Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grafik arayüzdeki renklerin önemi...
Yazılımcılar olarak özellikle farketmişsinizdir ki bütün günü ekrana bakarak geçiren kişilerin göz sağlığı ekrana bağlı. Bunun için özel tasarlanan ekranlar bile var. Ama bu durumda biz yazılımcılara da iş düşüyor!

Ekrandaki renkler de ekran kadar önemli! Programımızın grafik arayüzünü tasarlarken gününün büyük kısmını programınıza bakarak geçirecek olan kullanıcıların göz sağlığını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ama aslında bu pek de kolay değil...

Beyaz renkler gözü yorup aydınlığına alıştırırken karanlık renkler koyuya alıştırıyor. Çoğu büro ve ofislerin iyi aydınlatılmış olması da cabası! Farklı renkler göz yorarken az renk de sade geliyor! Peki biz ne yapacağız?

Siz programlarının arayüzünü tasarlarken renkler konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?
Z7HWzZNFQYYsFui_gNRNO4nQ5jO9_aTWbllb_cmW...w1366-h654
Selam,
Bu konu programcılığa başladığım zamandan beri başıma beladır. Maalesef tasarım konusunda sıfır yetenek olduğum için bir türlü sabit bir sisteme oturtamamıştım. Genelde standart renkleri değiştirmiyordum, yalnız şu win 10 renkleri oldukça hoşuma gittiği için win 10 renk paletinden seçiyorum artık ve yazdığım tüm programları yavaş yavaş seçtiğim renkler ile tekrar düzenliyorum. Bir ara da altın oran'a kafayı takıp bütün form boyutlarını ona göre vermiştim, baktım bi fark yok, vazgeçtim sonra.
Fakat şu win 10 un pastel renklerini kullanmak gerçekten güzel sonuçlar verdi son kullanıcılar açısından, son 1 yıldır deneyim ile sabittir, tavsiye ederim.
Hazır renk kombinasyonlarını kullanıyorum veya 3.parti bileşenler ile... DelphiStyles.com'un sunmuş olduğu tasarımlara aşığım lakin o da para Sad
kisisel_logo_dark.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sudo'nun Önemi ahmet_sinav 2 2.216 08-08-2018, Saat: 09:54
Son Yorum: ahmet_sinav

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi