Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 5 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook Login Örneği
#1
Merhaba arkadaşlar ilk defa bir şey paylaşacağım eksikliklerim olursa kusura bakmayın.

Multi-Device uygulaması ile Facebook’a Giriş yapan bir uygulama örneği buldum, biraz Berlin Upt.2 uyarladım. Burada Facebook developer hesabından yeni bir APP oluşturacağız. Daha sonra bu APP Id ile projemizi tamamlayacağız. Sayfa sonunda proje linkini ekleyeceğim. Bu yüzden ekran içeriklerini pek atmayacağım. Daha çok facebook ekranlarını paylaşacağım.

1.      Facebook Developer sayfasına giriyoruz. Kullandığınız Facebook bilgileri ile giriş yapın. Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
       Giriş yaptıktan sonra Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol  linke veya giriş sayfasında Uygulamalarım’a tıklayın
AnGRkB.png

2.      Uygulamarıma girdikten sonra r6ylJP.png  butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen penceredeki alanları doldurup, uygulama kodu oluştura tıklıyoruz. Karşımıza gelen güvenlik kodunu girip işlemi tamamlıyoruz. Buradaki bilgileri daha sonra düzenleye bilirsiniz. Ekranda görünen Ekran Adı alanı Facebook login ekranı açıldığında logonuzla(sonra ekleyeceğiz) birlikte ekranda görünen kısmıdır.

9gbJm8.png


3.      Projemiz oluşturuldu. Şimdi daha sonradan karşılacağımız : “Bu URL'nin alanı, bu URL'yi yüklemek uygulama ayarlarında uygulama etki alanları alanına tüm alanları ve alt alanları eklemek için uygulama etki dahil değildir.” Bu şekilde tercüme edilen hatayı almamak için. Resim de görüldüğü gibi Facebook Girişi BAŞLA butonuna basıyoruz.

adgOzg.png


4.   Başla dedikten sonra gelen ekran da aşağıdaki gibi seçimleri yapıyoruz. 

AnGRzq.png


5.      Bir başka alacağınız hata da aşağıdaki id hatası. Bunun 2 nedeni var. 1. Gerçekten Uygulama Kodu nuzu yanlış girmişsinizdir. 2. Uygulamanızı aktif etmemişsinizdir.

ZMnba0.png


6.      Bu hatayı almamak için uygulamamızı aktif edelim. Sol Menüden Uygulama İncelemesi ne tıklayıp. Sayfa içerisinde Sarı renkte çizdiğim alanı aktif ediyoruz. Böylelikle uygulamamızı dışarıya açmış oluyoruz.


5Lq5aD.png


7.      Yukarıdaki resim de görünen “Öğeleri Onay İçin Gönder” bölümünde. Bu uygulamada erişeceğimiz izinleri seçip (örneğin:      user_about_me) . Bunları neden kullanmak istediğimizi vs. notlarını ekliyoruz ve Facebooktan onaylamasını talep ediyoruz. Bu şunun  için önemli. Eğer Resim de görüldüğü gibi her hangi bir izin talebinde bulunmazsanız. Uygulamanızda login ekranı açıldığında Bu İzinler onaylanmamıştır gibi kırmızı bir yazı çıkıyor o yüzden bu alanları da ekleyip ayarlamak daha iyi olur. Bunları daha sonra yaparım diyorsanız 9. Soruyu atlaya bilirsiniz.

“Bir Gönderim Başlat”a tıklıyoruz. Aşağıda liste geliyor size uygun olanları eklersiniz. Ben 2 tane seçiyorum

R1G7rZ.png

8.      Seçtiğimiz izinlerden sonra aşağıdaki gibi eklenenler için bazı bilgiler girmeliyiz ve ayarlar yapmalıyız

njy8b5.pngYukardaki resmin en altındaki Maddelere bakarak ilk başta bazı uygulama ayarları yapmalıyız. Logo,Platform vs. eklemek gibi. Sol Menüden Ayarlar>Temel tıklıyoruz.Gizlilik İlkeleri Bağlantısı ve “Uygulama Simgesi Alanlarını dolduruyoruz. “Uygulama Simgesi” login ekranında karşımıza çıkacak. Delphican.com yazan  “Ekran Adı” alanı. Üstündeki simge de “Uygulama Simgesi” alanı

ZMnbjk.pngDoldurulacak Alanlar

njy8y5.png

[b]Aynı ekranda biraz aşağıda “+ Platform Ekle”  tıklayıp, web sitesini seçiyoruz ve orada ilgili siteyi yazıyoruz. Ben örnek olsun diye Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol yazdım. İlgili görüntü aşağıdadır[/b]


ZMnbnk.png


9.      Bu işlemlerden sonra tekrardan sol menüden “Uygulama İncelemesi” menüsüne tıklıyoruz.
       8.sorudaki resimde en altta görünen sorulardan sadece “Complete each of the items above.” Kaldı. Buda hemen üstünde     eklediğimiz izinlerin ([b]user_about_me, user_birthday
)  karşısındaki “Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol” butonları ilgili, bu izinleri neden istediğimizi veya kullanıcının göreği bilgileri doldurup bunu bilgilere eriştiğimiz yerin resmini ekliyoruz. Her 2 si için yaptıktan sonra “Değerlendirmeye Gönder” diye biliriz.
[/b]


10.      Çok daha fazla uzatmadan. Kaldığımız Yerden devam edelim. Facebook ile ilgili kabataslak ayarlarımızı yaptık şimdi uygulama ID mizi alalım. Sol menüden “Pano” ile veya direk Header da “Uygulama Kodu” nda görünüyor.

X9lQlj.png


Bizim için bu kod önemli. Şimdi bu kodu projemize yazacağız. Ben projeden ekran görüntüsü olarak sadece bu alanı ve Kullanıcı sisteme giriş yaptığında bize dönen JSON verisinin ne olduğu ile ilgili bazı ekranlar koyacağım.


11.      İlgili kod aşağıya ekliyoruz. “&Scode” alanında izinleri eklediğimiz referansları yazabiliriz. Detaylı referans listesi için  Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol linke bakabilirsiniz.


GPG8GV.png


12.      Uygulamamıza giriş yapan kişinin bilgilerini çektiğimiz unit. Burada Facebook Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol ile bilgileri sorgulayacağız.


Er2aAq.png


“Fields=” sarı olarak belirttiğim alanda yazan parametrelere göre bilgi gelmektedir. Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol bu adresten ilgili GRAPH referansları bulabilirsiniz.


RESTRequest1.Resource := 'me?fields=name,email,birthday,locale,gender,hometown,link';
Giren Kullanıcının, İsteğinden dönen JSON verisi


bk9zE0.png

Dediğim gibi arkadaşlar projeyi paylacağım oradan incelersiniz olumlu olumsuz yazarsınız. Bu örnek tabiki adam akıllı değil siz prjenize uygularsınız. 1 form dan halledersiniz J

Teşekkürler, herkese güzel hafta sonu dilerim.


Ek Dosyalar
.zip   Facebook.zip (Dosya Boyutu: 16,18 KB / İndirme Sayısı: 17)
Cevapla
#2
İyi geceler. Paylaşım için teşekkürler.
WWW
Cevapla
#3
Emeğinize sağlık
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#4
Elleriniz dert görmesin...
Alıntı:
yarumdan ayrildum gözlerum nemli nemli 

rakı haramdur diye çay içtum demli demli...Heart 
Cevapla
#5
Teşekkürler, bundan sonra elimden geldiğince bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.
Cevapla
#6
(08-01-2017, Saat: 12:19)death_claws Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlTeşekkürler, bundan sonra elimden geldiğince bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.

Merhaba,
Öncelikle katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Genel olarak bu tip platformları hep birşeyler öğrenmek için kullanırız. Fakat öğreten olmayınca, öğrenim de olmayacaktır. Platformun ömrü de bu ince kritere bağlıdır.
Desteğinizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

Bu arada konuyu beğenen arkadaşlar, konuyu oylar ise konular arasındaki kaliteyi de ortaya çıkarmış oluruz. (Konunun sağ üst köşesinde)
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#7
Çok güzel bir çalışma yapmışsınız, teşekkürler.
Cevapla
#8
(08-01-2017, Saat: 15:50)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlÇok güzel bir çalışma yapmışsınız, teşekkürler.

Rica ederim. Fesih hocam, güzel bir kara vermiş bu siteyi açarak. Elimizden geldiğince hep beraber bir birimize yardımcı olacağımız bu ortam için ona teşekkür ederim.

(08-01-2017, Saat: 13:27)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
(08-01-2017, Saat: 12:19)death_claws Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlTeşekkürler, bundan sonra elimden geldiğince bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.

Merhaba,
Öncelikle katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Genel olarak bu tip platformları hep birşeyler öğrenmek için kullanırız. Fakat öğreten olmayınca, öğrenim de olmayacaktır. Platformun ömrü de bu ince kritere bağlıdır.
Desteğinizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

Bu arada konuyu beğenen arkadaşlar, konuyu oylar ise konular arasındaki kaliteyi de ortaya çıkarmış oluruz. (Konunun sağ üst köşesinde)

Asıl biz size teşekkür ederiz Hocam, Dediğiniz gibi öğreten olmayınca gerçekten platform çok iyi de olsa olmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam Tuğrul hocanın bir yazısında okumuştum Delphi herşeye yeter manasında bir cümleydi ama bizim bildiklerimizle sınırlı kalıyor. Sizlerin sayesinde burada pek çok güzel şeyler olacağına inanıyorum.
Cevapla
#9
Teşekkürünüzü; bugüne kadar beni yalnız bırakmayıp, desteklerini esirgemeyen ve kuruluşumuzdan bugüne kadar formun şekillenmesine katkı sağlayan başta Tuğrul HELVACI hocam olmak üzere tüm Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol adına kabul ediyorum.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Login olmadan, Kullanıcıyı Tespit Etme narkotik 5 500 31-05-2018, Saat: 16:40
Son Yorum: barisatalay
  FMX Sqlite İnsert Into Blob Data Örneği mcuyan 2 657 13-05-2017, Saat: 11:42
Son Yorum: yhackup
  iOS ve Android için Facebook SDK beklentili 2 703 06-03-2017, Saat: 22:14
Son Yorum: beklentiliKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi