Delphi Can
Token için Alan Boyutu - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Genel Programlama (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: Token için Alan Boyutu (/showthread.php?tid=3414)

Token için Alan Boyutu - TescilsizUzman - 08-03-2019

Merhaba,
Bildiğiniz gibi interaktif uygulamalarda, client uygulamaya anlık gönderilen bildirimlerde her cihaz için bir token ihtiyacı olmaktadır. 
Veri tabanında saklanacak olan bu verinin tipi ve boyutu ne olmalıdır?

Cvp: Token için Alan Boyutu - Tuğrul HELVACI - 08-03-2019

(08-03-2019, Saat: 09:15)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Bildiğiniz gibi interaktif uygulamalarda, client uygulamaya anlık gönderilen bildirimlerde her cihaz için bir token ihtiyacı olmaktadır. 
Veri tabanında saklanacak olan bu verinin tipi ve boyutu ne olmalıdır?

O tarz bir token ile daha önce hiç uğraşmadım ama GUID olabilme ihtimali üzerinde duruyorum. Dolayısı ile VARCHAR(34) yeter diye düşünüyorum.

Cvp: Token için Alan Boyutu - TescilsizUzman - 08-03-2019

Aşağıda üç adet token değeri aynı Android cihaz için 140 karakter görünüyor. 
APA91bHOFvAH8kzzbHilj2P0n89JH2I0e4mjhSZMMQHw1XbeAFdhRExNUVv6io9ySBrPt-RsMgbCLDeW3sTpl-0vbc_vPsvw60z2RrZWzvqXR9v2nJjgtARKTyo495p5aeF3KuAH5zPe
APA91bFS0YYDdkeR01e55pOD8D3WQ3H3FFRMLWg1BbHgB39lZ0McUsNL_AGxxi2wrXvO2tLBWWLAerzFda9s_dv2w7eINTKO2laTkRDQPyxypPYiVDSAF7UVzFoO71emFWe6XwQR9kOx
APA91bHlHobH6CHPagi4-lgneTMbaYrZZ7S1kNR2uvjUpHfhhJABcgXKIKEcYvqCp3of_9zvDVVlQl4LUjBiX_Cj24AgjTjq2AEtXGwxK9o6-kg4m3ASQ88xMvyTGAofT7tpJM3XNieH
Acaba iPhone, iPad veya Android tablette bu sayı değişir mi? Yada farklı bir hash algoritması uygulanması ihtimaline karşı bu alanı kaç karakter tutmalıyım?

Token için Alan Boyutu - hakanharbeli - 08-03-2019

Hocam sorunuzun cevabıdır mı bilmem ama ben string veri tipinde longtext olarak kaydettiyorum. varchar olarak veri tipi belirlediğimde alan yetmeyebiliyor.

Token için Alan Boyutu - mrmarman - 08-03-2019

Zaten unisex bir boyutlandırma yerine projeye göre rakam belirlenecektir diye değerlendiriyorum.

Eski token'lar saklanacak şekilde mi planlıyorsunuz yoksa ilk kayıt sonrası en son güncel token için update şeklinde mi? 
ikincisi gibi değerlendiriyorum lakin boyutun önemi ihtiyaç kadar desem bu soru sorulmazdı diye de kayıtsız kalamıyorum.

Token örneği hangi hedeften olacağı ile ilişkili dersek, hedef karar değiştirirse ( OleAuth 2.0 gibi )  revizyona gitmek gerekir.

Çözüm adına aklıma gelen fikir ise, token alındığında field size okunup, kısa kalıyor ise bu uzunluğun online arttırılması şeklinde yapardım.

Eski token değerleri herhangi bir şekilde kullanılmayacağı için veri tabanında tutmanın bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.
Bundan dolayı belirttiğiniz ikinci ihtimali düşünüyorum. 
Bir SP içerisinde Kullanıcı Id, cihaz Id şartına bağlı olarak cihaz yoksa, cihaz ve token insert işlemini, varsa update işlemini gerçekleştirmek istiyorum. 
Her açık veri kaynağının token boyutu aynı olmuyor maalesef. 
Yada servis sağlayıcı; ..."token algoritmasında bir değişikliğe gidildiğinden ... tarihe kadar eskilerinin geçerli olacağı fakat ... tarihten sonra da yeni token'ların kullanılacağı..." gibi bir açıklama yaparak topu size atıyor. 
Çok geniş bir alan tutulması taraftarı olmadığım için bu değer optimum ne olabilir acaba?

Token için Alan Boyutu - mrmarman - 08-03-2019

Çözüm adına aklıma gelen fikir ise, token alındığında field size okunup, kısa kalıyor ise bu uzunluğun online arttırılması şeklinde yapardım.

ALTER TABLE'dan kasıt...

Token için Alan Boyutu - Tuğrul HELVACI - 08-03-2019

O zaman varchar(max) yapın üstad ;-)

(08-03-2019, Saat: 10:50)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çözüm adına aklıma gelen fikir ise, token alındığında field size okunup, kısa kalıyor ise bu uzunluğun online arttırılması şeklinde yapardım.

ALTER TABLE'dan kasıt...

(08-03-2019, Saat: 10:54)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman varchar(max) yapın üstad ;-)

Önerileriniz için teşekkür ederim. 
Her ikisi de bana gayet mantıklı geldi.

Token için Alan Boyutu - yhackup - 08-03-2019

ve bu token kafasına göre değişiyor sürekli canlı tutmak şart, token her değiştiğinde cihaza bildiriyor bildirdiği anda bu tokeni sunucuya fırlatmak şart ben token olayı değişebileceği için Text alanında tutuyorum.