Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: başka şehirdeki pc ye bağlanıp veri kaydetme
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum
A şehrinde internete bağlı pc de delphi programından 
B şehrinde internete bağlı (88.230.55.151) şeklinde ip sini bildiğimiz  pc deki firebird veritabanına bağlanıp veri kaydetmek mümkünmü?

saygılarımla
(18-11-2019, Saat: 00:47)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum
B şehrinde internete bağlı (88.230.55.151) şeklinde ip sini bildiğimiz  pc deki firebird veritabanına bağlanıp veri kaydetmek mümkünmü?

saygılarımla

Merhaba,
Mümkündür. Sunucu adresini (88.230.55.151) belirttiğiniz sürece ve doğru şekilde ConnectionString ayarını yaptığınızda bağlantı sağlayabilirsiniz.

Detaylı dökümana aşağıdaki referans linklerden ulaşabilirsiniz:
https://firebirdsql.org/manual/isql-connect.html
https://www.connectionstrings.com/ibphoe...-firebird/

İyi çalışmalar.
(18-11-2019, Saat: 00:47)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum

saygılarımla

ayarları yaptıktan sonra gelen ve giden portları açman gerekli (3050 )  modemden de yönlendirme yapman gerekli
İlave olarak statik IP hizmeti almanız gerekebilir. Çoğu servis sağlayıcı artık CGNAT kullanıyor. Böyle bir durumda port yönlendirme yapsanız bile ve uzaktaki bir sisteme erişmede sorun yaşayayacaksınız.
Birde windows güveik duvarından 3050 portuna izin vermeyi unutmayın
merhaba bu tarz durumlar da internet hattında sorun olabileceği de düşünülmeli. Yapılacak olan işlemlerin zarar görmemesi veya satış kaybı yaşanmaması adına offline olarak kayıtların lokal bir veri tabanında tutulması gerekiyor. Sonrasında yani hattın çalışır duruma gelmesi durumunda verileri  aktarılması gereken uzak sunucuya aktarılması gerekiyor. Tabi tüm bu durumlarda veri tutarlılığının sağlanması için ciddi bir çaba gerekiyor bence. yapacağınız işlemlerde bunu da göz önünde bulundurmanızı nacizhane tavsiye ediyorum.
İşin güvenlik boyutunda var. SQL portunu direkt dışarıya açmak ben buradayım datalar sizindir demek. Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Sadece public ip Den girip modemden nat yapmak en basit kısmı. Söz konusu güvenlik olunca o zaman ciddi düşünülmesi gereken konular gündeme gelecektir.
Database portlarını açmak en kestirme yöntem ancak güvenlik açısından yapılacak konfigürasyon hatalarında çok kritik güvenlik açıkları doğurabilir.
Bu noktada Datasnap teknolojisini kullanmak güvenlik açısından, hemde performans açısından daha sağlıklı olabilir veya rest api için bir katman kullanmakda bir yöntem olabilir.
Ama hangi yöntem olursa olsun güvenlikle ilgili senaryoyu iyi düşünmek gerek.
(18-11-2019, Saat: 17:52)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]İşin güvenlik boyutunda var. SQL portunu direkt dışarıya açmak ben buradayım datalar sizindir demek. Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Sadece public ip Den girip modemden nat yapmak en basit kısmı. Söz konusu güvenlik olunca o zaman ciddi düşünülmesi gereken konular gündeme gelecektir.

uzaktan Bağlanan IP ler sabit olsun. Modem veya Güvenlik duvarına sadece SQL portuna verilen IP lerden bağlantı izni verin. Farklı yerlerden bağlanma sıkıntı sı çözülür.
(18-11-2019, Saat: 23:15)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(18-11-2019, Saat: 17:52)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]İşin güvenlik boyutunda var. SQL portunu direkt dışarıya açmak ben buradayım datalar sizindir demek. Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Sadece public ip Den girip modemden nat yapmak en basit kısmı. Söz konusu güvenlik olunca o zaman ciddi düşünülmesi gereken konular gündeme gelecektir.

uzaktan Bağlanan IP ler sabit olsun. Modem veya Güvenlik duvarına sadece SQL portuna verilen IP lerden bağlantı izni verin. Farklı yerlerden bağlanma sıkıntı sı çözülür.

Hocam bilgilendirme icin teşekkürler. Ben işim gereği konuyu biliyorum. Soran arkadaşa ön bilgi icin yazdım. Bunların bilincinde olup karar vermesi kendisi icin doğru olur.
Sayfalar: 1 2