Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiyat ne kadar olmalı
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bu programın piyasada emsali yok gibi, başka bir kuruma da satıp ikinci kez satma olasılığım da yok.
Adamların ne istediğini çok iyi biliyorum sürekli içi içeyiz.
Ek iş olarak yapacağım fakat gecemi gündüzümü ve bir çok şeyden ödün vererek bitireceğim. tek sıkıntım fiyatlandırma.
Hayat bazen güzel olabiliyor.
Merhabalar,

Nacizane görüşüm;

Projeyi sanırım tek başınıza gerçekleştireceksiniz.

Bir firmada çalışmış olsaydınız alacağınız maaş;
Örnek;
- Maaş : 4.000 TL
- 4.000 TL / 30 Gün / 9 Saat = 14 TL

Saat Maliyeti = 14 TL

Proje Süresi : 5 Ay {Kısa süreli projeler de maliyet değişkenlik arz edebilir.}

5 Ay x 30 gün = 150 gün
150 gün x günlük çalışma saati (9) = 1.350 saat
1.350 saat * 14 TL = 18.900 TL

Tabiki ülkem şartları eklendiğinde bu ücreti, orta veya küçük ölçekli bir işletme ne kadar karşılar tartışılır!

* Kaynak kodlar ile teslim edilecek ise kesinlikle 4-5 kat ücret talep edilmeli. (+)
* Eğer geliştirilen ürün aynı sektörde sizin tarafınızdan pazarlanabilecek ise maliyet aşağı çekilebilir. (-)
* Ve mutlaka kendi aranızda talep, içerik, ödeme ve teslim sürelerini içeren sözleşme hazırlayın. (!)

Dip Not!
Projeyi teslim edeceğiniz firmayı çok iyi tanıyorsunuz anladığım kadarı ile.
Maalesef ki, istemesekte ülkem'de firmaya göre değerlendirme yapmak zorundasınız.

Umarım sizin için hayırlısı olur.

Saygılar.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
Çok teşekkür ederim; yaklaşık aklımdaki rakamı belirtiniz.
Hayat bazen güzel olabiliyor.
(31-01-2018, Saat: 03:41)Dostk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bu programın piyasada emsali yok gibi, başka bir kuruma da satıp ikinci kez satma olasılığım da yok.
Adamların ne istediğini çok iyi biliyorum sürekli içi içeyiz.
Ek iş olarak yapacağım fakat gecemi gündüzümü ve bir çok şeyden ödün vererek bitireceğim.  tek sıkıntım fiyatlandırma.

Müşteriniz ile iyi diyalog halinde olmanız, onların iyi bir "stackholder"(paydaş) olduğunu, yani ortaya çıkan üründen fayda kazanacak kişi/kurum arasında yer aldığını gösteriyor. Onların ihtiyaçlarını görüyor olmanız, o ihtiyaçları doğru analiz ederek araştırma/analiz maliyetlerinizi minimum düzeye düşürüp tüm maliyeti geliştirmeye alırsanız, fiyatlandırmada iki tarafta zararlı çıkmaz.

Neticede onlara özel ve alpha-beta testleri doğrudan onların üzerinde kullanılacak. Fiyat-Performans ürünü olmasını sağlamak için yapmanız gereken şey;

Bedel gördüğünüz şeyi yerine getirmek için ürün kalitesi ve sağlayacağınız hizmete vereceğiniz oranlar etkili olacaktır. (%70-80 ürün, %30-20 hizmet ideal görülen orandır.) 
Eğer hizmet oranınız artış gösterecekse maliyetiniz ona göre şekillenmeli.

Sorunlarını doğru tespit etmiş olmanız sizin bu işteki rekabet düzeyinizi arttırıyor. Ancak unutmamalıyız ki, bazen ortaya iş çıktıktan sonra, hatta teslimden sonra bile yeni istek, hatta hiç alemlerinde olmayan şeyleri talep etme gibi huyları var bu sektöre iş yaptıranların. Kimse 3+1 ev aldıktan sonra bir oda daha ekleyelim diyemez (veya bir balkon daha ekleyelim diyemez), kimse 3 ekmek aldıktan sonra 4 olsun diyemez (tekrar 1 tane alır). Bir mobilya bile alırken sipariş kalemleri yazılı olarak yapılıyor. Bunları verip şunu alacağım diyorlar. Ancak bizim sektörde her şey değişkenlik gösteriyor.

Vurgulu vurgulu söylemek gerekirse her şeyi yazılı hale getirebildiğiniz kadar getirin. İleride yaşanabilecek her türlü ihtilaf durumunda sizi kurtaracak olan o yazılı belgeler olacaktır. Kaynak kodun hakları, telifleri, geliştirmeye devam edilip edilmeyeceği, fix price (sabit ücret) anlaşmanın üstüne kapsam değişikliği, hiç gündemde olmayan modül ve geliştirmeler, bu geliştirmelere isteyeceğiniz ücretin olup olmaması gibi birçok mesele bulunuyor.

Yıllık olarak devir, altyapının ayakta tutulması, yaşanacak donanımsal sorunlara karşı vereceğiniz destek, yeni gelecek personele bu yazılımın eğitiminin kurum içinden mi yoksa sizin tarafınızdan mı verileceği, kullanıcı bazlı lisanslama yada firmaya sınırsız lisanslama stratejisi, her yıl periyodik destek, güncelleme, geliştirme anlaşması olup olmayacağı, farklı konumlarda çalışabilir olup olmadığı, iki gün sonra başka birisi çıkıp ben bunu istiyorum dediğinde imtiyaz sahibinin kim olacağı, ürün size ait, onlar sadece kullanım hakkını mı satın alıyor yoksa tüm telif onlara mı ait oluyor, bu meseleleri oldukça net hale getirmenizi tavsiye ederim.
Bu tür durumlarda fiyatlamayı piyasadaki ortalama developer fiyatının biraz üstünde vererek hesaplarım. Örneğin Piyasada bir developer 5-6 bin tl arası alır, proje 3 ay sürecek ise 21 bin den aşağı fiyat vermem. Ayrıca 3 ada stok uygulaması yazmak cidden cürretkar bir süre. İşin Analizi, DB yapılandırması, Arayüz&Kontrol developmenti test i ve kullanıcı dönüşü derken zaten en az 5-6 ay sürer gibime geliyor. olayı 3 ay diyip sonrasındaki 3 ay boyunca bedava çalışmamak adına bence BI Analist işini iyi düşünün.. ben bu tür bir uygulamaya 30-35 bin tl den aşağı fiyat vermezdim.
Fatura kesilecekse gelir vergisini sakın unutma..
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kitap Adı Ne Olmalı? TescilsizUzman 20 8.016 02-09-2020, Saat: 10:46
Son Yorum: savasabd
  Bilişim Sektöründe Kim Ne Kadar Maaş Alır? sadettinpolat 13 8.082 25-02-2019, Saat: 23:04
Son Yorum: cexx
  Delphi Fiyat ? elixir84 10 6.301 11-09-2018, Saat: 01:39
Son Yorum: mrmarman
  Eğitim Nasıl Olmalı? TescilsizUzman 2 2.658 14-11-2017, Saat: 19:19
Son Yorum: Mandriva
  İris Tanıma Teknolojisi Ne Kadar Güvenli? TescilsizUzman 6 4.678 06-06-2017, Saat: 15:39
Son Yorum: SimaWB

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi