Delphi Can
Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Genel Programlama (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? (/showthread.php?tid=2428)

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - seci20 - 12-07-2018

Ustalarım kolay gelsin.Uzun bir süre 10 sürümünü kullandım ama ansistring ansichar çok sorunlarıyla karşılaştım. Bu sefer delphi 7 sürümüne geçiş yaptım buda baya eski kalıyor bazı eklentilerin destekleri malasef çıkmıyor 7 sürümüne ansistring vb. sorun yaşamıyacağım sürüm hangisidir acaba ? Delphi 2009 dediler ama tam karar veremedim sizin önerileriniz nedir ? 

Not : Aynı delphi 7 gibi string ansistring diye ayrılmaması istiyorum.

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - mrmarman - 13-07-2018

Bu durumda cevabın kendiliğinden oluşmuş değil mi..? Delphi 2009'dan eski olan sürümler. 

bkz. embarcadero demiş ki...
Kod:
New String Type: UnicodeString
The type of string in RAD Studio is the UnicodeString type.

For Delphi, Char and PChar types are now WideChar and PWideChar, respectively.

Note: This differs from versions prior to 2009, in which string was an alias for AnsiString, and the Char and PChar types were AnsiChar and PAnsiChar, respectively.

Delphi 2007 diyelim. Idea

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - edo - 13-07-2018

Hedefinizin doğru olduğuna emin misiniz? Bana sanki ters yöne gidiyorsunuz gibi geldi nedense  Rolleyes

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - mcuyan - 13-07-2018

Delphi 7 den sonraki sürümlerden Xe sürümlerine kadar olan aradaki sürümlerde bir performans yada işlevsellik beklemeyin. Çünki o aradaki sürümleri Microsoft çıkardı. Burda antireklam yapmak istemiyorum fakat, o zamanlarda DotNet, Pascal ile baş edemediği için gidip borland firmasını satın alıp resmen mahvetii Delphi sürümlerini.. Taaki Embercadero firması tekrardan Delphiyi tekrardan satın alıp geliştirine kadar..

Ben tüm projelerimi Delphi 7 de geliştirirken, Son 1 1.5 yıllık süre zarfında Tokyo ya geçirdim. Tabiiki değişken, kütüphaneler ve componentlerde biraz sorun yaşadım fakat güncellemelerle alt ettim sorunu..

Kısacası Tokyo Can'dır.

Cvp: Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - seci20 - 13-07-2018

(13-07-2018, Saat: 00:16)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durumda cevabın kendiliğinden oluşmuş değil mi..? Delphi 2009'dan eski olan sürümler. 

bkz. embarcadero demiş ki...
Kod:
New String Type: UnicodeString
The type of string in RAD Studio is the UnicodeString type.

For Delphi, Char and PChar types are now WideChar and PWideChar, respectively.

Note: This differs from versions prior to 2009, in which string was an alias for AnsiString, and the Char and PChar types were AnsiChar and PAnsiChar, respectively.

Delphi 2007 diyelim. Idea

Hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim sizin önerileriniz bile bana yeterli.

(13-07-2018, Saat: 08:22)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hedefinizin doğru olduğuna emin misiniz? Bana sanki ters yöne gidiyorsunuz gibi geldi nedense  Rolleyes

evet telefon sektöründe uğraştığım için çok fazla hesaplamalar var. O yüzden yanlış olan ansistring stringte bile tonla sorunla karşılaşıyorum.

(13-07-2018, Saat: 13:20)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi 7 den sonraki sürümlerden  Xe sürümlerine kadar olan aradaki sürümlerde bir performans yada işlevsellik beklemeyin. Çünki o aradaki sürümleri Microsoft çıkardı. Burda antireklam yapmak istemiyorum fakat, o zamanlarda DotNet, Pascal ile baş edemediği için gidip borland firmasını satın alıp resmen mahvetii Delphi sürümlerini.. Taaki Embercadero firması tekrardan Delphiyi tekrardan satın alıp geliştirine kadar..

Ben tüm projelerimi Delphi 7 de geliştirirken, Son 1 1.5 yıllık süre zarfında Tokyo ya geçirdim. Tabiiki değişken, kütüphaneler ve componentlerde biraz sorun yaşadım fakat güncellemelerle alt ettim sorunu..

Kısacası Tokyo Can'dır.

Evet ama bu sürümlerde ansistring string olayı var hocam yukardada açıkladığım gibi telefon sektörüyle ilgileniyorum ansistring string olan yeri yanlış yapınca tonla sorunla karşılaşıyorum 2009dan önce böyle sorunlar yok ama sonrasında var. Sizin bu konuda öneriniz varmı ?

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - sadettinpolat - 13-07-2018

Unicode haricinde çok özel bir nedeniniz yoksa Delphi 7 - 2007 den ziyade daha güncel bir delphi sürümü kullanabilirsiniz.
RTTI , Generics , Unicode , linux/mac gibi birçok güzel özellik 2010 ve sonrasında mevcut.

Sadece unicode olayından dolayı gözünüz korkmasın.

Unicode sorunları iyi kötü birşekilde çözülür. Aşağıda bununla ilgili güzel bir döküman mevcut.

https://www.embarcadero.com/images/dm/technical-papers/delphi-unicode-migration.pdf

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - Lord_Ares - 14-07-2018

Bende sizin gibi hangi sürüm diye sorup dururdum kendime.. Sonra farkettim ki sorun sürüm seçmekte değil. Sorun o sürümle benim neler yapabileceğim oldu.
Mesela Delphi 7 bence nefisti. Çünkü programcılık bilgim, paradox ile stok takip, webbrowser html parse gibi ufak projelere azda olsa yetiyordu. Sağolsunlar yetmediği bir çok konuda buradaki arkadaşlarım hep desteğini verdi. Gün geldi işletim sistemleri yaptığım programları çalıştırmakta nazlanınca dedim ki artık bir level üste çıkayım . İşte bu aşamada en son sürüm olsun en iyisi olsun dedim. Fakat şuan görüyorum ki en son sürüm bana biraz fazlaymış, bilmediğim için kullanmadığım epey özellik öylece duruyor. Size yeniliklere kapalı olun demiyorum , eskiye hakim olun yeniyi de kullanın diyorum. O yüzden size fikir olarak seçiminizi şöyle yapmanızı tavsiye ederim..

Elimdeki bilgim bu + şu platforma yönelik programlar yazıcam + programlarımın çalışacağı sistem = Delphi sürümüm

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - mcuyan - 14-07-2018

Delphi 7 den üst versiyona çıkma kararlarımdan biride yeni TL simgesi, bu büyük bir rol oynadı açıkcası Smile

Cvp: Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - seci20 - 14-07-2018

(13-07-2018, Saat: 20:08)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Unicode haricinde çok özel bir nedeniniz yoksa Delphi 7 - 2007 den ziyade daha güncel bir delphi sürümü kullanabilirsiniz.
RTTI , Generics , Unicode , linux/mac gibi birçok güzel özellik 2010 ve sonrasında mevcut.

Sadece unicode olayından dolayı gözünüz korkmasın.

Unicode sorunları iyi kötü birşekilde çözülür. Aşağıda bununla ilgili güzel bir döküman mevcut.

https://www.embarcadero.com/images/dm/technical-papers/delphi-unicode-migration.pdf

Hocam cevap verdıgınız için teşekkür ederim. Çözümü nasıl sağlıyorsunuz acaba ?

(14-07-2018, Saat: 04:51)Lord_Ares Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende sizin gibi hangi sürüm diye sorup dururdum kendime.. Sonra farkettim ki sorun sürüm seçmekte değil. Sorun o sürümle benim neler yapabileceğim oldu.
Mesela Delphi 7 bence nefisti. Çünkü programcılık bilgim, paradox ile stok takip, webbrowser html parse gibi ufak projelere azda olsa yetiyordu. Sağolsunlar yetmediği bir çok konuda buradaki arkadaşlarım hep desteğini verdi. Gün geldi işletim sistemleri yaptığım programları çalıştırmakta nazlanınca dedim ki artık bir level üste çıkayım . İşte bu aşamada en son sürüm olsun en iyisi olsun dedim. Fakat şuan görüyorum ki en son sürüm bana biraz fazlaymış, bilmediğim için kullanmadığım epey özellik öylece duruyor.  Size yeniliklere kapalı olun demiyorum , eskiye hakim olun yeniyi de kullanın diyorum. O yüzden size fikir olarak seçiminizi şöyle yapmanızı tavsiye ederim..

Elimdeki bilgim bu + şu platforma yönelik programlar yazıcam + programlarımın çalışacağı sistem = Delphi sürümüm

Hocam benım tek sıkıntım ansistring pansichar vb. string işlemleri yoksa windows sürümüyle ilgili bir sorunum yok yada delphi sürümüyle tek sıkıntım bu.

Hangi sürüm delphi kullanmalıyım ? - SercanTEK - 14-07-2018

Merhaba

Bende Delphi 7 ile başlayıp onu unutamayanlardanim. Malum biz ilaçlı kullanıyoruz. Bu nedenle bazı sürümlerde sorun yaşadım.

Delphi2007 kullandım bir süre. Rahat battı Delphi 2009 ile zaman geçirdim. Baktım millet xe filan diyor. Onlarida denedim. Hepsi ile ayrı maceralarim oldu. Sonra platform olayını duyunca Delphi Berlin ve Seattle ile çalıştım. Şimdide Tokyo yüklü.

Sonuç olarak suan d2007 ye donsem sikinti yaşamam. Yazdığım 32 bit win uygulamaları. Basit işleride Lazarus ile hallediyorum.

Bence isinize yarayan versiyon ile devam edin. Delphi 2007 ve 2009 iyi olarak aklımda kalmış.