Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sdk Hatası
#1
Merhabalar  kolay gelsin.
Bilgisayarıma Delphi 10 seattle kurdum.
Edit sdk kısmından kontrol ettiğimde  aşağıda olduğu gibi görünüyor ve bazı yollarda hatalar var.

Projeyi çalıştırmak istediğimde kurulum yapmak için onay istiyor.
Ve devamında kurulumu tamamlayamadan bir hata ile sonlanıyor.

Sorunu nasıl çözeceğim hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
İlginizden dolayı teşekkürler...
İyi çalışmalar.
Cevapla
#2
Merhaba,
Yüklemiş olduğunuz resimler görünmüyor. Müsait bir zamanınızda resimleri yeniden eklerseniz iyi olur.
Anladığım kadarıyla SDK Manager penceresinde, bazı Path'lerde uyarı işaretleri var. Bu işaretlerin olması uygulamanızın derlenemeyeceği anlamına geliyor.

Sorununuzun çözümü için;
1- Tools > Options > Environment Options > SDK Manager penceresinde SDK versions grubunda yer alan Android SDK'yı seçin.
Bu kısımda SDK, NDK ve Java olmak üzere 3 sekme yer almaktadır. 
Sorunun çözümü için tüm sekmelerde yer alan sarı ünlem ile işaretlenmiş Path'leri yeniden düzenlemek gerekiyor. 

2houyhh.jpg


2- Geliştirici ortamı için kurulum sırasında yüklemiş olduğunuz varsayılan Android SDK Path'leri  C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows dizininde yer alır. Yukarıdaki resim üzerinden yola çıkarak; işaretli alanlarda ihtiyaç  doğru  üç hatanın nasıl düzeltileceğine bakalım. 
ZipAlign Location alanın doğru konumu için son yüklemiş olduğunuz SDK versiyon klasörünü bulmamız gerekiyor. (Sorunun asıl kaynağı Son SDK versiyon ayarlarının yapılmamasıdır.)
Bunun için yukarıda belirttiğim varsayılan SDK Path'ini açalım. Buradan da build-tools klasörünü açalım.

1zmmhyg.jpg

Gördüğünüz gibi ilk resimde SDK versiyonu 23.0.3 olarak tanımlıdır. Oysaki kurulu olan SDK versiyon klasörüm 25.0.1'dir. ZipAlign Location alanında 23.0.3 kısmını, 25.0.1 olarak değiştiriyoruz.

207l4yc.jpg

Son düzeltme ile ZipAlign Location alanının düzeldiğini göreceksiniz. 

3- Aapt location alanını da ZipAlign Location alanında olduğu gibi yalnızca versiyon numarası düzeltmesi yaptığınızda hatanın giderildiğini göreceksiniz.

selms3.jpg 

4- Son olarak en alt kısımda yer alan; SDK API Level location alanını düzenleyerek, SDK tanımlamalarını bitirmiş olacağız. 
C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\platforms dizinini açalım.

52ns6s.jpg

Burada da gördüğünüz gibi birden fazla SDK Base Path bulunuyor. Delphi IDE'sinde varsayılan tanımlamada önceki Base Path görünüyor. Bu alanı da kullanmak istediğiniz Base Path adı ile değiştirerek, tüm hataları gidermiş olacağız.

jkhx21.jpg

Herhangi bir alanda sarı ünlem işareti kalmadığında, SDK tanımlamanızda doğru demektir.

İyi çalışmalar.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#3
Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler, Fesih Bey;

Options penceresi ekte sunduğum gibi.
   

android-sdk-windows klasörü içerisindeki dosyalar bu şekilde.
   

platforms klasörü boş.
   

Yapmam gerekenler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Cevapla
#4
Ekran görüntüsü paylaşmış olduğunuz C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows dizininde Android Platform araçları ve System Image'larınız kurulu değil. 
1- Android Image ve Araçlarını kurmak için Başlat > Tüm Programlar > Embarcadero Rad Studio > Android Tools'u çalıştırın.
2- Öncelikle Tools kısmını açın ve Android SDK ToolsAndroid SDK Platform-tools ve  Android SDK build-tools (en yeni sürümü olabilir)'u seçin. 

SDKAndr_01.png

3- Kullanmak istediğiniz  Android SDK platformlarınıdan birinde (5.0, 6.0 veya 7) SDK Platform ve ARM EABI v7a System Image seçin.

SDKAndr_02.png

4- Extras kısmından da Google USB Driver'ı seçin.

SDKAndr_03.png

5- Son olarak Android Tools penceresinin sağ alt köşesinde bulunan Install n packages... butonuna tıklayın.
6- Coose Packages to Install penceresi açılacaktır. Bu pencerede Accept License'ı seçerek, Install butonuna basarak kurulumu tamamlayın.
Seçilen sistem imajları ve araçlarının boyutu büyük olduğundan, kurulum işlemleri de uzun zaman alacaktır. 

SDKAndr_04.png

7- Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol işlemlerini yeniden yapın.

iyi çalışmalar
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#5
Daha önceki günlerde yaşadığım Sdk kurulum ve yol tanımlama sorunları halloldu.
Şu anda herhangi bir projeyi çalıştırdığımda (Android seçili iken, Windows'ta sorunsuz çalışıyor.)

Ekteki hatayı alıyorum. Çözüm önerileriniz için teşekkürler.

   
Cevapla
#6
(25-12-2016, Saat: 22:02)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDaha önceki günlerde yaşadığım Sdk kurulum ve yol tanımlama sorunları halloldu.
Şu anda herhangi bir projeyi çalıştırdığımda (Android seçili iken, Windows'ta sorunsuz çalışıyor.)
Ekteki hatayı alıyorum. Çözüm önerileriniz için teşekkürler.

Hata mesajının son kısmı görünmüyor. 
Messages penceresinde, hatayı sağ tuşla kopyalayıp, paylaşabilir misiniz?
Delphi Can'dır!
WWW
Cevapla
#7
bu sorunu ben en kısa yoldan Delphi xe8 yükleyip ardından Delphi 10 seattle yüklemiştim. XE8 yükleme inkanın varsa bu şekilde çözebilirsin
Cevapla
#8
(25-12-2016, Saat: 22:15)DelphiCan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
(25-12-2016, Saat: 22:02)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDaha önceki günlerde yaşadığım Sdk kurulum ve yol tanımlama sorunları halloldu.
Şu anda herhangi bir projeyi çalıştırdığımda (Android seçili iken, Windows'ta sorunsuz çalışıyor.)
Ekteki hatayı alıyorum. Çözüm önerileriniz için teşekkürler.

Hata mesajının son kısmı görünmüyor. 
Messages penceresinde, hatayı sağ tuşla kopyalayıp, paylaşabilir misiniz?

[Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_71\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBaseXE7\IDE_spoof;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin64;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl\Win64;C:\Program Files (x86)\Intel\iCLS Client\;C:\Program Files\Intel\iCLS Client\;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\Windows Live\Shared;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x86;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x64;C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Windows Performance Toolkit\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\110\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\ & "C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\build-tools\25.0.2\dx.bat" --dex --output="C:\Users\abdullahB\Documents\Embarcadero\Studio\Projects\Android\Debug\classes.dex" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\android-support-v4.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\apk-expansion.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\cloud-messaging.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\fmx.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-analytics-v2.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-billing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-licensing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-services.dex.jar" " exited with code 1.
Cevapla
#9
(25-12-2016, Saat: 23:17)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
(25-12-2016, Saat: 22:15)DelphiCan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlHata mesajının son kısmı görünmüyor. 
Messages penceresinde, hatayı sağ tuşla kopyalayıp, paylaşabilir misiniz?

[Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_71\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBaseXE7\IDE_spoof;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin64;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl\Win64;C:\Program Files (x86)\Intel\iCLS Client\;C:\Program Files\Intel\iCLS Client\;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\Windows Live\Shared;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x86;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x64;C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Windows Performance Toolkit\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\110\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\ & "C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\build-tools\25.0.2\dx.bat" --dex --output="C:\Users\abdullahB\Documents\Embarcadero\Studio\Projects\Android\Debug\classes.dex" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\android-support-v4.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\apk-expansion.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\cloud-messaging.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\fmx.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-analytics-v2.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-billing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-licensing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-services.dex.jar" " exited with code 1.

image.jpg

Sorun genelde işaretli yerde android sürümü neyse onu bi düzeltir misin

Tools->Options->sdk Manager
Cevapla
#10
(25-12-2016, Saat: 22:02)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDaha önceki günlerde yaşadığım Sdk kurulum ve yol tanımlama sorunları halloldu.
Şu anda herhangi bir projeyi çalıştırdığımda (Android seçili iken, Windows'ta sorunsuz çalışıyor.)

Ekteki hatayı alıyorum. Çözüm önerileriniz için teşekkürler.

(26-12-2016, Saat: 00:03)esrehmaan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
(25-12-2016, Saat: 23:17)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol[Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_71\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBaseXE7\IDE_spoof;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\17.0\bin64;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\Bpl\Win64;C:\Program Files (x86)\Intel\iCLS Client\;C:\Program Files\Intel\iCLS Client\;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\Windows Live\Shared;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\DAL;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x86;C:\Program Files (x86)\Intel\OpenCL SDK\2.0\bin\x64;C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Windows Performance Toolkit\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\110\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\ & "C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\17.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\build-tools\25.0.2\dx.bat" --dex --output="C:\Users\abdullahB\Documents\Embarcadero\Studio\Projects\Android\Debug\classes.dex" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\android-support-v4.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\apk-expansion.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\cloud-messaging.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\fmx.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-analytics-v2.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-billing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-licensing.dex.jar" "c:\program files (x86)\embarcadero\studio\17.0\lib\Android\Debug\google-play-services.dex.jar" " exited with code 1.

image.jpg

Sorun genelde işaretli yerde android sürümü neyse onu bi düzeltir misin

Tools->Options->sdk Manager

SDK path'leri sorunu düzeltilmiş. Fakat bu sefer de yukarıda belirtmiş olduğu hatta oluşmaktadır.
Delphi Can'dır!
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Floating Point Value Hatası ilgazinho 4 233 28-08-2018, Saat: 15:13
Son Yorum: ilgazinho
  iOS da İnterbase veritabanı derleme hatası nguzeller 0 151 26-07-2018, Saat: 21:44
Son Yorum: nguzeller
  Rad Studio C++ Android iile Editte Barkod Okutma Hatası Ahmet YILMAZ 1 476 19-07-2018, Saat: 17:01
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  Emulatorde INSTALL_FAILED_NO_MATCHING_ABIS hatası ybelen 11 715 10-06-2018, Saat: 18:04
Son Yorum: ybelen
  26 api dosya acma hatasi codder71 0 163 23-05-2018, Saat: 22:36
Son Yorum: codder71Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi