Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Önermiyorum - 2
(12-12-2018, Saat: 18:57)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Tuğrul HELVACI  hocam anladığım kadarıyla masaüstü tarafında uygulama gelistiriyorsunuz. Sizin tecrubenizde biri Mysqle masaüstünde niye bulaştı anlamış değilim.

Onun tercihi olduğunu sanmam
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(12-12-2018, Saat: 18:57)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Tuğrul HELVACI  hocam anladığım kadarıyla masaüstü tarafında uygulama gelistiriyorsunuz. Sizin tecrubenizde biri Mysqle masaüstünde niye bulaştı anlamış değilim.

Uğur bey haklı. Herşeyi seçemiyoruz maalesef.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Bir çözüm değil belki fakat böyle bir durumla karşılaşsam ya işlemleri tek tek transactionla kontrollü bir öncekinden hata dönüp dönmediğine göre yapardım. Yada temp tablolarla çalışırdım oradada flag ile giderdim.
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(12-12-2018, Saat: 22:23)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir çözüm değil belki fakat böyle bir durumla karşılaşsam ya işlemleri tek tek transactionla kontrollü bir öncekinden hata dönüp dönmediğine göre yapardım. Yada temp tablolarla çalışırdım oradada flag ile giderdim.

Öyle bir şey yapacağınıza Sql Server kullanın çok daha iyidir Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
(13-12-2018, Saat: 08:42)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-12-2018, Saat: 22:23)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir çözüm değil belki fakat böyle bir durumla karşılaşsam ya işlemleri tek tek transactionla kontrollü bir öncekinden hata dönüp dönmediğine göre yapardım. Yada temp tablolarla çalışırdım oradada flag ile giderdim.

Smile
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Bu microsoft işi güzel yapıyorda duygusal olarak sevemiyorum bu adamları.
Topluluk mopluluk yok :/
(13-12-2018, Saat: 09:11)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu microsoft işi güzel  yapıyorda duygusal olarak sevemiyorum bu adamları.

Ben de Micro$oft'u hiç sevmem; ama yiğidi öldürüp hakkını teslim etmek gerekir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
(13-12-2018, Saat: 08:42)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Kesinlikle katılıyorum. Daha önce MYSQL pek kullanmadım , çok kullanışlı hatta hızlı olduğunu söyleyenler olsa da tercih etmedim. Ama etmeme nedenim çok iyi anladığımdan değil sadece MsSQL de daha fazla tecrübem olduğundan ama Tuğrul Hocanın yazılarını okudukça ne kadar şanslı olduğumu anladım Smile

Bilgilendirme için Teşekkür ederim.
Barkodku satış yapan bir tanıdığım bir çok uygulamayı denemişti. Dönip dolaşıp MS DOS tabanlı malum uygulamada karar kılmıştı. Modern arayüzlü uygulamaları kullanmadığı için eleştirmiştim. Sebebi yaptığı işlemleri elle hesapladığında programlarda tutarsızlıklar oluşuyordu. Sanırım şöyleydi, bir ekranda yapılmış gözüken işlem başka ekranda gözükmüyordu.
Acaba bu uygulamalarda da bahsettiğüniz durum mu oluşuyordu diye düşündürüyor.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(13-12-2018, Saat: 19:56)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Barkodku satış yapan bir tanıdığım bir çok uygulamayı denemişti. Dönip dolaşıp MS DOS tabanlı malum uygulamada karar kılmıştı. Modern arayüzlü uygulamaları kullanmadığı için eleştirmiştim. Sebebi yaptığı işlemleri elle hesapladığında programlarda tutarsızlıklar oluşuyordu. Sanırım şöyleydi, bir ekranda yapılmış gözüken işlem başka ekranda gözükmüyordu.
Acaba bu uygulamalarda da bahsettiğüniz durum mu oluşuyordu diye düşündürüyor.

Muhtemelen olabilir. Şöyle bir gerçek var. Eğer SQL RDMBS kullanacaksanız Transaction el ayak oluyor. Aynı zamanda veri tutarlılığı için kullanımı zaruri gerekli bir özellik oluyor. En basit örneği @Tuğrul HELVACI  hocam verdi. Muhasebe Fiş tarafı, Cari Hesap ve Faturalar tutarsız olması durumu kabullenemez bir durum. Bunun önüne geçmek için ya tüm işlemler olmalı yada hiç bir işlem olmamalı. Bu örnek sadece Muhasebe programı için değil bu şekilde birden fazla birbiri ile ilişkili kayıtlarınızın olduğu durumlarda geçerli oluyor.

mySQL alternatifi olarak PostgreSQL öneririm. MSSQL de uygulama yazarak kullanmak gibi bir tecrübem hiç olmadı fakat MSSQL kullanan uygulamalarımız oldu. MSSQL için karşılaştığım bariz bir saçmalığı söyleyebilirim. Windows Server güncellemesinden sonra SQL Express ayarları kendi kendine bozuldu. Bunun için bir sürü uğraşmak zorunda kaldım. Bir iki defa bununla karşılaştım.

Ubuntu üzerine PostgreSQL server 2012 de kurdum. Taş gibi hala maşallah diyelim nazar boncuğunu da takayım. Sadece DB hizmeti veriyor. başka bir işlem yapmıyor. SQL DB Yedeklerini de crontab ile kendi üzerine ve External bir depolama alanına sıkıştırmalı olarak ayrıca günlük yedekleme alıyor.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Önermiyorum - 4 Tuğrul HELVACI 9 6.851 25-01-2019, Saat: 15:03
Son Yorum: yhackup
  Önermiyorum - 9 (MySQL'de ALTER komutunun olmaması) Tuğrul HELVACI 13 8.535 16-01-2019, Saat: 09:01
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  Önermiyorum - 8 Tuğrul HELVACI 3 2.675 12-01-2019, Saat: 07:57
Son Yorum: Bay_Y
  Önermiyorum - 7 (Update ettiğin tabloyu Where kısmında kullanamazsın) Tuğrul HELVACI 14 8.561 04-01-2019, Saat: 14:12
Son Yorum: mad85
  Önermiyorum - 6 (Check_ConstrainsYok) uparlayan 9 5.959 04-01-2019, Saat: 09:13
Son Yorum: csunguray

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi