Delphi Can
Görüntülü ve sesli görüşme - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (http://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (http://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Mobil Platform - FireMonkey (FMX) (http://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Konu Başlığı: Görüntülü ve sesli görüşme (/showthread.php?tid=3267)Görüntülü ve sesli görüşme - SercanTEK - 06-02-2019

2 android tablet düşünün. İki arasında yazılan bir uygulama Whatsapp veya skype gibi görüntülü ve sesli görüşme yapacaktır.     

Hayatımda hiç mobil uygulama yazmadım. Genelde win yazılımlarını yazdım. Delphi ile bunu yapmak istesem neler yapacağımı bilmiyorum. Örnek yazılım yada döküman Önerilerinizi bekliyorum.

Açıkcası fmx tarafına görmek için bahane arıyordum bu yüzden ben bakarim deyip zaman istedim arkadaşımdan.


Görüntülü ve sesli görüşme - mrmarman - 07-02-2019

Merhaba.

- Çok iddialı başlamışız, ama hedefi büyük tutmak lazım.

- DelphiCan'da "Tethering" üzerine paylaştığım Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

(1) Önce bir basit CHAT projesi geliştirin ki zaten kodlar hazır. 
(2) Sonra buraya STREAMING özelliği ( kendi bünyesinde var ) ekleyin. Bir resim vs. yollayın.
(3) Sonra stream edilmek üzere sesinizi kaydedip resim yerine onu gönderin ve gönderdiğiniz yerde dinletin. Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız..
(4) Buffering ile paketler halinde süreklilik arz edecek şekilde video ve ses kaydına geçtiğinizde artık olay bitmiştir deriz.

- Bunların tümüne ilişkin örnek sitede mevcut. Android ile sınırlı olması da şart değil platformlar arası çalışın hedef büyütelim ...

Yolunuz açık olsun.  Idea


Görüntülü ve sesli görüşme - SercanTEK - 07-02-2019

Teşekkürler hocam. Yapamazsamda en azından fikrim ve tecrübem olur düşüncesindeyim. Hayati önem taşıyan bir is degil sonuçta.


Cvp: Görüntülü ve sesli görüşme - SimaWB - 07-02-2019

(06-02-2019, Saat: 23:44)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.2 android tablet düşünün. İki arasında yazılan bir uygulama Whatsapp veya skype gibi görüntülü ve sesli görüşme yapacaktır.     

Hayatımda hiç mobil uygulama yazmadım. Genelde win yazılımlarını yazdım. Delphi ile bunu yapmak istesem neler yapacağımı bilmiyorum. Örnek yazılım yada döküman Önerilerinizi bekliyorum.

Açıkcası fmx tarafına görmek için bahane arıyordum bu yüzden ben bakarim deyip zaman istedim arkadaşımdan.

Bu tabletler aynı network içinde değilseler direkt olarak birbirleri ile haberleşmeleri sorun olacaktır. Böyle bir durumda; bu yazılımların birbirleri ile iletişime geçebilmeleri için bir sunucuya/sunucu yazılımına gerek olacak.


Görüntülü ve sesli görüşme - mcuyan - 07-02-2019

Benim önerim;
FMX projesine ilk olarak başlayacaksanız daha basit öğrenilebilir bir projeden başlamanız olacaktır..

a,b,c yi öğrenmeden okumaya geçemezsiniz iye düşünüyorum.


Görüntülü ve sesli görüşme - SercanTEK - 07-02-2019

Teşekkürler üstatlar. Ayni Networkteler. Önce fmx mantıgini öğrenmeliyim. Hiç Windows ve vcl mantigina benzemiyor. Yeni kaynak kitabımız elime geçince benim icin daha iyi olacağını düşünüyorum.


Görüntülü ve sesli görüşme - mcuyan - 08-02-2019

KEsinlikle öyle hocam.. Şöyle bir örnek vereyim: VCL grid de 10.000 kayıt da belki out of memory hatası alırsınız.. Ama hata mesajı alırsınız.. fakat FMX de hiç hata almadan pat crash olur uygulamanız ve direk kapanır.. Smile