Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 7 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Youtube'da Delphi Eğitimi
Eskiden bazı enstrümanlarım vardı. Sonradan bırakmıştım. Bir müzik hocasına nasıl bir öğrenci enstrümanı almalıyım diye sorduğunda bana "Öğrenmek için en kalitelisini al. Zira kalitesiz enstrüman müzikten soğutur" demişti. Böylece neden sıkıldığımı geç de olsa anlamıştım.

Günümüzde artık hız ve zaman çok değerli. Çoğu kişi uzun işlere dönüp bakmıyor. Video serisini hazırlayan kardeşimizin eline sağlık yine de ama, her seferinde en baştan ve en baştan başlayınca önce hazırlayanın motivasyonu kayboluyor olabilir. Bir süre sonra artık devamı da gelmez.

Bu tür "sıfırdan" eğitim içerikleri internette zaten çokça var. Artık herkes bir şekilde ucundan başlamış. Bize "ufak bir program" değil, "gerçek bir program nasıl yapılır"ın öğretilmesi lazım. Hem de en fazla iki saatte öğretilmesi lazım.

Bunu yapmak hiç de zor değil. Bir eğitim videosunda sürekli yapılan büyük bir projeye nasıl başlanılacağının anlatılması lazım. Tabi tutup threadler mutexler anlatalım demiyorum. Ama öyle bir anlatım olmalı ki, hem anlatan, hem izleyen zevk alsın. Bunca tecrübemiz bile olsa biz de zevkle izleyip mutlaka bir şeyler öğreniriz.

Eskilerin eğitim metotlarından biri yaşların ayrılmadığı "karmanın karması" şeklinde imiş. Yani bir sınıfta her yaştan insan olurmuş. Böylelikle küçükler de hem hocalarından bir şeyler öğrenir, hem de sınıfındaki büyükleriye hemhal olup örnek alırmış.
(17-07-2018, Saat: 14:35)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu yapmak hiç de zor değil. Bir eğitim videosunda sürekli yapılan büyük bir projeye nasıl başlanılacağının anlatılması lazım. 

Bu tür videoları sizden dört gözle bekliyoruz  Wink
There's no place like 127.0.0.1
Elinize sağlık Abdullah Bey. Yalın, kodlama odaklı güzel videolar olmuş. Delphi ye yeni başlayanları yönlendirebileceğimiz güzel bir kaynak olmuş. Derli toplu ve kaliteli olmuş.

Bu konuda ingilizce kanal olarak Alister Christie ( https://www.youtube.com/user/codegearguru/videos ) var. Sizin kanalınız da bunu aratmayacak inşaallah.
(12-03-2018, Saat: 21:43)serhatil Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu eğitim serisi de hazin ama klasik sona uğradı galiba.

Merhaba, bu eğitim serisinin geçici süre ile durdurulmuş olmasının bazı sebepleri var. Yakın zamanda hızlı bir şekilde ilk seri tamamlanacak inşaAllah.
(13-03-2018, Saat: 08:13)Ugur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emegine saglik hocam, uzun zamandir senin o güzel yorumunla ve kaliteli anlatma kabiliyetinle ögrendigimiz videolari izleme firsati verdigin icin.

Teşekkür ediyorum Uğur Bey. İnşaAllah güzel yorumlarınızın devamını getirecek kalitede ve zengin içerikte videolar oluşturmaya devam edebilirim. 2019 olmadan bu seri tamamlanacak.
(17-07-2018, Saat: 14:35)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eskiden bazı enstrümanlarım vardı. Sonradan bırakmıştım. Bir müzik hocasına nasıl bir öğrenci enstrümanı almalıyım diye sorduğunda bana "Öğrenmek için en kalitelisini al. Zira kalitesiz enstrüman müzikten soğutur" demişti. Böylece neden sıkıldığımı geç de olsa anlamıştım.

Günümüzde artık hız ve zaman çok değerli. Çoğu kişi uzun işlere dönüp bakmıyor. Video serisini hazırlayan kardeşimizin eline sağlık yine de ama, her seferinde en baştan ve en baştan başlayınca önce hazırlayanın motivasyonu kayboluyor olabilir. Bir süre sonra artık devamı da gelmez.

Bu tür "sıfırdan" eğitim içerikleri internette zaten çokça var. Artık herkes bir şekilde ucundan başlamış. Bize "ufak bir program" değil, "gerçek bir program nasıl yapılır"ın öğretilmesi lazım. Hem de en fazla iki saatte öğretilmesi lazım.

Bunu yapmak hiç de zor değil. Bir eğitim videosunda sürekli yapılan büyük bir projeye nasıl başlanılacağının anlatılması lazım. Tabi tutup threadler mutexler anlatalım demiyorum. Ama öyle bir anlatım olmalı ki, hem anlatan, hem izleyen zevk alsın. Bunca tecrübemiz bile olsa biz de zevkle izleyip mutlaka bir şeyler öğreniriz.

Eskilerin eğitim metotlarından biri yaşların ayrılmadığı "karmanın karması" şeklinde imiş. Yani bir sınıfta her yaştan insan olurmuş. Böylelikle küçükler de hem hocalarından bir şeyler öğrenir, hem de sınıfındaki büyükleriye hemhal olup örnek alırmış.

Merhaba, bir programlama dili eğitim videosu olması sebebi ile küçük bazlı bir cevap oluşturmanın faydası olacaktır. Her dil, kullanılmadan önce alfabesinin öğrenilmesini zorunlu koşuyor. Malum günümüzdeki yerli geliştiricilerin çoğu şeyi ezbere veya önceki geliştiriciler (ustaları) tarafından nasıl gördüyse o şekilde kullanması gibi bir durum var.

Kaliteli ve "Sıfırdan" bir eğitimin maksadı hem yeni başlayanlar için güzel bir eğitim materyali oluşturmak, hem de Türkçe Delphi için içerik üretmiş olmak.

Alfabeyi öğretmeden şiir yazmaya geçersek sizin bahsettiğiniz sıkılma işi benim açımdan olmayacaktır ancak unutmamak gerekir ki ileri düzeyde kodlama bilgisine sahip kitlenin oturup böyle videolar izleyecek ne vakti var ne de sabrı. İstisnaları ayrı tutalım. İzleyebilecekleri videoların adedini de tahmin edebiliriz.

Bir de şu var ki; o seviyeye ulaştıracak videolar çekerek oluşan takipçi kitlesinin ileri düzey videolara ön hazırlığı ve sonrasında o videoların takip kitlesinin çekirdek kitlesini oluşturması gibi bir düşünce söz konusu.

Bu eğitim videolarının devamlılığı ile ilgili özel yaşam koşulları ve çeşitli bireysel gerekçeler sebebiyle geçici süre ile duraklatıldı. 2019 yılı gelmeden temel eğitimlerin hepsi tamamlanmış olacaktır.
(17-07-2018, Saat: 22:49)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17-07-2018, Saat: 14:35)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu yapmak hiç de zor değil. Bir eğitim videosunda sürekli yapılan büyük bir projeye nasıl başlanılacağının anlatılması lazım. 

Bu tür videoları sizden dört gözle bekliyoruz  Wink

Temel eğitim videoları bittikten sonra sıfırdan bir projenin nasıl geliştirilmesi gerektiği ve uygulamalı olarak geliştirilmesini ele alabiliriz.
(18-07-2018, Saat: 08:33)alicinkilic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık Abdullah Bey. Yalın, kodlama odaklı güzel videolar olmuş. Delphi ye yeni başlayanları yönlendirebileceğimiz güzel bir kaynak olmuş. Derli toplu ve kaliteli olmuş.

Bu konuda ingilizce kanal olarak Alister Christie ( https://www.youtube.com/user/codegearguru/videos ) var. Sizin kanalınız da bunu aratmayacak inşaallah.

Teşekkür ediyorum Ali Bey. Takipte kalın. Niyetimiz Türkçe Delphi denilince referans gösterilebilecek türden bir içerik merkezi oluşturmak. İlerleyen zamanda kişi ismini ortadan kaldırıp bir topluluk haline getirmek ve daha sonra birden fazla uzman tarafından oluşturulan içeriklerin toplanacağı güzel bir kaynak olması. Tabi bunun için gereken bir çok hamle var. Zamanla hepsi hallolacaktır inşaAllah.
Bilgilendirme için teşekkürler ,
Abdullah bey e de ayrıca teşekkür ediyorum
(30-07-2018, Saat: 13:02)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgilendirme için teşekkürler ,
Abdullah bey e de ayrıca teşekkür ediyorum

Rica ederim.
Eylül ayı içerisinde birkaç video yayına girecek. Yine eğitim üzerinden yapacağımız tüm kritik, öneri, şikayet ve tavsiyeleri bu konu başlığı üzerinden sürdürebiliriz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi'ye Nereden Başlanmalı? turkctechno 9 764 04-03-2024, Saat: 15:30
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 30. yıla özel açık kaynak proje çağrısı AhmetNuri 0 275 25-02-2024, Saat: 11:26
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi'de görmek istediğiniz özellikler. csunguray 26 2.869 17-01-2024, Saat: 14:15
Son Yorum: RAD Coder
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.585 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Delphi Artık eskidi diyenlere bir kapakta bizden hediye :D yhackup 45 10.577 08-01-2024, Saat: 20:58
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi