Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySql Kurulum
Arkadaşlar merhaba, daha önce MySQL kurulumu hususunda bilgisi arkadaşların bilgisine müracaat etmek istedim. Yapmak istediğim şey kısaca şu şekilde özetlenebilir:

1. Kullanıcı ile etkileşimi olmayan bir kurulum yapmak istiyorum (silent)
  2. Bu kuruluma; Servis Adı (Windows Servislerindeki Adı), Port Numarası, Root Kullanıcı Adı, Root Şifresi ve ilgili portun FireWall'dan açılabilmesi imkanlarını vermek istiyorum.
  3. Tercihen en son versiyon MySQL'i kullanmak istiyorum (8.0.xx)
  4. Kurulum yapmayı gerektirmeyecek bir kopyalama işlemi de bana uyar, lakin arzu ettiğim ayarları nasıl yapmalıyım bilgisi lazım o durumda da.
Bol puan var Big Grin
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Ben bir projede Inno Setup'la hazırladığım kurulum dosyası içinde MySQL'i sessiz sedasız kuruyorum.
Inno Setup kabulse, akşam vakit bulabilirsem detaylandırabilirim Smile
There's no place like 127.0.0.1
(20-11-2018, Saat: 17:23)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bir projede Inno Setup'la hazırladığım kurulum dosyası içinde MySQL'i sessiz sedasız kuruyorum.
Inno Setup kabulse, akşam vakit bulabilirsem detaylandırabilirim Smile

Teşekkürler üstad, lâkin kendi setup'umu kendim yapıyorum :-)

Ama mysql kurulum exe'sine geçtiğin parametreler yine de işime yarayabilir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Merhaba Tuğrul hocam

MySQL 5.6 da kullandığım yöntemi paylaşayım. (Son sürümü denemedim. Bu vesile ile bende deneyeyim)

MySQL paketinin ZIP halini  C:\MySQL gibi bir pathe çıkartıyorum.
C:\MySQL\My.ini içeriğindeki aşağıdaki değişkenleri bu pathe göre şu şekilde düzenliyorum. (Yoksa eklenmeli)

basedir = C:/MySQL
datadir = C:/MySQL/Data
tmpdir  = C:/MySQL/temp

base dir haricindeki datadir ve tmpdir yerini değiştirebilirsiniz.

Bu işlemden sonra MySQL servisinin kurulması için

C:\MySQL\bin>mysqld.exe --install MySQLServerNAME --defaults-file="C:\MySQL\my.ini"

şeklinde windows servislere ekliyoruz.

Yukarıdaki komut setindeki "MySQLServerNAME" windows hizmetlerde görünecek olan adı gösterir. Boş bırakılırsa yanlış hatırlamıyorsam MySQL şeklinde hizmet ismi oluşturuluyor.

Son adım olarakda windows hizmetlerden MySQL servisni başlatmak kalıyor.
Tuğrul hocam MySQL 8 i zip halinden manuel kurulumu denedim yüklendi.

Sizin yapmak istediğiniz Mysqlde hazırladığınız database ve user ve yetkileri ile birlikde kullanıcının makinasına kurulumunu yapmak ise, kullanıcı makinalarda yapacağımız işlem temel olarak şu adımlardan oluşacaktır.

Kendi makinamızdaki MySQL pathi ile kullanıcının makinasındaki path in aynı olması detaylar ile uğraşmamızı azaltacaktır.

1- Kendi makinamınzda MySQL i kuruyoruz. (Burada manuel olarak kurabiliriz veya Mysql installer ı kullanabiliriz. Kendi makinamıza installer ile kurmanızı tavsiye ederim. Bu manuel kurulumdaki detaylardan sizi kurtaracaktır)
2- Kendi makinamızda database kullanıcıları, yetkileri, tablolar vs oluşturulur.
3- Artık kendi kurulum sistemimiz ile  MySQL klasörünü hedef makinaya aynı pathe kopyalıyoruz.  (Kullanıcıya database kurulum yeri tercihi bırakılacaksa, kullanıcının seçtiği path e göre my.ini içeriği ve servis install ederken kullanılacak pathleri kontrol etmemiz gerekecektir.  )

4- Kopyalama işlemi bittikden sonra servis install işlemi için Windows işletim sisteminde Administrator yetkileri ile
C:\MySQL8\bin>mysqld --install MySQL8 --defaults-file="C:\mysql8\my.ini"

MySQL8 servis isminde install ediyoruz. Bu işlem sonrasında Mysql8 servis başlangıç tipi otomatik olarak işaretlenir.

net start MySQL8

Makinayı yeniden başlatmak istemiyorsak  servisi yıukarıdaki komut ile elle başlatabiliriz veya windows hizmetlerden seçip başlatabiliriz.

Firewall izin listesine ekleme haricinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak adımlar bu şekilde Smile
Manuel kurulum haricinde birde otomatik kurulumu denedim.
Yaptığım işlem adımları

1- MySQL installer ile MySQLServer 8.0.13 bileşenini seçtim. Advance Option kısmından

Install Directory : C:\MySQL Server 8.0
Data Directory: C:\MySQL Server 8.0\Data

olarak seçip kurulumu tamamladım. Kendi kurulumu root şifresi ve çeşitli ön ayarları yapmanıza yardımcı oluyor.
Binary ve data klasörünü başka makinalara taşımak için tek klasör içerisine toplamak daha mantıklı seçim olacaktır.

2- Kullanıcı ve test tabloları oluşturdum.

3- MySQL servisini durdurup, "C:\MySQL Server 8.0" klasörünün yedeğini başka bir yere kopyaladım.
4- MySQL i program ekle kaldırdan tekrar unistall ettim ve C:\MySQL Server 8.0 klasörünü sildim.

5- Başka yere kopyaladığım klasörü tekrar "C:\MySQL Server 8.0" e kopyaladım.

6- Servis install işlemini Yönetici olarak gerçekleştirdim.

Kendi kurulumu, Mysql8  için  gerekli olan parametrelerin saklandığı my.ini dosyasını C:\MySQL Server 8.0\Data\my.ini yoluna oluşturuyor.
Daha önceki sürümlerde basedir altında bulunurdu.  

My.ini pathi farklı olduğu için install için kullandığım komut
C:\MySQL Server 8.0\bin>mysqld --install "MySQL Server 8" --defaults-file="c:\MySQL Server 8.0\Data\my.ini"

Service successfully installed. -- işlem sonucu olumlu

7- Servisi yeniden başlattım. Oluşturduğum databaseler ve userler tekrar kullanılabilir oldu.

Kullanıcı bilgisayarlarına kurulum için gerekli olan adımlar 5. adım ve  sonrasındakileri uygulamak yeterli olacaktır.
Komut satırından windows firewall kural eklemek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Netsh.exe advfirewall firewall add rule name="<Kural adı>" program="<Uygulama yolu>" protocol=tcp dir=in enable=yes action=allow profile=Private
Parametre Açıklaması:
  • Name=<Kurala vereceğimiz isim >
  • program=<”Uygulama exe yolu”>
  • protocol=tcp - udp
  • dir=Gelen (in) - Giden(out) kural
  • enable=yes - no
  • action=allow block custom
  • profile=Private ve/veya  public ve/veya domain (birden fazla profil için virgül ile ayırarak yazılmalı  Örneğin: profile=private, domain
Bir batch file ile içine servis çalıştırma kodunu da ekleyerek işinizi çözmüş olursunuz.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
hocam çok ayrıntılı anlatınca kafam karıştı biraz wampserver kursak olmuyor mu mysql'i otomatik kuruyor zaten Smile port açıp güvenlik duvarından gelen giden verilerden mysql portunuzun udp ve tcp izinlerini verdikten sonra ip adresinizle her yerden mysql erişiliyor şahsen uygulamalarım için bunu yapıyorum hiçbir sorun yaşamıyorum aradığınız şey buysa detaylandırayım Smile
(20-11-2018, Saat: 21:53)hakanharbeli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam çok ayrıntılı anlatınca kafam karıştı biraz wampserver kursak olmuyor mu mysql'i otomatik kuruyor zaten Smile port açıp güvenlik duvarından gelen giden verilerden mysql portunuzun udp ve tcp izinlerini verdikten sonra ip adresinizle her yerden mysql erişiliyor şahsen uygulamalarım için bunu yapıyorum hiçbir sorun yaşamıyorum aradığınız şey buysa detaylandırayım Smile

Burada anlatılan yöntem, wampserver, mysql installer vb yöntemlerden farkı, uygulamamızda kullandığımız, oluşturduğumuz database, kullanıcı yetkileri, stored procedurler vb. ne varsa hedef bilgisayara kopyalayıp mysql servisini elle kurup hızlıca kullnılabilir hale getirmektir.
Teşekkür ederim arkadaşlar, şu an setup wizardını yazıyorum. İhtiyacım olunca konuya yeniden döneceğim. Anladığım kadarı ile port vb. ayarları da ini içinden değiştir diyorsunuz ? Çünkü kullanıcının makinasında başka MySQL sunucuları çalışıyor olabilir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MySQL - Sql-mode only_full_group_by hatası. hi_selamlar 5 1.682 25-12-2022, Saat: 10:43
Son Yorum: hi_selamlar
  MySQL Bağlantı Sorunu - MEB akıllı tahta Frrst 6 1.386 10-11-2022, Saat: 23:16
Son Yorum: mcuyan
  Mysql Farklı bir autoinc mcuyan 11 1.919 09-11-2022, Saat: 23:05
  Delphi 7 MySql DAC Nasıl Kurulur mahone 1 604 08-10-2022, Saat: 22:09
  mysql trigger subquery returns more than 1 row hatası cvheneburi 5 1.998 28-08-2022, Saat: 01:04
Son Yorum: cvheneburi

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi