Delphi Can
Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Delphi Linux (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Konu Başlığı: Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme (/showthread.php?tid=1143)

Sayfalar: 1 2 3

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - Abdullah ILGAZ - 08-07-2017

Rad Studio ile artık Linux platformuna uygulama geliştirme imkanına sahibiz. Rad Studio kurulu Windows makinemizle 64 bit Linux uygulamaları geliştirebilir ve Linux makinelere deploy edebiliriz. Linux uygulamalar geliştirmek, Rad Studio'da Android uygulamalar geliştirmeye çok yakın diyebiliriz.

Linux için görsel arayüze sahip VCL yada FMX uygulamaları geliştirme imkanımız olmasa da;
  • Konsol uygulamaları
  • EMS Package (Rad Server)
  • DataSnap
  • DataSnap WebBroker
  • WebBroker
  • Dynamic-link Libraries
  • DUnitX Project
Geliştirme imkanına sahibiz.

Arrow GEREKSİNİMLER

Linux uygulama geliştirme ortamımızı oluşturmamız gerekiyor. Öncelikle Windows işletim sistemi olan bir bilgisayarda Rad Studio kurulumunu yapmamız gerekiyor. Ayrıca Linux kurulu olan bir makineye ihtiyacımız var. Mümkünse içinde Linux olan bir sanal makine işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Arrow LINUX GELİŞTİRME ORTAMININ OLUŞTURULMASI

Geliştirme yapacağımız bilgisayarda Linux için ihtiyaçlarımızı şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Windows bilgisayara Rad Studio kurulumu
  2. Linux SDK kurulumu
  3. Linux makinenin ayarlanması
  4. Connection Profile oluşturma
  5. Kurulan SDK'nın Rad Studio'ya eklenmesi
  6. Linux makinede PAServer'ın çalıştırılması

Arrow 1. Rad Studio kurulumu tamamlayın.

Arrow 2. Linux SDK Kurulumu

Ubuntu için:
  1. Masaüstünde sağ tuş yapın ve Open Terminal'i seçin.
  2. Repository eklemek için terminale sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-sdk-team/ppa yazın.
  3. Enter'e basın. Şimdi repository eklendi.
  4. Linux SDK kurmak için terminale sudo apt install ubuntu-sdk yazın.
  5. Enter'e basın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. 5-10 dakika sürebiliyor.
Red Hat için:
  1. Masaüstünde sağ tuş yapın ve Open Terminal'i seçin.
  2. Terminale yum groupinstall 'Development Tools' yazın.
  3. Enter'e basın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. 5-10 dakika sürebiliyor.

Arrow 3. Linux Makinenin Ayarlanması

Linux uygulamaları oluşturmak için PAServer sanal makinesi eklememiz gerekiyor.
  1. C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\PAServer konumunda LinuxPAServer19.0.tar.gz dosyasını bulun.
  2. Arşiv dosyasından çıkartın.
System.zLib dosyasını kullanmak için;

Ubuntu için:
  1. Ubuntu makineye zLib-devel kütüphanesini sudo apt-get install zlib1g-dev kodu ile kurun.
  2. local SDK cache'i güncelleyin.
Red Hat için:
  1. RHEL makineye zLib-devel kütüphanesini sudo yum install zlib-devel kodu ile kurun.
  2. local SDK cache'i güncelleyin.

Arrow 4. Connection Profile Oluşturma

1. LinuxPAServer19.0.tar.gz dosyasını arşivden çıkarttığınız dosyaya sağ tuşa basıp, Open in Terminal'i seçin.
  2. Terminalde ./paserver yazın ve Enter'e basın.
  3. Tools > Options > Environment Options > Connection Profile Manager sayfasında, Add butonuna tıklayın.
  4. Açılan Create a Connection Profile sihirbazında Profile information sayfasına geçin ve şunları girin:
    * Profile Name : isim girin
    * Platform : 64-bit Linux seçin
    * Next'e basın.
  5. Şimdi Remote machine information sayfasına geçin ve şunları girin:
    * Remote machine : Ip adresi veya cihazın adını yazın
    * Test Connection'a basarak bağlantıyı kontrol edin.
  6. Finish'e basın.

Arrow 5. Kurulan SDK'nın Rad Studio'ya eklenmesi

1. Tools > Options > Environment Options > SDK Manager sayfasında Add butonuna basın.
  2. Add a New SDK ekranında şu işlemleri yapın/seçin:
    * Select a platform alanında 64-Bit Linux'u seçin.
    * Select a profile to connect 'den açılır listeden oluşturulmuş profili seçin.
    * Select an SDK version alanından biraz önce kurduğumuz SDK sürümünün adını seçin, ilk aşamada zaten otomatik olarak gözükecektir. Eğer SDK kurulumunu yapmadıysanız, Bu aşamada SDK kurulumunu da yapabilirsiniz.

Arrow 6. Linux makinede PAServer'ın çalıştırılması

Linux makinede PAServer'ı çalıştırmak için Terminal'i açın ve daha sonra PAServer'ı çalıştırın.

dipnot: Eksik ve hatalı bilgiler için lütfen iletişime geçiniz. Doküman için Embarcadero'nun teknik paylaşımları, EDN platformu, Docwiki sayfası, LinkedIn'de profil sahibi geliştiricileri ve çeşitli topluluklardan kısmen/tamamen yararlanılmıştır, yararlanılacaktır.

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - Halil Han BADEM - 08-07-2017

Öncellikle güzel yazınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim hocam. Sorunuza cevabım, ankette de belirttiğim gibi "Umutlu" olmam. Çünkü; Delphi aslında ilk çıkardığı platformlarda her zaman bir düzeltmeye bazen birkaç düzeltmeye kadar gidebiliyor -ki zaten XE10 Seatlle sürümde UPDATE çıkarması gibi-. Ama Delphi hatalarını karşılıksız bırakmadı ve daha iyi bir hizmet için daha iyi işler yapmayı başardı, "Linux" geliştirme gibi. Bu nedenle Embarcadero ilerde Microsoft gibi bir şirketin önüne geçeceğine inancım tam.

İyi çalışmalar,
Saygılarımla.

Cvp: Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - TescilsizUzman - 08-07-2017

Merhaba,
Öncelikle bu değerli anlatım için teşekkür ederim. 
İşaretlemek istediğim seçenek Anketinizde olmadığı için bir açıklama yapma gereği duydum:
Delphi 10.2 sürümü ile birlikte daha önce başlamış olduğum bir Kitap Çalışması kapsamında, uzun bir süre bu yeni hedef platformu test etme imkanım oldu. 
İncelediğim birkaç özellik (Linux Hedef Platformu ve Linux projelerinin diğer Linux çekirdeklerinde test edilmesi vb.) ve sosyal medyada (Google+, Twetter, FaceBook, Emb.Comm vb.) bu konularda olumsuz geri dönüş veya bug raporlarının olmaması, temelin (Delphi-Linux) çok sağlam olduğunu gösteriyor.

Linux hedef platformu hakkında daha detaylı (anlatımınızı destekleyici) ve görsel anlatım içeren VIP Makale bölümündeki konulara da göz atabilirsiniz.
Delphi için Linux Ubuntu Server Kurulumu - 1
Delphi için Linux Ubuntu Server Update ve Upgrade - 2
Delphi için Linux Ubuntu Platform Araçlarının Kurulması - 3

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - engerex - 08-07-2017

(08-07-2017, Saat: 13:37)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: .....
İncelediğim birkaç özellik (Linux Hedef Platformu ve Linux projelerinin diğer Linux çekirdeklerinde test edilmesi vb.) ve sosyal medyada (Google+, Twetter, FaceBook, Emb.Comm vb.) bu konularda olumsuz geri dönüş veya bug raporlarının olmaması, temelin (Delphi-Linux) çok sağlam olduğunu gösteriyor.
.....

Belkide pek kullanılmadığını gösteriyor.  Big Grin

Cvp: Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - TescilsizUzman - 08-07-2017

(08-07-2017, Saat: 14:46)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(08-07-2017, Saat: 13:37)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: .....
.....

Belkide pek kullanılmadığını gösteriyor.  Big Grin

Geri dönüşlerin olmaması teorinizi bir nebze doğruluyor, fakat birçok kişi tarafından, birçok test ve makaleler yazıldı. Bu süreçte gördüğüm kadarıyla bug bildirimi yok.

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - boreas - 10-07-2017

Bence kesinlikle olacak ki, fmx'in temel amacıda benim görüşüp platformdan ayrılıp kendi arayüzleri ile diğer platformlara uyum sağlmaktı. Ama delphi yapsalar ne kadar tutar tartışılır. Linux'un pazarı hizmete alışkın yazılıma para vermeye değil. Şuan da lazarus la bile pek çok şeyi gayet güzel hatta tek işletim sisteminde cross-compiler olarak çözebiliyorsun ki daha pythonu c++ javası vs. var. Bence Embrc. artık ide.den değil teknoloji ve hizmetinden para kazanma yolunda daha ciddi adımlar atmalı.

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - nguzeller - 10-07-2017

bedeva hizmet sağlamayı geçtim pro versiyon lisanslı kullanıcı bile destek vermiyor. lunux masa üste de destek vermesi çok yerinde olurdu

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - edo - 10-07-2017

Açıkçası çok umudum yok hatta microsoft'un bu alandaki hamlelerini daha akıllıca buluyorum.

Cvp: Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - Abdullah ILGAZ - 10-07-2017

(10-07-2017, Saat: 10:34)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açıkçası çok umudum yok hatta microsoft'un bu alandaki hamlelerini daha akıllıca buluyorum.

Netice itibariyle Microsoft'ta sütten çıkmış değil. Güzelim Mobile CE pazarını kaybetti. Kendini yenilemeyi, geliştirmeyi ve en önemlisi son kullanıcıya inmeyi akıl etmedi. Android diye bir oyuncak çıktı ve 8 yılda piyasada Windows CE/ME edition bırakmadı. Halâ eskiden kullanılan gelişmiş sistemler kalsa da, yeni cihaz alımı yapanı görmedim bu bağlamda. Ancak Delphi için aynı şeyler söz konusu değil.

Delphi 3-7 arasının kitlesi çok büyüktü. Borland'dan sonraki süreçte CodeGear projesi adı altında kan kaybetseler bile Embarcadero müthiş bir geri dönüş yaptı. Nick Hodges, Marco Cantu, David Intersimone gibi üstadları bünyesinde tutmayı başararak ilk core yazılımdan günümüze uzanan yolculuğa şahit olanların deneyimlerinden yararlanıp, isimlerini kullanmak çok akıllıca bir davranıştı. FMX'i ilk başta KSDev ekibinden Eugene Kryukov geliştirdi. Oradan gördükleri vizyon ile Delphi'nin güçlü IDE ve kabiliyetlerini cross-platform'a taşıma imkanı bulundu. Bu bağlamda da Linux akıllıca bir davranış gibi gözüküyor. Şunu unutmamak lazım ki: Microsoft bağımlılığı bitmeyecek. En azından IDE olarak Windows tabanından kopma şansımız yokmuş gibi gözüküyor.

Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme - SimaWB - 10-07-2017

(10-07-2017, Saat: 10:44)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Microsoft bağımlılığı bitmeyecek. En azından IDE olarak Windows tabanından kopma şansımız yokmuş gibi gözüküyor.

Benim bundan bile kurtulacağımıza dair ümidim var Smile
Micro$oft bile kendi IDElerini linux uyumlu yapmaya başladı. Örnek: Visual Studio Code.
Micro$oft SQL Server bile linuxta çalışmaya başladı.