkında performans için özel kitap varken, paralel programlamayla ilgili özel kitaplar varken sizinki çok daha genel olmasına rağmen çektiğiniz sıkıntılar ortada. E kaliteli içerik dediğimiz zamanda bu iki şekilde oluşuyor. 1 okuyarak 2 tecrübe ederek. Bunu yapan adamda paylaşmıyor. Şuda var hobi / kişisel zaman alışkanlığımızında olduğunu düşünmüyorum. Kaçımız işimiz ya da ailemizin zamana ihtiyacı varken "hayır hobimden ödün veremem" diyip zevk aldığımız her ne ise ona zaman ayırabiliyoruz ?
Peki kaliteli içerik nasıl üretiriz ? Gelip yazmayanlara ceza verince tövbe edip yazacaklarını hiç sanmıyorum. Aksine o kapıyı tamamen kapatmış oluruz diye düşünüyorum.
Benim görüşüm daha öncede (bu çelişkiyi yaşayıp içinde çıkamadığımız) ücretli öğrenci çalıştırmaktan geçiyor. Belli konularda araştırma istenip (bunu süpermod'lar ya da kurucular belirleyebilir) makale yayınlanabilir. Bunun için reklam almak ve yasal olarak bunu bir zemine oturtmanın yolunun bulunması gerekiyor tabi.
Uzun lafın kısası insanların oturup birşeyler yazması araştırması için ister istemez bir teşvik gerekiyor. Bu manevi bir teşvik değilse maddi olması kaçınılmaz.
Bir insanın bir konu da bir şey bilmesi onu illa paylaşması gerektiği anlamına gelmez fakat bir insan bir konu da bir şey biliyorsa onu paylaşması gerektiğini de bilmelidir işte buna sorumluluk denir. "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diye bir söz vardır ; bu, bu sözü diyenin okuma yazma bilmediğini değil de öğretmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamış da olabilir.

Daha önce de demiştim yine demek istiyorum ;
Delphi programlama dilini öğrenmek için yıllarını harcamış, kaynak sıkıntıları yüzünden ingilizce kitaplar okumuş, makalelere göz atmış yada daha da ileri gidip ingilizce bile öğrenmiş olabilirsiniz fakat bu, bu düzenin hep böyle devam edeceği anlamına gelmiyor. eğer illa ben o sıkıntıları çektim onlarda çeksin derseniz işte burada devreye mantık girer !
güzel bir örnek vererek anlatmak istiyorum ;
yüzyıllar önce matematikte hesaplama işlemlerini ya parmak ya zihin yada çeşitli fiziksel bileşenlerle yapmıştır insanoğlu. ta ki hesap makinası icat edilene kadar...
hesap makinasının icadından sonra insanoğlu hesaplamaları eliyle, parmağıyla yapmak zorunda kalmamıştır. bu insanoğluna büyük bir zaman ve daha farklı işlerle uğraşma imkanı tanımıştır. hesap makinası basit bir icat gibi görünse de insanoğlu için devrim niteliğinde bir icattır. fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta hesap makinası değil de onu icat eden/edenler olmalıdır. o insanların çektiği sıkıntıları göz önün de bulundurursak sizin çektiğinize sıkıntı denir mi ? hiç sanmıyorum...

Hadi bu basit ve pek önemli olmayan örneği geçelim ve direkt programlama dilini yapanlara çevirelim gözümüzü ! onlar için hiçbir kaynak yoktu !

İnsanlar her şeyi bilmezler ama her şey hakkında düşünebilirler!

Forma ilk üye olduğum zamanları ve açtığım konuları düşündüğümde ve göz attığım da , şahsım için çok utanç verici durumlar yaşattı. çünkü şuan da gözü kapalı yaparım tabiriyle bildiğim şeyleri zamanında açtığıma inanamadım ama asla da pişman olmadım çünkü eğer pişman olmuş olsa idim şuanda ilk günkünden farkım olmazdı !

eğer bir insanın/üyenin burada açtığı yada açacağı konuyu basit orta zor diye derecelendirenler olursa ki var ve var olacaktır, işte o zaman bende ;
Çocukken ilk okulda verilen ev ödevlerini anne babasına yaptıranlar hiç mi okuma yazmayı öğrenmedi ? diye savunurum...

1500 üzeri bir üyeye sahip, güzel, bilge ve tecrübeli insanlarla dolu bir form burası.
Aktif olan maksimum 150'dir
Sürekli konu açan farklı üye sayısı en fazla 20- 30'dur
Sürekli yorum yazan farklı üye sayısı en fazla 15-20'dir

Ama bunu kötü yönden düşünmek yerine bakış açımızı biraz değiştirerek bakarsak daha anlamlı ve mantıklı sonuçlar üretebiliriz ;
1500 üyenin 150 si aktif oluyor 30'u konu açıyor 20'si de açılan konulara yorum yazıyorsa bu, 30 kişinin açtığı konuların ve 20 kişinin yaptığı yorumların aktif olan 150 kişiye yettiği anlamına da geliyor olabilir. nitekim Fesih hocam'ın kitabı elime geçtikten sonra her ne kadar çoğunluğunu üyeliğim süre boyunca öğrenmiş olsam da bilmediğim bir o kadar da şeye şahit oldum ve o günden sonra konu açmama gerek kalmadı   Idea
Geri kalan ve aktif olmayan kişiler de konuları direkt google üzerinden giriş sistemine gerek duymadan okuyabiliyor da olabilir. bunu Fesih hocam'ın "Trafik oluşturuyorlar" sözüne dayanarak dedim.
peki gelelim yorum yazmayanlara ! bir insanın yaşadığı problemi başka birisi çözmüştür yada sormuştur ve onun için yorum yazmamıştır anlarım ama bir insanın hiç mi kendi fikri olmaz ?
işte burada bana göre devreye yine formda aktif yorum yazanlar giriyor !
yorum yazan bilgili insanların yorumlarını yazarken dikkat etmediği bir husus var ;
karşıdaki kişiyi de kendi bilgi düzeylerinde sanıyor olmaları ya da öyle görüyor olmaları ! bu sorunu çözebilsek artık ben bile yorum yapmaya başlarım sanırım  Shy
Bazen açılan bir konuya "kesin biliyorum yardımcı olabilirim" diyerekten yorum yazmaya kalkıştıktan sonra o konuya bir yorumlar geliyor ki aman Allah yazdığıma yazacağıma pişman oluyorum yani içim içimi yemeye başlıyor yanlış yazdığımı düşüne düşüne.

Bir insan seninle eşit de bilse senden iyi de bilse kötü de bilse ona her zaman en basit ve en anlaşılır dilde anlatmalısın çünkü anlattığın kişi onu anlasa da ilerde yeni başlayan birisi onu okuduğunda anlamayacaktır. ben bile eskiden açtığım konulara yapılan yorumları yeni yeni anlamaya başladım.  Shy
bu konu da her zaman çok özen gösteririm ve sizlerden de göstermenizi beklerim.

Uzun oldu ama napalım bu günü beklemişim sanırım  Shy
Fesih Hocam'a katılıyorum çünkü benim anlattıklarım insanın içinde yaşanılanlar iken Fesih hocam'ın anlattıkları insanların dışa vurduklarında görünenlerdir düşüncesindeyim.
Elbette zorla güzellik olmaz, insanın içinde olması lazım. Bizim de daha fazla birleştirici olmamız gerekir. Amacımız karşımızdakini kazanmak olmalı, onu da bir kardeşimiz olarak kabullenmemiz lazım. Öbür türlü kurumuş denizin çöllerinde esen kum taneleri gibi dağılır gideriz. Buna gerek yok.

Asıl mesele şu;

Yazılım Uzmanı veya Mühendisiyiz, artık her neyse... Engel aşmak, problem çözmek bizim işimiz, biz bu dünyada bunun için varız. Problemleri çözebilmek için kendimizi sürekli geliştirmek istemeliyiz. İstemesek de mecburuz yoksa geri kalırız. Bunun için de (1) akademik/teknik okumalar yapmalı, (2) deneysel projeler geliştirmeli ve en önemlisi de (3) sosyalleşerek (ki aslında burada da bunu "yapmak istiyoruz") birbirimizin "ufkunu" açmalı, motive etmeli, gaza getirmeliyiz veya merak uyandırmalıyız.

Hani tatlı bir yarış içinde olmak herhalde hepimizi daha iyi bir yazılımcı yapmaya yeter de artar bile...

Üçüncü olgu bize mesleğimizde bir derinlik kazanmamızı sağlıyor. İlerledikçe, yüzleştikçe zorlaşan problemlerin üzerine giderek kazanılabilen bir şeydir derinlik... Derinlik kazanmak, derinleşmek, bir konu hakkında "genel kültür düzeyinde" bilgi sahibi olmaktan sıyrılıp, o "konuya hakim olmanızı" sağlar. Yani biz bir konuda derinleşememiş isek karşılaştığımız ilk problemde far görmüş tavşan gibi ortada kala kalırız. Ki bu herkes ve her meslek için geçerlidir. Bunun bir alternatifi yok.

Özetleyecek olursak, Biz aslında bu forumda birbirimizle sosyalleşirken aynı zamanda derinlik de kazanmaya başlıyoruz. Ufkumuz genişliyor, vizyon sahibi olmaya başlıyoruz, empatimiz gelişiyor, bakış açımız evriliyor vs vs...

O yazdığınız yorumlar, yaptığınız eleştiriler, verdiğiniz örnekler, sorduğunuz sorular emin olun ki hepsi çok değerli, çok kıymetli şeyler. Bu sayede birbirimizi karşılıklı olarak geliştirmiş oluyoruz.

Bazı arkadaşlarımız var, isim vermeyeceğim ama onlar kendilerini çok iyi biliyorlar; maşallah zehir gibiler. Gıpta ediyorum onlara! Bunu gıdım gıdım yazdıkları yorumlardan, gıdım gıdım yaptıkları anlatımlardan bariz biçimde görebiliyoruz. Beni üzen işte bunun "gıdım gıdım" olması. Bu "gıdım gıdım" olunca, bizler, her birimiz, "karşılıklı olarak" derinleşemiyor, sığ kalıyoruz. Topluluk olarak kendi ayağımıza sıkıyoruz.
Selamlar,

Ben 2 yıllık makine okudum. Okulumu tamamladım. Ancak bilgisayar ve CNC tezgahları programlama konusu daha çok ilgimi çektiği için, kalan 3 dersimi vermedim ve bölümü tamamlamadım. Sonrasında, delphi 4 ile öğrenmeye başladım. Hiçbir bilgim olmamasına rağmen, farklı farklı kitaplar aldım. Sonra MSSQL kitapları aldım. Veri tabanı programlama öğrendim. Bütün bunları yaparken, belli birkaç forum sitesine üye oldum ve bu forumda olduğu gibi gerek yardım, gerek bilgi aldım sürekli. Bu işi yaparken, sürekli olarak tek bir çizgim vardı, kendimi geliştirebileceğim kadar geliştirmek, öğrenmek. Ama öğrenirken de, diğer forum üyelerine yardım edebilmek. Bilgisayarla alakam yoktu ama şimdi, uluslar arası bir şirketler grubunun, 15 yıldır bilgi işlem müdürü olarak görev yapıyorum. Foruma üye olmaktaki amacımız, "sorunum var hemen şunu sorayım, nasılsa bir yardım eden çıkar, ben de sorunumu hemen çözer giderim" şeklinde olmamalı. Keza, bununla ilgili olarak geçen hafta içerisinde forumu sabote etmeye çalışan kişler oldu ve Adminlerin müdahalesi sonucu gerekli işlemler yapıldı. @"Fesih ARSLAN" hocam da, diğer yazan arkadaşlarım da, sorunlara doğru şekilde değinmişler. Hala devam eden uzaktan eğitim sertifikasyon programında, dünkü canlı eğitim esnasında, eğitim görevlisine PASCAL ve DELPHI hakkında neler düşündüğünü sordum. Çok eski, hantal, veri kaynaklarını tüketen ve boş bir dil olduğu fikrini belirtti. Mobil pltformda fena olmadığını savundum. Eğitimdeki 576 kişi den elle sayılı kadar kişi ancak delphi platformunu biliyorlar. Forumdaki amacımız, yardım edemiyorsak bile, en azından sorulan soruları okumak olmalı. Nasıl olsa bir yerlerde karşımıza çıkıyor bu soru. Sonrasında yardım edebiliriz. Hepimizin zamanı kısıtlı evet, ama Puan vermek, teşekkür etmek zor değil ki.
Sanırım Fesih Bey'in kastettiği kişilerden biri benim. Ara ara foruma girip özellikle o gün yorum yazılmış ilgimi çeken konulara bakıyorum. Genel kültür, fikir edinme vb. amaçlarla.

Ticari olarak Delphi kullanan bir yerde çalışmıyorum ama Delphi'yi oldum olası sevmişimdir. Fırsat ve imkanım olursa, daha doğrusu gerekli olur ise seve seve kullanmayı tercih ederim. Özellikle de artık Community Eddition gibi bir seçeneği varken. Mobil geliştirme için kitabınızı da alıp yararlanarak deneysel çalışmalar yapmak istedim ama BT grubunun sitesinde kitabın fiyatının 250 TL olduğunu görünce vazgeçtim. Sonuçta ticari bir uygulama geliştirmeyeceğim. Bir nevi hobi amaçlı çalışma yapacağım ve hobi için bu rakam bana çok geldi. Ortada muhakka ki ciddi bir emek var, bunun da bir karşılığı olmalı. Ama bu karşılık Türkiye gibi bir üklede bu rakam olursa melesef ki kitap ilgilenenlerin çoğuna ulaşamayacakrtır. Hele de 2019'da internetin durumu ve içeriğe ulaşmanın geldiği noktayı düşünürsek.

Birgün öyle bir konuda soru sorulur ki soranın ihtiyacı olan cevabı birkaç satırda yazabiliriz. 2-3 sene hiçbirşey yazmayız, birgün öyle birşey yazarız ki ihtiyacı olanın belki hayatını kurtarır. Konu illaki Delphi olmak zorunda değil, örneğin Delphi de program yazıyorsanız illaki çoğunuz veritabanı da kullanıyorsunuzdur, web teknolojileri işin içindedir, ... Tabi forumlara benim ve benim gibi kaç kişi var ise onların girmesini engelleyebilirsiniz, bu sizlerin tercihi olacaktır. Ben bu foruma girememenin eksikliğini hissetmem, şu anda katkım olmasa da, hiçbirinizi tanımasam da ülkemde ve ana dilimde varlığından dolayı gurur duyduğum beni mutlu eden bir platform benim için artık yok hükmünde olur o kadar.

Ben bu durumda foruma girebileyim diye "laf olsun torba dolsun" konular, yorumlar yazmam. Buraya olan sempatimi kaybederim, böyle biryer benim için hiç olmamış gibi hissederim. Bazı insanlar da sırf foruma girebilmek için saçma sapan gerekli gereksiz konular, yorumlar yazabilirler. Forumu çöplüğe çevirebilirler. Daha iki hafta oldu olmadı, birkaç kendini bilmez forumu bir günde çöplüğe çevirmişlerdi.

Bir yeri veya bir şeyi "elit" yapan zor erişilebilmesi, herkese açık olmaması değildir. Bir yer ya da bir şey "elit" olduğu için zor erişilebilidir ve herkese açık olmaz. Diyorsanız ki biz artık "elit" olduk sizler için hayırlı olsun. Ne diyeyim.
@"Fesih ARSLAN" bey merhabalar

Bence bu konu üzerinde çok durmasanız daha isabetli olacaktır. Benim adminlik yaptığım çok forum oldu şimdiye kadar hala da işletiyorum. İnsanlara ne dersenize deyin ne yaparsanız yapın biri bişey yazmak istemiyorsa yazmaz aynı zamanda da paylaşmaz. He biz ne yaptık bu konuda farklı şeyler düşündük örnek olarak madem forumda yazılmıyor o zaman whatsapp grubu kurduk ve orada kimin ne problemi varsa yada yeni bişey bulduysa yaptıysa orada tartışıp çözüme kavuşuyoruz. Forumlara yasaklar getirmek sadece o forumu başka bir boyuta taşımanız manasına geliyor. İnsanlar soğur ve bir daha gelmez. Ha gelmesinler diyorsanız o zaman sıkıntı yoktur. Bende başka forumum olsa bile burada sık sık gelirim. Genelde yazan konulardan %80 den bilgim var. Yazmak veya yardımcı olmak ister miyim isterim ve elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Genel olarak her gün gelirim foruma manşette olan konulara göz atarım ve çözüm biliyorsam yazarım inaniyorum ki çoğul kişi de öyle yazar. Daha genç arkadaşlar belki çekindiği için yazmıyorlar biri güler biri dalga geçer gibi çünkü çok yaşanıyor bu tip sosyal platformlarda.

O yüzden bence oluruna bırakın zamanla olur daha genç bir forumdur büyümeye musait zaten ayrıca türkiyede pek delphi forum kalmadı biliyorsunuz bunu da heba etmeyelim Big Grin

Kolay gelsin
Sayfalar: 1 2 3 4