Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Liseden yeni mezun programcılık kazanmış birine öneriniz ?..
#1
Merhabalar,
Kardeşim küçükken benim bilgisayar ile pek zaman harcıyordu bari bir işe yarasın diye bilgisayara Visual Studio kurmuştum o zaman bildiğim kadar bir iki basit şey göstermiştim lisenin başlarında 4 yılda kurcalaya kurcalaya baya yol almış görünüyor ve bu bölümü istiyordu tek tercih yaptık Erciyes üni. Programcılık kazandı (myo).

Hazır yolun başındayken bir yol çizmesini istiyorum yanlış da yönlendirmek istemiyorum.

Sizlerden de öneri istiyorum, Rotası ne olsun bizim gibi delphi mi yoksa bir aileye bir delphici yeter mi ? ben .net'e veya mobile yönelmesinden yanayım şahsen. Öyle olursa belki yaşlandığımızda oturur bir iş yaparız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#2
Bana kalırsa mobil teknoloji ve C++ veya C#. Benim kardeşim bilgisayar mühendisi. Sadece mobil ve C kullanıyor. C kütüphaneleri ve uygulama alanları çok daha fazla. Benim incelemeye korktuğum cihazlara uygulama yazıyor ve her iş 30 - 40 bin lira istiyor. En son Microsoft Kinect kullanarak büyük bir mağazaya mobil kıyafet deneme uygulaması yazdı. İlla programcı olacaksa C ve Mobil teknolojiler üzerinde geliştirilmeli.
Cevapla
#3
(20-09-2016, Saat: 21:52)yasarpasa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlBana kalırsa mobil teknoloji ve C++ veya C#.  Benim kardeşim bilgisayar mühendisi. Sadece mobil ve C kullanıyor. C kütüphaneleri ve uygulama alanları çok daha fazla. Benim incelemeye korktuğum cihazlara uygulama yazıyor ve her iş 30 - 40 bin lira istiyor. En son Microsoft Kinect kullanarak büyük bir mağazaya mobil kıyafet deneme uygulaması yazdı. İlla programcı olacaksa C ve Mobil teknolojiler üzerinde geliştirilmeli.

C++ ve C# da şu an baya iyi sanırım, Bir ara arduino götürmüştüm 1 gün sürmedi 5110 lcd ekranına bilgisayarın ram yükünü grafik olarak çizdirdi. Ama ne kadar iyi bilmiyorum yanında değili malesef 700km uzağındayım
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#4
Bu işte ingilizcede çok önemli. Kardeşim ingilizce bildiği için her bilgiye ulaşabiliyor. Ben türkçeye çevrilmesini bekliyorum. Yabancı dil bildin mi merak + temel bilgi + internet herşeyi yapabiliyorsun. Ama durumu var ise ticaret yapmak program yazmaktan daha karlı. Program yazacanda tutacak ta para kazanacan da. Para kazandıracak kadar program iyi tecrübe ve zaman istiyor. Aynı zamanda kayda değer bir ticaret ile aynı veya yakın para kazanırsın en azından yolun belli geleceğin belli. Programda olada bilir olmayada bilir.
Cevapla
#5
Eğer C/C++ biliyorsan 256 bayt RAMe sahip cihaza da kod yazabilirsin 1TB cihaza da.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
Cevapla
#6
Merhaba,
Bana sorarsanız arz ve talep. Sektör/Piyasa/Endüstri/Ticari İşletme adına ne derseniz diyin. İhtiyaçların şu anki ve gelecekte şekillenecek nabzını yoklayın. Gidişat hangi yöne doğru gidiyor. 
 • Mobil mi? 
 • Masaüstü mü? 
 • Akıllı otomasyon sistemleri mi? 
 • Uzak sunuculu bulut bilişim sistemleri mi? 
 • Oyun programlama mı?
Bu seçeneklerden bir veya birkaçı yada tümü de olabilir, hangisinde talep daha fazla oluyor veya olacak? Bu sizin sorunuzun cevabıdır bence.

Sohbette konu yavaş yavaş "hangi programlama dili diğerlerine göre daha iyi" ye doğru gidiyor. Bir çok programcı duydum halen NotePad'de program yazıyor manuel derliyor. Bunlar da öyle basit programlar değil. Devasa sistemlerin yönetildiği projeler. Bir çok arkadaşımız halen Delphi 7 ile yazıyor. C Dilini kullananların bir çoğu metin belgesi ile yazıyor. Pure Java bilenlerin bir çoğuda ha keza öyle.
Uzun yıllar bu tip tartışmaları okudum. Kimsenin bir yere varamadığını da gördüm.
Yukarıda yazmış olduğum maddelerden bir veya bir kaçında uygulama geliştirebiliyorsan ve bunla geçimini sağlıyorsan veya kurumsal çözmümlerde bulunabiliyorsan ve bunlara bağlı olarak karşı tarafın tüm ihtiyaçlarını bu doğrultuda karşılayabiliyorsan Dilin bir önemi yok.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#7
(21-09-2016, Saat: 08:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDilin bir önemi yok.

Kesinlikle katılıyorum, geleceğin daha çok mobil platforma gittiğini düşünüyorum.

(21-09-2016, Saat: 08:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol"hangi programlama dili diğerlerine göre daha iyi"

Dillerin birbirine göre iyiliği kötülüğü tartışılmaz, bundan ziyade işlevsellik ve kod yazarken hızını artıracak işini kolaylaştıracak platform önemli
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#8
Java falan çıktığında delphi falan bitti artık herşey java olur diye düşünüyordum. Çok birşey değişmedi. Belli bir ortam elde etti ama herkes yine kendi piyasasında gidiyor. Anladığım kadarı ile eskiden herşey bir dil ile yapılıyordu. Delphi, C++,Basic vs. Oyun,ticari yazılım,sistem yazılımı. Şimdi türetilmiş diller ile profesyonelleşme başladı. Birçok programcı 3 dilde de muhasebe uygulaması yapar ve aynı işi görür. Mobil için c için java için biraz daha özellik ve eklenti kurmuşlar mobilciler c veya java daha iyi diyor. Oyun için bir ara motor geliştirmişler herkes c daha iyi diyor. Hız ve matematiksel işlemler için phyton iyi deniyor ama veritabanı ve ağır işler için güvenilmez deniyor. Eskiden hepsi bir yerdedeydi. Şimdi uygulama alanına göre hangisi bir iki özellik veya nesne pratikliği sunuluyorsa o iyi oluyor.
Cevapla
#9
Bu mesele 25 senedir tartışılır ve popüler bir geyik konusudur. Bundan 20 sene önce Visual Basic'çiler; en iyi Visual Basic herkesi döver derlerdi. Delphi'ciler onlara güler, C/C++'cılar da Delphi'cilere güler ve kavgalar alır başını giderdi. Yaklaşık 25 yıllık programlama deneyimim gösteriyor ki; siz ne kadar iyi iseniz diller de o kadar iyi olur.

Sizin iyi olmanız için ise, sürekli okumanız, merak etmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Her dilin kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Her dili her iş için kullanamazsınız, kullanabilseniz de en performanslı işi yapacağınızın bir garantisi yoktur.

 Örneğin; çok aşağı seviyeli işler yapacaksanız mecburen C/Asm. kullanmalı ve bilmelisiniz. Device driver yazmak için C/Asm. 'den başka şansınız yoktur. Delphi'yi ilk çıktığı günden beri kullanırım; ama bir çok farklı iş için bir çok farklı programlama dili kullanmışlığım vardır. Örneğin, Delphi ile de web geliştirme yapılabilir ama öyle bir yola gidecek isem ASP.Net + C# ikilisini tercih ederim. Ya da şu an için; Android'e yazılım geliştirecek isem(profesyonel) o zaman tercihim Java+Eclipse ya da Android Studio olur, IOS'a geliştireceksem Swift/Objective C olur Delphi değil. Her platforma ya da hedefe yönelik diller farklılık arz edebilir ve programcı hangisinde rahat ediyor ise onu tercih edebilir ya da rahatlık değil esneklik ve güç tercihinde de bulunabilir.

 Evet bu bir tercih meselesi ve benim tercihlerim her zaman kendi rahatlığımdan yana değil, işin en iyi yapılacağı yere doğru olmuştur.

Üniversite yıllarında; C, Asm dillerini öğrenmiş ve kullanmıştım. Ondan sonra iş hayatında Visual FoxPro ve Visual C++ ile devam etmiştim. Sonra Delphi'ye geçiş yaptım ve geçiş o geçiş. Ama şimdi geriye dönüp bakıyorum da; keşke asm ve C/C++ 'a biraz daha zaman ayırsaymışım. Low level programlama dillerini öğrenen programcı yüksek seviye programlama dillerini çok rahat kullanabilir, ama bunun tersinin gerçek olduğunu söylemek son derece zordur.

 Programlama hayatınıza C#, VB.Net, Java gibi dillerle başlarsanız; sıradan programcılar ordusunun bir neferi olacağınızın garantisi vardır. Sonra farkındalığınız arttığında geri dönmek isteyeceksiniz ama bu dönüş size çok sancılı gelecek ve kuvvetle muhtemel vazgeçeceksiniz.

Sizlere tavsiyem; C, Asm. gibi low level dilleri ve low level konuları öğrenebildiğiniz kadar öğrenin, bu dillere ve konulara zaman ayırabildiğiniz kadar ayırın. Sonra yine isterseniz üst seviye nispeten kodlaması daha kolay dilleri tercih edebilirsiniz.

İleride bana dua edersiniz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
WWW
Cevapla
#10
Ben bu yazılım olayına 14-15 yaşlarımda başladım ancak o zamanlar tabiiki arkaplanda neler olduğunu anlamadan öğreniyordum. Şimdi Uygulama yapabilecek seviyede C#, VB, Delphi ve JavaScript biliyorum bu kadar dil ne işine yaradı diye sorarsanız hep merak yüzünden...
Şimdi Tuğrul HELVACI ağabeyimde çok güzel söyledi C++ öğrenmeye çalışıyorum ve hiç kolay değil.Benim öğrendiğim ilk dil Javascript oldu bu dilden C++'a geçişte artık bütün bildiklerimin bir bebek oyuncağı olduğunu anlamaya başladım bunun nedeni üst seviye dillerde yazdığımız komutlar arkaplanda bir çok kontrolü yazılımcının dışında otomatik yapıyor ancak alt seviye dillerde noktasından virgülüne herşey ayrıntılı olarak yazılımcı tarafından tasarlanıyor. yhackup ağabeyim bana hep "zor olanı öğren" derdi haklıda...
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni kitap: BT Sözleşmeleri csunguray 0 188 09-07-2018, Saat: 18:01
Son Yorum: csunguray
  Ne olacak bu yeni nesil programcı adaylarının hali ? DelphiCanR 24 2.604 04-05-2018, Saat: 19:58
Son Yorum: dkadir
  Yeni Sürüme geçişler hakkında bir haber CumaParlak 6 554 25-01-2018, Saat: 16:43
Son Yorum: rmzgenius
  Yeni iMac Pro yhackup 3 380 15-12-2017, Saat: 07:52
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Yeni FireMonkey Logosu Abdullah ILGAZ 1 289 28-11-2017, Saat: 17:31
Son Yorum: CyberKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi