Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FMX Animasyon ve Animasyonlu Tab Geçişleri Web Semineri
(19-06-2017, Saat: 11:17)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2017, Saat: 10:43)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olması gereken yöntem de budur. Bazı arkadaşlar formun Gesture olayını kullanıyor, bu nedenle sormuştum. Gesture olayında, işin arka planını bilmemekle beraber; Object hiyerarşisinin (z-Order) çok önemli olmadığını düşünüyorum. Tahminimce GestureManager'ın ait olduğu temel nesne baz alınarak, Gesture işlemleri gerçekleştiriliyor. 
Bunun tespitini, Delphi 10.2 sürümünün ikinci güncellemesinde (Delphi 10.2.2 yol haritası) yapabiliriz. Smile (Yani yıl sonuna doğru)
Yeni bir projede, çeşitli nesne kombinasyonlarıyla, bu durum (z-order'dan kaynaklanıp, kaynaklanmadığı) daha kolay bir şekilde test edilebilir.

Gesture da tetiklemeyi global olarak yapıyor diyebilir miyiz? Böyle bir sıkıntı yaşayınca nesneye temas ile tetikleniyor diye düşünmüştüm.

GestureManeger'ın atandığı taşıyıcı nesne üzerindeki (içi içe bir çok nesne de olabilir) herhangi bir Gesture olayı, doğrudan ana nesnenin Gesture olayını tetikliyor. Bu olayı, HitTest çalışma prensibine benzetebiliriz. Üst üste veya iç içe birden fazla nesne yerleştirip, Üst kısımdaki tüm nesnelerin HitTest olayını False yaptığımızda, tüm kullanıcı işlemleri (click, move, down vb.) en alttaki nesne üzerinde gerçekleşecektir.
(19-06-2017, Saat: 11:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2017, Saat: 11:17)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Gesture da tetiklemeyi global olarak yapıyor diyebilir miyiz? Böyle bir sıkıntı yaşayınca nesneye temas ile tetikleniyor diye düşünmüştüm.

GestureManeger'ın atandığı taşıyıcı nesne üzerindeki (içi içe bir çok nesne de olabilir) herhangi bir Gesture olayı, doğrudan ana nesnenin Gesture olayını tetikliyor. Bu olayı, HitTest çalışma prensibine benzetebiliriz. Üst üste veya iç içe birden fazla nesne yerleştirip, Üst kısımdaki tüm nesnelerin HitTest olayını False yaptığımızda, tüm kullanıcı işlemleri (click, move, down vb.) en alttaki nesne üzerinde gerçekleşecektir.

Peki hocam bazen çalışıp bazen çalışmamasına nedendir?
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
(19-06-2017, Saat: 11:34)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2017, Saat: 11:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: GestureManeger'ın atandığı taşıyıcı nesne üzerindeki (içi içe bir çok nesne de olabilir) herhangi bir Gesture olayı, doğrudan ana nesnenin Gesture olayını tetikliyor. Bu olayı, HitTest çalışma prensibine benzetebiliriz. Üst üste veya iç içe birden fazla nesne yerleştirip, Üst kısımdaki tüm nesnelerin HitTest olayını False yaptığımızda, tüm kullanıcı işlemleri (click, move, down vb.) en alttaki nesne üzerinde gerçekleşecektir.

Peki hocam bazen çalışıp bazen çalışmamasına nedendir?

Dokunuş tarzınızı beğenmiyodur.  Smile
İşin espirisi bir tarafa; tahminimce cihaz hassasiyeti olabilir. Farklı bir cihazda denediniz mi?

Özel bir uygulama değilse sizin adınıza tester (Asus Zenfone 5 ile) olabilirim.
Bildiğiniz gibi, SDK sürümlerinin değişmesi/güncellenmesi bile cihaz hassasiyetlerini ön plana çıkarıyor. 
Uygulama çalışma anında, sonradan karşılaşılan bir sorun, acaba bu cihazdan mı kaynaklanıyor? sorusunu akla getiriyor.
Bu konu, aklıma mükemmel bir fikir (DelphiCan'a özel bir bölüm) getirdi???
(19-06-2017, Saat: 11:53)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildiğiniz gibi, SDK sürümlerinin değişmesi/güncellenmesi bile cihaz hassasiyetlerini ön plana çıkarıyor. 
Uygulama çalışma anında, sonradan karşılaşılan bir sorun, acaba bu cihazdan mı kaynaklanıyor? sorusunu akla getiriyor.
Bu konu, aklıma mükemmel bir fikir (DelphiCan'a özel bir bölüm) getirdi???

Samsung J7 Prime da deneme yaptım hocam. Aslında öyle bir bölüm güzel olur. Farklı cihazlar ve SDK üzerinde test etmiş kadar oluruz.
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FMX ile Birkaç Etkileyici Animasyon TescilsizUzman 1 1.983 08-06-2020, Saat: 22:52
Son Yorum: pro_imaj
  FireMonkey ile Modern Arayüz Tasarımı Webinarı (Web Semineri) Abdullah ILGAZ 57 35.470 12-11-2019, Saat: 08:02
Son Yorum: Bay_Y
  Genişletilmiş FireDAC Eğitim Semineri - OffLine TescilsizUzman 1 2.868 09-09-2018, Saat: 22:16
Son Yorum: Lord_Ares
  WebBroker Semineri TescilsizUzman 2 3.274 23-06-2017, Saat: 09:54
Son Yorum: TescilsizUzman
  ARC Web Semineri TescilsizUzman 1 2.624 03-06-2017, Saat: 12:34
Son Yorum: DelphiCan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi