Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sql Komutunda hata hakkında
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Aşağıdaki resimde Sql Management ayarları, Tablo yapısı ve hata var.
Sorgu olarak Adoquery  Windows 10  ve Delphi 10.1 Berlin Version 24.0.25048.9432   kullanıyorum.

bu kodla çalışınca hata veriyor.

data_form.sip_uret_sorgu.SQL.Add ('delete from SiparisUretim where su_im_no='+kapifrm.kf_imalat_no.Text);

Sadece su_im_no yerine SU_IM_NO yazınca hata vermeden çalışıyor. (veya sadece  i  harfi yerine I yazınca) 

data_form.sip_uret_sorgu.SQL.Add ('delete from SiparisUretim where SU_IM_NO='+kapifrm.kf_imalat_no.Text);
Olması gereken bu değil mi?
(03-05-2017, Saat: 17:59)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Olması gereken bu değil mi?

ben i harfini hata olarak görmemesi gerektiğini düşünüyorum.
sql tarafında veya delphi tarafında yapılması gereken bir ayar mı vardır diye soracaktım.
SQL Server tarafını burada uzman arkadaşlar açıklarlar sanırım ama Delphi tarafında ikisinin farklı olduğu kesin:
  if 'su_im_no' = 'SU_IM_NO' then
    ShowMessage('Bunlar aynı şeylermiş')
 else
   ShowMessage('Hayır, farklıymış!');
delphide kodlama olarak aynı şey demez zaten.. Fakat SQL de neden çalışmadığını anlamadım.. query nesnesinin Karakter kodlarından olabilir mi?
Merhaba,
muhtemelen kullandığınız mssql server, case-sensitivity'dir.
(03-05-2017, Saat: 17:47)cinarbil Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Aşağıdaki resimde Sql Management ayarları, Tablo yapısı ve hata var.
Sorgu olarak Adoquery  Windows 10  ve Delphi 10.1 Berlin Version 24.0.25048.9432   kullanıyorum.

bu kodla çalışınca hata veriyor.

data_form.sip_uret_sorgu.SQL.Add ('delete from SiparisUretim where su_im_no='+kapifrm.kf_imalat_no.Text);

Sadece su_im_no yerine SU_IM_NO yazınca hata vermeden çalışıyor. (veya sadece  i  harfi yerine I yazınca) 

data_form.sip_uret_sorgu.SQL.Add ('delete from SiparisUretim where SU_IM_NO='+kapifrm.kf_imalat_no.Text);

Sunucunuz kurulurken varsayalına dil olarak Turkish seçilmiş. Varsayılan dili English olarak değiştirin.

SET LANGUAGE 'us_english'
ile o an kullandığınız dili değiştirebilirsiniz.

Sunucunun varsayılan dilini kalıcı olarak değiştirmek (İngilizce olarak) için: 
EXEC sp_configure "default language", 0
RECONFIGURE WITH OVERRIDE
Bu işlemin etkin olabilmesi için sunucuyu stop edip tekrar start etmelisiniz.

Tüm dil kodlarını görmek için:
select * from sys.syslanguages

Sadece bir kullanıcının varsayılan dilini değiştirmek için:
USE [master]
GO
ALTER LOGIN [cinarbil] WITH DEFAULT_LANGUAGE = "English"
GO

Tüm bu işlemleri Management Studio yardımıyla da yapabilirsiniz.