Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySQL & DLL (User Defined Function)
Merhaba,
Delphi'de Mysql için dll yazma tecrübesi olan var mı ?

Not : Bilmeyenler için MySQL doğrudan bir dll içerisindeki fonksiyonu kullanabiliyor.

Bunu istememdeki amaç bir tabloyu sürekli uygulama içerisinden denetlemek yerine, bir dll yazıp mysqlin triger vasıtasıyla anında dll'imde bulunan fonksiyonu çalıştırmak,
Merhaba,

Amaç fonksiyonun ne işlem yaptığına erişimi kısıtlamak mı ?
Amaç bir tabloya bir kayıt eklendiğinde, dll 'deki bir fonksiyonu çalıştırmak
Ben de mysql triggerdan DLL call işlemini merak ettim. Smile
(12-12-2017, Saat: 21:28)mad85 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de mysql triggerdan DLL call işlemini merak ettim. Smile

Merakını giderebildin mi Smile

Hayır bunu virüsler yapabiliiyor nasıl yapılıyor acaba ?
(12-12-2017, Saat: 21:10)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Amaç bir tabloya bir kayıt eklendiğinde, dll 'deki bir fonksiyonu çalıştırmak

Tam anlamam için; 

1) Normal olarak düşündüğümde sizin istediğiniz sanırsam direkt kayıt eklenince DLL bunu görsün ve işleve girsin. 

2) Benim düşündüğüm şu, bir DLL var her kayıt işlemi yapıldığında kod ile fonksiyon çağıralabilsin. DLL üzerinden Export edilen herhangi bir fonksiyonu zaten kolaylıkla programınıza ilave edebilirsiniz ve aynı zamanda çağırabilirsiniz. 

3) DLL üzerinden çağıracağınız fonksiyon ne tür bir fonksiyon olacak. 

Bu konularda beni aydınlatın üstadım sonrası eğer hepsi bilgim dahilinde ise size yardımcı olayım Smile
kisisel_logo_dark.png
(12-12-2017, Saat: 21:32)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-12-2017, Saat: 21:28)mad85 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de mysql triggerdan DLL call işlemini merak ettim. Smile

Merakını giderebildin mi Smile

Hayır bunu virüsler yapabiliiyor nasıl yapılıyor acaba ?

Araştırıyorum. Böyle bir exploit varmış... Devam araştırmaya Smile
O zaman hikayenin başına gideyim, bir kaç gündür firebase push notification üzerinde çalışıyorum.

Delphi tarafında bunu kolayca yapıyorum ama bu işi mysqle yıkmak istiyorum mysqlde bir function yazarak, gereken tablolardaki triggerler içerisinde bu function'u çağırarak, 
Bu dll içerisine yazdığım bir kodun çalışıp firebaseye push işlemini yapmasını istiyorum.

Bu linkte http get, post, put işlemini dll kullanmadan yapabilmiş
Hocam şimdi Delphi tarafında olsa size yardımcı olurdum ama orayı siz zaten biliyorsunuz. SQL'de DLL yazıp onu tetiklemek yani hiç böyle bir şey istememiştim. Daha doğrusu aklıma gelmedi. Bende şu anda Trigger üzerinden DLL'yi nasıl çağırılıyor merak ettim. Hemen araştırmam lazım.

Daha çok şey öğreneceğim belli Smile
kisisel_logo_dark.png
aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.
firebird deki UDF mantığı mysql de de geçerli imiş.

http://crazytechthoughts.blogspot.com.tr...mysql.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MySQL - Sql-mode only_full_group_by hatası. hi_selamlar 5 1.783 25-12-2022, Saat: 10:43
Son Yorum: hi_selamlar
  MySQL Bağlantı Sorunu - MEB akıllı tahta Frrst 6 1.442 10-11-2022, Saat: 23:16
Son Yorum: mcuyan
  Mysql Farklı bir autoinc mcuyan 11 2.012 09-11-2022, Saat: 23:05
  Delphi 7 MySql DAC Nasıl Kurulur mahone 1 631 08-10-2022, Saat: 22:09
  mysql trigger subquery returns more than 1 row hatası cvheneburi 5 2.070 28-08-2022, Saat: 01:04
Son Yorum: cvheneburi

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi