Delphi Can
Program menü formu için dashboard çalışması - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Genel Programlama (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: Program menü formu için dashboard çalışması (/showthread.php?tid=1397)

Program menü formu için dashboard çalışması - Abdullah ILGAZ - 06-10-2017

Merhaba,

Yeni bir proje için biraz aykırı tasarım yapmayı planladım. VCL projesi olduğu için komponentlerin bizi kısıtlamasını çeşitli 3. parti bileşenlerle çözüyor olsakta belirli yerlerde belirli işlem ve hareket kısıtlamaları yüzünden canımız sıkılıyor. Nitekim yeni nesil geliştirme ortamlarında (XE serisi) özgün ve hazır tema ile form elementlerinin daha sevimli görünmeleri sağlandı.

Ancak yine de istediğim yetkinliğe sahip arayüzleri oluşturma hususunda DevExpre$$ gibi gelişmiş ve pahalı komponent setleri almamız gerekiyor. Bunun yerine, işletim sistemi arayüzünü referans alarak hızlı butonlar, task bar yada açık modülleri listeleyeceğimiz bir panel, ve varsa ücretsiz yada astronomik ücreti olmayan komponentlerle ilgili tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi almak istiyorum.

Daha önce internet tarayıcılarının yapısını referans alarak PageControl ile geliştirdiğim projeler olmuştu ancak orada tespit ettiğim bazı eksik yanlar ister istemez o stilden vazgeçmeme neden oldu. Şimdi ise eski düzen floating mantığı ile sıralı kaba butonlarla menü tasarlamak yerine, daha estetik ve albenisi olan bir Dashboard düşünüyorum. Tıpkı yeni nesil web sayfalarındaki yönetici panelinde kullanıldığı gibi. Hatta gerekirse bazı küçük istatistik ve raporlamaları da yine Dashboard bünyesinde görüntüleyebilirim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Cevaplarınızı bekliyorum.

Program menü formu için dashboard çalışması - barutali - 06-10-2017

TCategoryPanelGroup u inceleyin belki işinizi görür hocam.

Cvp: Program menü formu için dashboard çalışması - Halil Han BADEM - 06-10-2017

jW8nOG.png

Geçmişte yaptığım ve sizin istediğiniz şekle benziyor sanki; beğendiyseniz source kodlarını atayım (bitmemiş hatta başlanmamış proje bazı 3.parti bileşenler mevcut, ama çoğunlukla photoshop yardımı ile yapıldı Shy )

Program menü formu için dashboard çalışması - frmman - 06-10-2017

Jedi çeşitli navigasyon panel imkanları sunuyor.

Aşağıda kendi navigasyon panel uygulaması ekran görüntüsü bulunmaktadır.

g9ZVVL.jpg

Cvp: Program menü formu için dashboard çalışması - pro_imaj - 06-10-2017

Çoğu yazılımcının muzdarip olduğu bir konu hocam.

ios tarafına geliştirme yapan birçok kişiyi gözlemliyorum yazılımda koddan çok görsel üzerinde uğraşıyorlar ve bu görselleri yazılımlarına çok şık ekleyebiliyorlar. Adobe; Experience Design CC ile çok hızlıca uygulama arayüzleri oluşturulabildiği hatta butonlara tıklandığında neleri yapacağına kadar tasarlandığını biliyorum (Proje bitmiş, çalışıyormuş gibi bu şekilde çok fazlaca sunum yapıyorlar.) tabi siz gerçek uygulamadan componentlerden bahsediyorsunuz benzer sorunu bende yaşadığım için size bir şey öneremeyeceğim, konuyu takipteyim Smile

İyi çalışmalar.