Delphi Can
Database'in Scriptini Alma. - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Veri Tabanı (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: MS SQL Server (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=103)
+--- Konu Başlığı: Database'in Scriptini Alma. (/showthread.php?tid=695)

Database'in Scriptini Alma. - Mericx - 23-02-2017

Merhabalar. Ben Sql Server 2014 versiyonunu kullanıyorum. Veri tabanımın script'ini nasıl alabilirim?

Database'in Scriptini Alma. - DelphiCanR - 23-02-2017

Birden fazla yöntemle mümkün ama en kolay şu şekillerde alabilirsin.

1. Veritabanına sağ tıklayarak "Script Database As" kısmından

p0vQ0q.jpg

2. olarak da yine sağ tıklayıp "Tasks" kısmından "Generate Scripts" diyerek.

7q2Gqa.jpg

Cvp: Database'in Scriptini Alma. - Mericx - 23-02-2017

(23-02-2017, Saat: 11:09)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birden fazla yöntemle mümkün ama en kolay şu şekillerde alabilirsin.

1. Veritabanına sağ tıklayarak "Script Database As" kısmından

p0vQ0q.jpg

2. olarak da yine sağ tıklayıp "Tasks" kısmından "Generate Scripts" diyerek.

7q2Gqa.jpg

Kod ile yapmak mı daha sağlıklıdır yoksa direk kolay yönden mi

Kod ile yapmak derken? Kendin kod içinden veritabanının script'ini dışarı alabiliyorsan ne güzel Smile ben hep bu tip yöntemler ile yapıyorum.
Kolay gelsin.

Cvp: Database'in Scriptini Alma. - Mericx - 23-02-2017

(23-02-2017, Saat: 11:22)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kod ile yapmak derken? Kendin kod içinden veritabanının script'ini dışarı alabiliyorsan ne güzel Smile ben hep bu tip yöntemler ile yapıyorum.
Kolay gelsin.

Çalıştığım yerde elle hazırla kısa yoldan yapma dediler de Big Grin

Cvp: Database'in Scriptini Alma. - yhackup - 23-02-2017

Kendi yaptığım uygulama kaynak kodunu bulamadım exe işini görürse kullan, komple database'i yedek alır.

MySQL.jpg

İndirme Linki

@yhackup hocam, arkadaş MySQL için değil de SQL Server için sormuş. Yine de elinize sağlık.

Database'in Scriptini Alma. - yhackup - 23-02-2017

(23-02-2017, Saat: 11:29)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yhackup hocam, arkadaş MySQL için değil de SQL Server için sormuş. Yine de elinize sağlık.

Denemek lazım, MyDAC komponeti kullandım. Emin değilim ama tüm veritabanlarına desteği vardır muhtemelen.

Database'in Scriptini Alma. - DelphiCanR - 07-03-2017

(23-02-2017, Saat: 11:33)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Denemek lazım, MyDAC komponeti kullandım. Emin değilim ama tüm veritabanlarına desteği vardır muhtemelen.

Maalesef Hocam, Muhtemelen MyDAC'ın sadece MySQL için olan kısımlarını kullanmışsınız muhtemelen. SQL Server için ona özel bağlantı componentlerini kullanmak lazım görünüyor çünkü SQL Server için denediğimizde aşağıdaki hata mesajını veriyor :

C3KQLd2.jpg

Database'in Scriptini Alma. - yhackup - 07-03-2017

(07-03-2017, Saat: 15:57)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-02-2017, Saat: 11:33)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Denemek lazım, MyDAC komponeti kullandım. Emin değilim ama tüm veritabanlarına desteği vardır muhtemelen.

Maalesef Hocam, Muhtemelen MyDAC'ın sadece MySQL için olan kısımlarını kullanmışsınız muhtemelen. SQL Server için ona özel bağlantı componentlerini kullanmak lazım görünüyor çünkü SQL Server için denediğimizde aşağıdaki hata mesajını veriyor :

C3KQLd2.jpg

Hmm anladım.