Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CodeTyphon ile Lazarus
#11
Amerika yada avrupada embarcadero firmasının bu konuda açtığı veya sonuçlanan bir davası var mıdır önce ona bakmak lazım.

Şu yüzyılda neyin doğru neyin yanlış olduğu çok zor anlaşılır durumda. Hatta davaların sonuçları bile çok tartışılıyor buda ayrı bir konu.
Cevapla
#12
İyi akşamlar cümleten. Öncelikle söylemek isterim ki; sitemizin isminin DelphiCan olması, bizim başka teknolojilere, dillere, IDE'lere ilgi duymayacağımız ya da kullanmayacağımız anlamını taşımaz. Evet, burada olduğumuza göre herbirimiz birer Delphi sevdalısıyız. Ancak biz birer Embarcadero çalışanı değiliz. Bizler özgürüz, istediğimiz dile, ide'ye ilgi duyabiliriz.

 Bizler aynı zamanda dil fanatiği de olmamalıyız. Bazı işler için başka diller ve IDE'ler gerektiğini kabul edebilmeliyiz. Bu bağlamda benim şahsi görüşüm, bu ortamda tüm dil ve IDE'lerin tartışılabilmesi yönünde olacaktır. Ayrıca Delphi'ye çok benzeyen altında Pascal olan bir tool'dan bahsediyoruz. Bu bağlamda çok acımasız davranmayalım.

 "Tüm dil ve IDE'lerin tartışılabilmesi" lafım yanlış anlaşılmasın ama. Dediğim, her dile ait bir alt forum olması değil. Ben bir düşük seviye seven programcı olarak, zaten çok iyi biliyorum ki Delphi asla kendi başına yeterli değil. C, C++, Assembly, PHP, Phyton, Delphi .... bir çok dil ve bir çok IDE lazım. Bu nedenle Low Level bölümü var. Bu ve buna benzer nedenler ile "Access Violation" bölümü var.

 Kısaca demek istiyorum ki; değerli paylaşımları sırf başka bir dil ya da IDE ile yapılmış diye göz ardı etmek bizim düsturumuz olmaz.

Gelgelelim, CodeTyphon'a. Belki iddialar doğrudur, belki de değildir. Bariz bir şekilde ispat edilmeden bu hususta itham edici yaklaşımlar zaten doğru değildir. IDE'yi yazan firma bir başka ürünü çaldı ise ve bunu dağıtıyor ise, bu o IDE'yi kullanarak uygulama geliştirenlerin sorunu değildir. Kanun var nizam var. Ürünü çalınan kişi ya da kurum gider mahkemeye neticesi de müspet menfi hasıl olur.

 Çalındığı iddia edilen ürün, Embarcadero tarafından satın alındıktan sonra; ürünün geliştiricisi ürününe artık destek olmayacağını ifade etmişti. Peki bu ürünü tüm kaynak kodları ile satın alan insanların hakları ne olacak/ne oldu ? Velhasıl, CodeTyphon'cular bir terbiyesizlik, hırsızlık vb. yapmışlar ise bu onları bağlar; bu ürünü kullanıp uygulama geliştirenleri değil. Ancak, açılan bir dava varsa ve kaybeden taraf CodeTyphon ise ve çaldıkları ürünü hâla IDE'den kaldırmadılar ise ve ben de bunu bilerek kullanıyor isem bu durum da yine kullananı bağlar. Genellemek uygun olmaz bence. Belki de CodeTyphon kullanıp çalındığı iddia edilen ürünü hiç kullanmamış insanlar mevcuttur.

 Embarcadero gider davasını açar, haklılığını ispat eder. Çalındığı iddia edilen ürün CodeTyphon IDE'sinden kaldırılır olur biter. Kullanıcılar yollarına devam ederler. Bunlara bizler takılmayalım, hak sahipleri önce bir harakete geçsinler de sonra sıra vicdani muhasebelere gelsin.

 Lazarus, CodeTyphon gibi ürünlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Delphi'yi seviyorum, ama Embarcadero'da çalışmıyorum. Rekabet her zaman iyidir Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
WWW
Cevapla
#13
Lazarus ve freepascal sıfırdan yazılan ve tamamen paylaşılan eşsiz yazılımlardır. Hatta bildiğim kadarıyla delphi macosx derlemelerini freepascal ile yapıyor. Keşke delphi de lazarus kadar diğer platformlara hakim olsa. orca konusunda codetyphon'un yaptığı açıklamaları yetersiz bulduğum için codetyphon kullanmıyorum. Ama burada ki herkese lazarus'u linux ortamı için öneririm. Benim şimdiki aklım olsaydı delphi'i hiç kullanmazdım
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Lazarus ile yazılmış uygulamalar boreas 0 161 31-10-2017, Saat: 12:30
Son Yorum: boreasKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi