Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PostreSQL ve MYSQL
#1
Mrb;

  Yazılımı kullanan firmaya geliştirdiğim uygulamada MYSQL kullanıyordum daha önce fakat şimdi PostreSQL geçmeyi düşünüyorum Kullanacak firma 11 şubeli bir market ,online satış, bakliyat ve araç satış ofisi var. Sürekli yoğun bilgi girişi olacak. Adamlar bilgileri web üzerinde takip etmek istiyorlar. PostreSQL kullanan arkadaşlar var ise hızı yeterliliği konusunda bilgi verebilir mi. Lisanslama problem olmasın diye açık kaynak kodlu olması gerekiyor. . İnternette baktığımda sonuçlarda MYSQL daha hızlı PostreSQL ise daha stabil yazıyor. MYSQL MYISAM elektrik kesintisi gibi şeylerde bilgi kaybı oluşturabiliyor. INNODB iyi olduğu yazıyor oda ücretli. MYSQL Oracle satın aldı ne olacağı belli değil selefi MariaDB düşündüm web çi arkadaşlar daha tam test edilmemiş ileride sorun çıkabilir dedi. Alt yapı değiştirmek çok zahmetli olacağı için veritabanı kararını çok iyi vermem gerekiyor. Bu nedenle tecrübe benchmark lardan daha önemli benim için.
Cevapla
#2
Merhaba,

PostgreSQL'in avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Ama niçin tercih etmeniz gerektiği ile ilgili aklıma gelenleri şöyle sıralayabilirim;

1- Birçok fonksiyon ve özelliğe desteği bulunuyor. (özellikle json veri desteği, commit işlemleri ve distributed transactions desteği)
2- Oracle altyapısına çok müsait ve aşırı stabil.
3- Veri büyüklüğü yada işlem hacmi korkunuz olmuyor. Hele hele aynı işi MySQL'de yapılması ile kıyaslarsak emin olun büyük verilerde daha da hızlı çalışır.
4- Replikasyon işlemleri için daha başarılı sonuçlar veriyor.
5- İlişkisel tablolardan veri çekme işlemlerinde (ilişkisel veritabanlarının) tümü başarılı ancak PostgreSQL ciddi ciddi fark atıyor.
6- 9.2 versiyonundan itibaren JSON desteği geldi. Böylece hem ilişkisel hem document data açısından ele alınabilir bir halde.
7- open source
{ talk is cheap show me the code. }
Cevapla
#3
Çok Teşekkür ederim Abdullah Bey;
Cevapla
#4
PostgreSQL delphi baglantilari icin hangi bilesenleri kullanmak gerekiyor? (xe2 icin)
Bende PostgreSQL konusunda birseyler yapmak istiyorum ama nereden baslayacagimi pek bilemedim.
Teşekkürler.
Cevapla
#5
(17-10-2017, Saat: 09:55)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlPostgreSQL delphi baglantilari icin hangi bilesenleri kullanmak gerekiyor? (xe2 icin)
Bende PostgreSQL konusunda birseyler yapmak istiyorum ama nereden baslayacagimi pek bilemedim.
Teşekkürler.

FireDAC'ın PostgreSQL Server ve PostgreSQL Advanced Server destekleri native olarak bulunuyor. DriverID, Server, Database, User_Name, Password ve CharacterSet bilgilerini ayarlayıp bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz.
{ talk is cheap show me the code. }
Cevapla
#6
Teşekkür ederim Abdullah bey. Fakat XE2 'de FireDac bileşenleri bulunmuyor(kullandığım sürüm:XE2 Version 16.0.4429). Başka yöntemi var mıdır acaba?
Cevapla
#7
(17-10-2017, Saat: 10:22)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlTeşekkür ederim Abdullah bey. Fakat XE2 'de FireDac bileşenleri bulunmuyor(kullandığım sürüm:XE2 Version 16.0.4429). Başka yöntemi var mıdır acaba?

Merhaba,
Ücretli olarak satılan Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol veya Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol component setlerinden birini kullanabilirsiniz.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#8
Ücret ödemek yerine zeos bileşenleri (Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol) ile denemeler yapmaya karar verdim. Gerçi en son güncelleme şubat 2016 gözüküyor ama umarım sorun çıkarmadan çalışır ve güncellemeye devam ederler.
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi