Delphi Can
Hangi veritabanı kullanılmalı? - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Genel Programlama (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: Hangi veritabanı kullanılmalı? (/showthread.php?tid=1428)

Sayfalar: 1 2 3

Hangi veritabanı kullanılmalı? - Halil Han BADEM - 21-10-2017

Herkese merhabalar,

Bana bugün bir proje isteği geldi. Projede bilgisayarımız bozulsada o bilgiler kalsın diye bir istek istenildi. Şimdi size soruyorum, bu durumda;

Bu projede MySQL kullanmak doğru mudur?

Hangi veritabanı kullanılmalı? - CaglarCoskun - 21-10-2017

MYSQL ile perakende uygulaması geliştirdim. Elektrik kesilince veritabanı indexleri bozulabiliyordu. Komudu var düzeltiyorsun ama internette veri kaybı olabilir diye de uyarıyor. Bu neden veritabanını SQL Server aktardım. Oracle hiç kullanmadım ama tahmince her veritabanı bozulur sonuçta dosya sistemi. Bilgilerin bozulmaması için sürekli yedek gerekir diye düşünüyorum.

Cvp: Hangi veritabanı kullanılmalı? - Halil Han BADEM - 21-10-2017

(21-10-2017, Saat: 14:14)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: MYSQL ile perakende uygulaması geliştirdim. Elektrik kesilince veritabanı indexleri bozulabiliyordu. Komudu var düzeltiyorsun ama internette veri kaybı olabilir diye de uyarıyor. Bu neden veritabanını SQL Server aktardım. Oracle hiç kullanmadım ama tahmince her veritabanı bozulur sonuçta dosya sistemi. Bilgilerin bozulmaması için sürekli yedek gerekir diye düşünüyorum.

Şöyle yapsam hocam, MySQL kullanıp belli aralıklarla yedek alsam. Kullanıcı istediğinde versem mantıklı mıdır sizce?

Hangi veritabanı kullanılmalı? - masteryoda - 21-10-2017

bilgisayar bozulsada bilgi kalsın ucu çok açık bir cümle en basit yol olarak yandex disk olur dropbox olur kurarsın günlük haftalık veya saatlik hangi durum uygunsa otomatik yandex yada dropbox senkronizasyon klasörüne yedekletirsin db boyutuna göre mailde atırabilirsin.
bilgisayar bozulmayabilir ama çalınabilir?

(21-10-2017, Saat: 14:38)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgisayar bozulsada bilgi kalsın ucu çok açık bir cümle en basit yol olarak yandex disk olur dropbox olur kurarsın günlük haftalık veya saatlik hangi durum uygunsa otomatik yandex yada dropbox senkronizasyon klasörüne yedekletirsin db boyutuna göre mailde atırabilirsin.

Hocam o yüzden kafamda çok baloncuk oluştu Huh bu soruyu yoneltmek istedim. Eğer boyut büyürse upload zaman alabilir bu yüzden MySQL kullanmak daha sağlıklı olabilir mi sizce?

Cvp: Hangi veritabanı kullanılmalı? - masteryoda - 21-10-2017

(21-10-2017, Saat: 14:43)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-10-2017, Saat: 14:38)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgisayar bozulsada bilgi kalsın ucu çok açık bir cümle en basit yol olarak yandex disk olur dropbox olur kurarsın günlük haftalık veya saatlik hangi durum uygunsa otomatik yandex yada dropbox senkronizasyon klasörüne yedekletirsin db boyutuna göre mailde atırabilirsin.

Hocam o yüzden kafamda çok baloncuk oluştu Huh bu soruyu yoneltmek istedim. Eğer boyut büyürse upload zaman alabilir bu yüzden MySQL kullanmak daha sağlıklı olabilir mi sizce?

buradaki sorun da kullandığının veritabanının bir önemi kalmıyor boyut ne kadar büyüyecek ne tutacaksın içerisinde belge resim v.s mi?

Hangi veritabanı kullanılmalı? - savasabd - 21-10-2017

Birden fazla server olușturacak kadar paranız varsa iki tane mssql server olusturup birini diğerinden linked server olarak tanımlayıp trigerlerle yapilan her degisikliği diğerine aktarırsan sorunu halledersiniz ama biraz maliyetli olur.

(21-10-2017, Saat: 14:48)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-10-2017, Saat: 14:43)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Hocam o yüzden kafamda çok baloncuk oluştu Huh bu soruyu yoneltmek istedim. Eğer boyut büyürse upload zaman alabilir bu yüzden MySQL kullanmak daha sağlıklı olabilir mi sizce?

buradaki sorun da kullandığının veritabanının bir önemi kalmıyor boyut ne kadar büyüyecek ne tutacaksın içerisinde belge resim v.s mi?

Hocam hayır sadece string tipli veriler

(21-10-2017, Saat: 14:52)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birden fazla server olușturacak kadar paranız varsa iki tane mssql server olusturup birini diğerinden linked server olarak tanımlayıp trigerlerle yapilan her degisikliği diğerine aktarırsan sorunu halledersiniz ama biraz maliyetli olur.

17 yaşındayım ve YöKS ilettine çalışıyorum hocam, o kadar maliyet harcayarak para nerdeeeee Big Grin

Cvp: Hangi veritabanı kullanılmalı? - savasabd - 21-10-2017

(21-10-2017, Saat: 15:07)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  17 yaşındayım ve YöKS ilettine çalışıyorum hocam, o kadar maliyet harcayarak para nerdeeeee Big Grin

Express sürümler isini görebilir.10 gb kadar sınırı var.Bir incele derim.Hem biz sana sahip çıkarızSmile

(21-10-2017, Saat: 15:16)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-10-2017, Saat: 15:07)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  17 yaşındayım ve YöKS ilettine çalışıyorum hocam, o kadar maliyet harcayarak para nerdeeeee Big Grin

Express sürümler isini görebilir.10 gb kadar sınırı var.Bir incele derim.Hem biz sana sahip çıkarızSmile

Linki bulamadım hocam  Shy