Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buralar bir zamanlar otlakdı
#1
her_yer_otlak_alani_h39575.jpg
Cevapla
#2
Hem Delphi XE ile denedim, hem de Delphi 5 ile. İkisinde de sizdeki sorun oluşmadı, yazı normal şekilde göründü.
Sizdeki Label'in fontu ile ilgili sorun olabilir mi? Kendiniz label'a aynı yazıyı yazdığınızda normal görünüyor mu?

Bu arada; Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Olyazan çözümü de deneyebilirsiniz.
rc dosyasını compile ederken codepage olarak 65001'i verip deneyin:
brcc32 -c65001 dosya_ismi.rc
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#3
otlak_resimleri1.jpg
Cevapla
#4
(10-07-2017, Saat: 16:28)yadigar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlSizin ilk önerinizde mantıksal bir hata var gibi.  Label fontuna Türkçe bir font eklersem Programla birlikte sözkonusu Türkçe fontu da dağıtmam gerekir.
Her dil için bir font ekleme düşüncesi işleri hep den sarsardırır.   Hoş görünüze sığınırım. profesyonel bir uygulamanın 30 civarı dil dosyası oldugunu düşünürsek biz yazılım yazmayı bırakıp Fontculuga başlarız

Bu konuda bir yanlış anlama oldu sanırım: Windows ile birlikte dağıtılan bazı font'ların unicode desteği yoktur. Dolayısıyla bu fontlar kullanılırsa Türkçe karakterleri gösteremezsiniz. Label'in fontunu örneğin "Terminal" yapıp Caption'ına Türkçe karakter yazınca sorun olur. 
Sizin bahsettiğiniz sıkıntıyı ben yaşamayınca acaba tasarım esnasında bu tarz bir font değişikliği yapılınca mı problem oluştu diye tahmin ettim. 


(10-07-2017, Saat: 16:28)yadigar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlBu yüzden alınmazsanız ikinci önerinizide dikkate almamaya karar verdim. shell32.dll dosyasınada tekrar ayar yapıp derleyemeyizki.

Alınmaca gücenmece yok Big Grin
Bu yazdığınızı anlayamadım Sad Shell32.dll'de ayar yapmak nereden çıktı?
 
Biliyorsunuzdur muhtemelen ama siz projenizde RC dosyasını kullanmak isterseniz bunu önce RES dosyasına çevirmeniz lazım. Yeni versiyon Delphi'lerde bu IDE üzerinden yapılabiliyor(Yada direk kaynak koda rc dosya belirtilerek). Fakat işin aslı IDE arka planda brcc32.exe'yi kullanıyor. Benim buradaki size yazdığım tavsiye (Daha doğrusu verdiğim linkte belirtilen çözüm) manuel olarak sizin RC dosyasından RES dosyası elde etmeniz. Bu esnada da belirtilen parametreyi kullanmanız. 
Tahmin; IDE içinden otomatik olarak bu işlem yapılırken -c parametresi kullanılmıyor yada default değeri farklı. 

Siz yine de bu yöntemi bir deneyin. Eğer probleminize çözüm olursa tek yapmanız gereken Resource dosyanızda değişiklik yaptıkça brcc32 -c65001 dosya_ismi.rc yapmanız.

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol: Yine aynı linkte Project -> Options -> Resource Compiler -> Additional options 'a -c65001 girdiğiniz takdirde de aynı sonuç alınacağı yazıyor. Dolayısıyla sizin brcc32'yi manuel çalıştırmanıza gerek kalmıyor.

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol: Bu yöntemi denemediğimi belirtmek isterim. Zaten bahsi geçen problem bende oluşmadığı için bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#5
Thumbs Up 
otlak_resimleri1.jpg
Cevapla
#6
Çözümü paylaştığınız için teşekkürler
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Buralar bir zamanlar otlakdı yadigar 4 776 02-02-2017, Saat: 09:22
Son Yorum: SimaWBKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi