Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[HAZIR] FPC detaylı bilgi lütfen
#1
Information 
Merhaba. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bir ricam var. Free Pasal Compiler derleyicisi hakkında detaylı bilgi vere bilirmisiniz acaba? Forumda kendi kendini derleye bilen derleyici diye geçiyor. Ben kaynak dosyaların indirdim. Onu kullandığım ortamda nasıl derlerim? Hazır derlenmiş var biliyorum. Sadece altyapını merak ediyorum.
WWW
Cevapla
#2
İyi akşamlar. Biraz bilgi edindim sizlerle paylaşıyorum.

FPK Pascal, adı projeyi başlatan Florian Paul Klämpfl'ın baş harflerinden gelmektedir. Projenin adı 1997 yılı sonunda FPC olarak değiştirilmiştir. FPC açık kaynak kodlu bir derleyicidir ve Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol lisansına sahiptir. Bir çok mimari ve donanım destekliyor. Ek bilgi olarak Fesih beyden alıntı yapıyorum.

(16-07-2016, Saat: 01:52)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlKısaca FPC ya da FPK Pascal olarak bilinen Free Pascal özgür (Kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılım) bir Pascal ve Object Pascal Derleyicisidir. Free Pascal'ın en önemli özelliği çevirici dile(yazılan kodları makine diline bire bir olarak dönüştüren Assembler'a) sahip olmasıdır.
Free Pascal derleyicisi (Kısaca FPC, ayrıca FPK Pascal olarak da bilinir.) özgür bir Pascal ve Object Pascal derleyicisidir.
Free Pascal, Pascal sözdizimli diller için ücretsiz bir derleyicidir ve Borland Turbo Pascal 7 (en son efsanevi Turbo Pascal) ile uyumludur. Free Pascal birçok güçlü özellikle beraber gelir ve TP7 ile Nesnesel Pascal (Delphi'den)'ın birleşimi gibidir.
Free Pascal, bir kere yaz her yerde derle çabasının bir üyesi olarak, birçok mimari ve işletim sistemi için derleme yapabilmektedir.

Çalışma ortamları: ( hazlır derlenmiş sürümler )

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol

Açık kaynakdan derlemek için, daha alt sürüm bir derlenmiş FPC sürümü bilgisayara kurulu olmak zorunda. Şu an FPC devel sürümü 3.1.1 dir. Bunu derlemek için ilk önce kaynağı indrimeniz gerekiyor. Yeni sürüm kaynaktan derlemek için alt sürüm olarak 3.0.0 sürüm gereksimi duyuyor. Bunu makefile.fpc dosyasında REQUIREDVERSION göre bilirsiniz. ( Not: Bu versiyonu kendinizin kurulu olan versiyonu değiştirseniz bile fayda etmiyor. Denenmiştir Big Grin . 3.0.0 gerekiyorsa kurmanız gerekiyor. )  

Kaynak dosyalardan  mimari için derlemek için:

1) fpcsrc klasöründe makefile dosyasını silin.
2) Çalışma ortamı için makefile dosyası oluşturmak için, fpcsrc klasöründe bu komutu girmeniz gerekiyor.
Kod:
fpcmake -w -Ti386-win32
3) fpcsrc klasöründe bu komutu girmeniz gerekiyor.
Kod:
make  clean all OS_TARGET=win32 CPU_TARGET=i386 FPC=ppc386 INSTALL_PREFIX=C:\FPC\3.1.1
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi