Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ne olacak bu yeni nesil programcı adaylarının hali ?
#1
Merhabalar, bu konuda oldukça dertliyim. Muhabbet olsun diye burada konu açayım dedim. Sizleri tenzih ederim, ama istisnalar kaideyi bozmaz Smile

Çoğu web sitesinde, forumlarda , sohbet odalarında gördüğüm şu :
Programcılığa yeni başlayanlar genelde sordukları sorularda aslında sorunun cevabını istemiyorlar, sizin onlar adına bahsettikleri sorunu çözmenizi ve kodları orada paylaşmanızı istiyorlar. Armut piş ağzıma düş misali. Adam soru sormuş, ben de cevaben "şu şu şu şekilde yaparsan çözersin" diye akıl vermişim. Yani ; bu işin mantığı böyle, araştır, öğren, kendine göre bir çözüm üret demek istemişim. Hala örnek bir kod istiyor. Neden? çünkü uğraşmak istemiyor, kafasını yormak istemiyor. Birisi ona adım adım kodu yazsın istiyor.

CTRL+C  - CTRL-V programcıları türedi. Yaptığı işi hakkını vererek yapmayan, yazdığı kodun mantığını kendisi bile anlamayan, Google'da örnek bir kod bulup projesine doğrudan ekleyen çok insan var. Sonra programda bir sorun çıkınca tırmalayıp duruyor.

Geçenlerde bir yazılımcı arkadaş ile muhabbet ediyoruz, ofisime uğradı. Masamın üstünde bir sürü kitap görünce bana dedi ki :
"Bu devirde kitap mı kaldı? , Ben aradığım şeyi Google'da 2 dk. içinde buluyorum" 

Bu adam büyük bir firmada yazılımcı. Kartvizitinde "Yazılım Geliştirme Uzmanı" yazıyor. Dedim ki , o zaman sen internet olmayan bir yerde kod yazamazsın öyle mi ? Öğrenmek gibisi yok dedim, bozuldu !

Şimdi işin aslı, biz Google'ı hiç kullanmıyor muyuz? Tabi ki kullanıyoruz.
Ama takıldığın yerde çözüm aramak başka, projeyi Google'da aratıp komple kopyalamak, o şekilde kod yazmak başka.

Yaptığı işi öğrenmeden yapan, "Öğrenmek" yerine "Ezberleyen" bir YENİ yazılımcı profili ile karşı karşıyayız. Öğrenmediği için, işini ezbere yaptığı için ezberin dışında bir durum oluştuğunda bocalayan sağdan soldan yardım isteyen bir kesim bu.

Bu konuda sizin görüşlerinizi de öğrenmek isterim.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#2
Bu gibi sözde yazılımcılar bu sektörde tutunamazlar, kendilerine ederler. her girdiği işte, koptiden yazılımcı olduğu anlaşılana kadar çalışırlar en fazla...
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#3
Google üzerinde birkaç hazır proje bulup kodu compile etmeyi başaran herkes programcı sıfatı kazandığını düşünüyor artık. Özellikle yeni nesil component ve tool kullanımı arttıkça herkes programcı oldu. Birkaç dbGrid koyup, hazır bir db alıp bağlayan programcı oluyor hemen. Dolayısıyla verdiğiniz çözüm önerilerini idrak etmekte zorlanıyor ve hazır kod bekliyorlar her zaman. Maalesef internet kullanımının bu kadar yoğun olduğu bir çağda böyle insanlarda çok olacaktır. Umarım yeni başlayan ve gerçekten öğrenmek isteyen yazılımcı adayları için forumlar faydalı oluyordur. Zaten dediğiniz gibi CTRL+C - CTRL-V programcılarının çapı bellidir. Onlar programcı olduklarına ancak kendilerini inandırırlar.
Cevapla
#4
Boş balon çok hocam lafa gelince bir sürü ismini cismini bilmediğim frameworkler teknolojiler sayıp işe gelince tckimlikno olanını int tanımlamak isteyen şöyle böyle şeyler yazdım yazarım deyip ağdaki yazıcıyı bilgisayara tanımlamayı bilmeyenler veritabanında herşeyi tek tabloda çözmek isteyen ben kendime programcıyım diyemezken bunlar mühendisim diyordu.

bunda birazda eğitim sisteminin suçu var not yarışı için ezberlemekten başka çare görmüyorlar.
hoca assembly dersinde ana proc tanımladığı yere ben deneme proc yazdığım zaman programın çalışmayacağını sanan arkadaşlarım vardı.

hata mesajını okumadan kopyalayıp google da arayan uzarda gider. bu gözler delphi ile kopyala yapıştır kodlarla 1500 liraya program satmış adam gördü ve bu kişi usestan uniti yanlışıkla silip showmessage komutu hata veriyor başlıklar açan herkese özel mesaj atan biri Allahtan daha buraya dadanmadı Smile

“Do. Or do not. There is no try.”
Cevapla
#5
(07-03-2017, Saat: 18:06)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlBoş balon çok hocam lafa gelince bir sürü ismini cismini bilmediğim frameworkler teknolojiler sayıp işe gelince tckimlikno olanını int tanımlamak  isteyen şöyle böyle şeyler yazdım yazarım deyip ağdaki yazıcıyı bilgisayara tanımlamayı bilmeyenler veritabanında herşeyi tek tabloda çözmek isteyen ben kendime programcıyım diyemezken bunlar mühendisim diyordu.

bunda birazda eğitim sisteminin suçu var not yarışı için ezberlemekten başka çare görmüyorlar.
hoca assembly dersinde ana proc tanımladığı yere ben deneme proc yazdığım zaman programın çalışmayacağını sanan arkadaşlarım vardı.

hata mesajını okumadan kopyalayıp google da arayan uzarda gider. bu gözler delphi ile kopyala yapıştır kodlarla 1500 liraya program satmış adam gördü ve bu kişi usestan uniti yanlışıkla silip showmessage komutu hata veriyor başlıklar açan herkese özel mesaj atan biri Allahtan daha buraya dadanmadı Smile

Gelirse haberim olsun. Smile
Delphi Can'dır!
WWW
Cevapla
#6
Maalesef bu tip durumlar çok fazla var. Hoş aslında bu kişilere bakıyorsun daha eğitim noktasında kopyala yapıştırla başlıyor. Adamdan okulda proje isteniyor niyet güzen teoriyi pratiğe çevirme ama sonuç öğrenme amaçlı olmadıkları için derdi sadece bitirmek amaçlı olduğu için hoppp hazır kod bul dersi geç. Okulda öğretmenler ve akademisyenlerde göz yumuyor bu duruma. Sonuç bu adam piyasaya geliyor zaten boş programlama öğrenmedi tamam ama okulda da öğrenilmez ama öğrenmeyi öğrenmeden mezun olan adam sonra piyasada. Sonrası hepimizin malumu.

Dahada ilginci kopyalıyor yapıştırıyor ama yorumlamıyor. Aldığı kodu bile nereye yapıştıracağını bilmiyor. vs.vs.vs. örnekler çoğalıyor.
Ama meslek lisesinde öğretmen arkadaşlarımla görüşüyorum bakıyorum durum içler acısı, üniversitedeki arkadaşlarımla görüşüyorum durum kötü. Yeni nesilde maalesef bu mesleği yapma noktasında ilk düşünce dünya zenginler listesindekiler. O heveslerle girilen yolda öğrenme niyeti olmama kolay yoldan elde etme niyeti piyasayı bilinçsiz insan kaynağıyla şişiriyor.
Cevapla
#7
(08-03-2017, Saat: 10:51)fatihablak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlYeni nesilde maalesef bu mesleği yapma noktasında ilk düşünce dünya zenginler listesindekiler. O heveslerle girilen yolda öğrenme niyeti olmama kolay yoldan elde etme niyeti piyasayı bilinçsiz insan kaynağıyla şişiriyor.

Tamamen katılıyorum, biraz da medyanın şişirmesiyle, "bilmemne.com'u kurdu 1 yılda bilmem kaç milyon dolara sattı", "bilmemne uygulaması yazdı milyon kişi indirdi milyarder oldu" gibi haberleri duyan çoğu insan, "Haaaa, bu işte para var biz de böyle bir şey yapalım" diyerek yazılımcı olmaya karar verdi. Bizim binanın bina görevlisi arkadaş şu anda yazılım kitapları alıp boş vakitlerinde yazılım çalışıyor. Eskiden kebapçılık yapan bir adam tanıyorum (hem de çok iyi tanıyorum) bu işte daha çok para var diye yazılım firması kurdu.

Sonra ne oluyor ? Olan bu adamların yazdığı "Programcık" ları alan müşterilere, senin benim gibi insanlara oluyor. Müşteri 1 sene sonra satıcıya ulaşamıyor, destek alamıyor, program güncellenmiyor. Adam aldığıyla kalıyor. Bu yüzden normalde bu işi gayet iyi yapan şirketlere de mesafeyle yaklaşıp güven kaybı yaşıyor.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#8
Arkadaşlar Merhaba, Tüm söylediklerinize katılmak ile birlikte benim de çevremde kopyala yapıştır ile programcılık yapan bazı arkadaşlarım var.
Bu adamlar ellerindeki programları satıyorlar ve bu işten güzel para kazanıyorlar. Anlamadım gitti.
Adam gidiyor bir projeye teklif veriyor. Projeyi alıyor.
Sonrada "Abi ben bu işi aldım ama yapabileceğimi sanmıyorum nasıl yapacağız" diyor.
Cevapla
#9
Eskiye nazaran bu konuya yorum yapanların hepsi yeni nesil programcı Smile
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

Cevapla
#10
Asıl mesele Yeni Nesil veya Eski Nesil olup olmamak değil. Asıl mesele adam gibi programcı olmak yada olmamak. Netice itibariyle yeni nesil programcılar sayesinde yeni nesil teknolojiler ortaya çıkıyor. Ve yine yeni nesil yazılımcılar aktif olarak devam ettiği için toplumda ileri teknolojiler üretilmeye devam ediyor.

Bu noktada, eski nesil yazılımcıların yaş itibariyle yeni kavramlar öğrenmeye karşı bakış açısı biraz daha kısıtlı oluyor. Tabi yeni kavram ve değerleri öğrenmek için ciddi bir öğrenim sürecinden geçmeleri de gerekiyor. Bunu yapabilen sayısız eski nesil yazılımcı gördüm. Ancak bu durum öyle çok kolay olabilen bir şey değil. Başarı yüzdesi %5-10 aralığındadır.

Yeni nesilin kronik bazı sorunları var. Son sürümün kernel yapısında ciddi çatlamalar yaşandı. Bugfix bile çözemiyor artık. Nedir o? hazırcılık, kolaya kaçma, tembellik, mücadele etmeden elde etme, ... (bu liste uzar gider)

Bu yüzden yeni nesil yazılımcılar, dünyadaki en tembel işi/mesleği olan yazılımcılığı seçmiş olunca haliyle durumlar pek iç açıcı olmuyor. Mesela eskiden gidip dışarıdan malzeme alıp yemek yapılırken artık FalancaYemekBilmemNe.com giriyor ve en uygun fiyata en lezzetli yemeği kapısına kadar getirtiyor. Sosyallik yok, insanlar arası diyalog yok, iletişim yok, spor-hareket yok, sağlık desen hiç yok. Sonra niye böyle oluyor? Acaba niye, sizce?

Bu olmayan şeyler bir araya gelince kültürlü, eğitimli ama görgüsüz, saygısız ve edepsiz bir toplum oluşuyor. Bu toplumun meyvesi de kendini çok ileri düzeyde gören, bir sürü kaynak ve bilgiye sahip olarak nitelendiriyor. Ancak unuttuğu şey bu kaynak ve bilginin "NASIL" kullanılacağını öğrenmemiş olmasıdır. "Püf noktası" hikayesini herkes bilir. İşte bu yüzden zanaat yada uzmanlık, yetkinlik dediğimiz mesele de usta-çırak ilişkisi önemlidir. Hiç 100 satır kod yazmış adam ile 1.000.000 satır kod yazmış adam bir olur mu?

Çözüm yeni nesilin itaat etmesi, öğrenmeye ve saygı duymaya açık olması ile mümkün olacaktır. Özellikle üniversite döneminde 2-4 yıllık eğitimlerde müthiş bir ego pompalanarak piyasaya salınan gençlerin kendilerine "uzman bilmem ne", "falan mühendisi", "atom parçalayıcı" gibi sıfatları haketmeden kullanmalarından kaynaklanan at gözlüğü problemi ancak be ancak mücadele edecek kadar çaresiz olanlar için kırılabiliyor. Diğerleri için herhangi bir yaşamsal sorun olmadığı için mücadele etmesine ihtiyaç görmüyor kendinde.

En kötü yanı ise gelişen devlet desteklerine başvurup hibe alıp yapamayacakları işler için piyasa ederinin çok altında fiyat verip, hem işi yapamayıp, hem müşteriyi üzüp, hem piyasanın kalitesini aşağıya çekip, hem de bu piyasada ayakta durabilen şirketlere zarar verirler. Yeni mezunların yada sizin tabirinizle yeni nesil yazılımcıların en büyük sıkıntısı budur.


vJpj4r.jpg

Ne kadar kaynağın olduğu değil bunları ne kadar bildiğin ve kullanabildiğin önemli.
{ talk is cheap show me the code. }
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni kitap: BT Sözleşmeleri csunguray 0 187 09-07-2018, Saat: 18:01
Son Yorum: csunguray
  Yeni Sürüme geçişler hakkında bir haber CumaParlak 6 551 25-01-2018, Saat: 16:43
Son Yorum: rmzgenius
  Yeni iMac Pro yhackup 3 379 15-12-2017, Saat: 07:52
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Yeni FireMonkey Logosu Abdullah ILGAZ 1 284 28-11-2017, Saat: 17:31
Son Yorum: Cyber
  SÖZ Dizisinin Yeni Sponsoru Atiker Yazılım narkotik 9 823 08-11-2017, Saat: 17:29
Son Yorum: HashshashinKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi