Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nedir bu FireDAC ve Lazarus MSSQL bağlantı Dll lerinden çektiğimiz..
#1
Lazarus ve FireDAC'ın  Veritabanı bağlantıları için üçüncü tekil şahış olan DLL ve providers  bağlantıları tanıtılması ve sürekli bulunulamaması ..
Unidac'ın performasına hala yetişemediler....
ADO'daki gibi direk .. olarak kullanılması gibi ...bu işe bir çare bulamadılar..
Cevapla
#2
(27-02-2017, Saat: 13:31)gjamesbond Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlLazarus ve FireDAC'ın  Veritabanı bağlantıları için üçüncü tekil şahış olan DLL ve providers  bağlantıları tanıtılması ve sürekli bulunulamaması ..
Unidac'ın performasına hala yetişemediler....
ADO'daki gibi direk .. olarak kullanılması gibi ...bu işe bir çare bulamadılar..

Neden bahsettiğinizi tam olarak anlayamadım? FireDAC kütüphanelerinin zor bulunmasından mı bahsediyorsunuz ? Yoksa FireDAC ile UniDAC karşılaştırmasından mı ?
Sürekli bulunamayan şeyin ne olduğu hususunda bir fikir edinemedim.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#3
dediğiniz gibi ..
aslında her iki konuda ...
"FireDAC kütüphanelerinin zor bulunması "
"FireDAC ile UniDAC karşılaştırması "
Cevapla
#4
(27-02-2017, Saat: 14:55)gjamesbond Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Oldediğiniz gibi ..
aslında her iki konuda ...
"FireDAC kütüphanelerinin zor bulunması "
"FireDAC ile UniDAC karşılaştırması "

Merhaba. Bana kalırsa rad ekibi bu kadar şey yapıyor ona çözüm kasten bulmuyor. O bileşenleri satın alınması için. Delphi para üzerine kurulmuş bir sistem. Ne ararsan 90% ücretli çıkıyor. Delphide yazılım yapma direk bileşen ve geliştirici araç yazma işine gir baya para kazanırsın. Delphi tamamen ücretsiz ve açık kaynak olsaydı ne olurdu acaba diye bazen düşünüyorum. .NET C# Java filan çökerdi resmen.
WWW
Cevapla
#5
FireDAC ile UniDAC arasında performans ve stabilite olarak büyük farklar varmı
Cevapla
#6
Benim bildigim Firedac Lazarus ile uyumlu degil (yaniliyor da olabilirim) ama Unidac i lazarus'da kullaniyorum. Eger Lazarus da ücretsiz bir bilesen istiyorsaniz
ZeosLib var, hic denemedim ve performansi hakkinda yorum yapamiyacagim.

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla
#7
UniDAC mysql gibi direk bağlandığı db lere daha iyi olabilir ama interbase ve Firebird pek fazla artısı olduğunu düşünmüyorum. mysql e direk bağlanması hız ve performans acısından ne kadar etki ediyor onu bilmiyorum
Cevapla
#8
(27-02-2017, Saat: 18:06)AliZairov Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlMerhaba. Bana kalırsa rad ekibi bu kadar şey yapıyor ona çözüm kasten bulmuyor. O bileşenleri satın alınması için. Delphi para üzerine kurulmuş bir sistem. Ne ararsan 90% ücretli çıkıyor. Delphide yazılım yapma direk bileşen ve geliştirici araç yazma işine gir baya para kazanırsın. Delphi tamamen ücretsiz ve açık kaynak olsaydı ne olurdu acaba diye bazen düşünüyorum. .NET C# Java filan çökerdi resmen.

Aynı yapı bütün yazılım dillerinde mevcuttur. Delphi'nin standart componentleri ile oldukça iyi yazılım geliştirilebilir. Ama siz, uygulamam daha şık görünsün daha kullanışlı olsun derseniz o zaman bunlara yönelik componentler almanız gerekir. Mesela çoğu Delphi'ci Devexpress kütüphanelerini kullanır. Bu, Delphi'nin standart bileşenlerinde çok uğraşılarak yapılabilecek işlerin 1-2 tıklamayla yapılabilmesi demektir. Dürüst olmak lazım, Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok. Hazır kitaplıklar varken neden uğraşılsın ki ?

.Net için de aynısı söz konusu. Visual Studio ile birlikte gelen standart bileşenler ile gayet kullanılır uygulamalar yazılabilir ama aynı şekilde, ekstra component'ler kullanmadan çoğu işi yaparken çok uğraştırır. Kariyer sitelerindeki yazılımcı ilanlarına bir bakın, hepsi .Net yazılımcısı ararken yanında Telerik, Devexpress vb. kullanımında deneyimli insanlar arıyorlar.

Sonuç itibariyle, Delphi ile gelen FireDAC bence yeterli bir kütüphane ve işimi görüyor. Ama diyelim ki, bazı işlerde yetersiz kaldı ve unidac'ın bu işleri başarabildiğini gördüm diyelim. O zaman unidac'ı ücretini vererek almak da gayet doğal bir şey. Yazılım geliştirme platformları için Component sağlayıcı olarak çok firma var ve onların da ekmek yemesi lazım Smile

Saygılarımla.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#9
Devexpress Yazılım dünyası için büyük bir nimet Smile
.net de bir sürü kod yazarak uğraşımız da.. sağ olsun Delphi de daha az bir kodla işinizi çözüyoruz..
FireDac'a bir türlü ısınamadım.. Unidac'da Mysql'in verimi yüksek..
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQL Server Bağlantı Şekilleri Hakkında adelphiforumz 1 221 21-05-2018, Saat: 17:45
Son Yorum: DelphiCan
  Bilin bakalım bu nedir :) yhackup 6 824 22-04-2017, Saat: 10:37
Son Yorum: yhackupKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi