Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C# delphidenmi alıntı bilen varmı
#1
Selamlar
Bu hafta sonu gittiğim bir MVC eğitiminde şöye bir konu geçti acaba bu ne kadar doğru bilen var mıdır.
Microsoft C#'ı çıkarmadan önce Delphi çekirdek grubundaki bazı kişileri kendi bünyesine katmış ve daha sonrasında c#'ı çıkartmıştır. 
Delphinin açtığı davayı kazanması sonucu microsoft o zamanki microsoft sermayesinin %23'lük bir kısmını delphiye vermek zorunda kalmıştı dendi.
Delphi bu aşamadan sonra yoluna Embarcadero olarak devam etme kararı aldı deniyor.

Bu nekadar doğrudur bilen varmı?
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Cevapla
#2
Kısmen doğru taraflar olmakla birlikte baya şişirilmiş bilgiler, yukarda yazdıklarınız. Evet C#'ın geliştirilmesinde Turbo Pascal ve Delphi'yi geliştiren ekipten "Anders Hejlsberg" gibi bazı kişilerin olduğu doğru (aynı durum Oracle'da da var bildiğim kadarıyla) ama Microsoft'un %23'lük sermayesi bugün Delphi'yi bam başka yerlere getirirdi, böyle bir şeyin olma olasılığı yok Smile

Ayrıca Delphi'nin Embarcadero'ya geçişi de Borland tüm ürünlerini değil Delphi ve C++ Builder'ı satmak istediği için önce bu iki ürünü CodeGear adında bir şirket olarak kendisinden ayırdı ve akabinde Embarcadero adında bir şirkete CodeGear'ı yani Delphi ve C++ Builder'ı şu an net olarak hatırlamadığım ama düşük bir rakama sattı.

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol

Anders Hejlsberg (/ˈhaɪlzbɜːrɡ/, born 2 December 1960)[2] is a prominent Danish software engineer who co-designed several popular and commercially successful programming languages and development tools. He was the original author of Turbo Pascal and the chief architect of Delphi. He currently works for Microsoft as the lead architect of C#[1] and core developer on TypeScript.
Cevapla
#3
C#'ın Babası olarak bilinen Anders Hejlsberg, Delphi'nin gelişiminde çok ciddi rol oynamış birisidir. Hatta Turbo Pascal'ın ana geliştiricisidir. Delphi üzerinde edindiği birikimden istifade etmek isteyen Microsoft, yeni bir programlama dili projesine başlarken ekibine çok sağlam kişiler almak istemiş ve Anders Hejlsberg ile anlaşmıştır. Yani C# kafasını oluşturan tüm unsurlar sağlam bir Delphicinin eseridir.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla
#4
(26-02-2018, Saat: 15:38)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDelphinin açtığı davayı kazanması sonucu microsoft o zamanki microsoft sermayesinin %23'lük bir kısmını delphiye vermek zorunda kalmıştı dendi.

Microsoft, Borland/Inprise'a mali yardım olması amacıyla 1999 yılında 25 milyon USD karşılığında Borland/Inprise'ın %10 hissesini satın almıştır.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol


2001'de adını tekrar Borland olarak değiştiren şirket 2006 Şubat'ında yazılım geliştirme araçlarını (Delphi, C++Builder, JavaBuilder vb) elinden çıkarmaya ve ALM (Apllication Lifecycle Management - Yazılım hayat döngüsü yönetimi) araçları sektörüne ağırlık vermeye karar vermiştir. Kasım 2006'ya kadar bunları kimseye satamayınca satışı kolaylaştırmak için bu ürünleri ve personeli kendi içinde CodeGear adında ayrı bir şirket olarak yapılandırmıştır. Borland, 7 Mayıs 2008'de Codegear firmasını Embarcadero firmasına 23 Milyon USD karşılığında satmıştır. 23 rakamı sanırım hocanızın aklında buradan kalmış.

(26-02-2018, Saat: 18:12)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlC#'ın Babası olarak bilinen Anders Hejlsberg, Delphi'nin gelişiminde çok ciddi rol oynamış birisidir. Hatta Turbo Pascal'ın ana geliştiricisidir. Delphi üzerinde edindiği birikimden istifade etmek isteyen Microsoft, yeni bir programlama dili projesine başlarken ekibine çok sağlam kişiler almak istemiş ve Anders Hejlsberg ile anlaşmıştır. Yani C# kafasını oluşturan tüm unsurlar sağlam bir Delphicinin eseridir.

Aslında Microsoft Anders Hejlsberg'i transfer ederken C-Sharp fikri henüz ortaya çıkmamıştı. Hejlsberg'in MS'ta yaptığı ilk işler J++ derleyicisi (Java'nın Win32 için kod üreteni) ve VCL benzeri MFC (MS Foundation Classes) kütüphanesini geliştirmek oldu. Zaten J++ yüzünden Sun ve MS papaz oldular. Bunun üstüne MS .Net ve C-Sharp projesine girişti.
WWW
Cevapla
#5


WWW
Cevapla
#6
Güzel bilgi ilk defa duydum
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi