Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NOX Emulator
Merhaba arkadaşlar, forumda arama yaptım ama bulamadım. Fesih hocam 1-2 yerde NOX player kullandığından bahsetmişti. Bende bugün deneyim dedim, NOX Player'ı kurdum, Geliştirici ayarlarını yaptım (USB Debugging) Fakat, Delphi üzerinden Nox Player'ı nasıl göstereceğim yada uygulamam Nox player'da nasıl çalışacak o kısmı tam çözemedim. Kitaptaki uygulamaları denemeye başlayım dedim ama henüz bir yol alamadım. Yardımcı olabilecek var mı ?

Şimdiden teşekkürler.
bütün buları yaptıktan sonra

windowsta cmd yazıp dos ortamına geçin. nox'u nereye yüklediyseniz (büyük bi ihtimalle program files) o dizine geçip aşağıdaki komutu çalıştırın

adb.exe connect 127.0.0.1:62001

v6VV8p.jpg

delphide multiplatform bir proje başlattığınızda yukardaki menüden android seçerseniz, hemen sağında samsung diye çıkacaktır.

JZNN6j.jpg

ben genymotion kurdum;fena değil; Ama @"Fesih ARSLAN" hocamın tavsiyesi üzerine nox kurdum. bende kitaptan ilerliyorum... şu ana kadar gayet başarılı
Hocam dediğinizi yapıyorum ama "Already connected" yazıyor. Yine de Delphi ekranında Samsung yada başka bir şey göremiyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim ?

NOX Player klasöründeki adb.exe ile değil de, Delphi'nin Android SDK'sının olduğu yerdeki adb.exe ile dediğinizi yapınca çözdüm çok şükür.
Şu anda tek sıkıntım, nox player'a uygulama deploy edildiği zaman daha açılmadan kapanıyor. Firemonkey logosu görünüyor, ardından "stopped" diyip kapatıyor.
Anlaşılan bugün tüm günümü bununla harcayacağım.

Şimdi, onun da nox android versiyonu güncellersem düzeleceğini gördüm internetten. Bakalım, güncelliyorum şu anda. İnşallah çözülür.

Nox'u androd 5 olarak güncelledim ve mutlu son. Şimdi hiç bağlanamıyorum bile !
(27-02-2019, Saat: 10:52)cemakkus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam dediğinizi yapıyorum ama "Already connected" yazıyor. Yine de Delphi ekranında Samsung yada başka bir şey göremiyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim ?

NOX Player klasöründeki adb.exe ile değil de, Delphi'nin Android SDK'sının olduğu yerdeki adb.exe ile dediğinizi yapınca çözdüm çok şükür.
Şu anda tek sıkıntım, nox player'a uygulama deploy edildiği zaman daha açılmadan kapanıyor. Firemonkey logosu görünüyor, ardından "stopped" diyip kapatıyor.

Şimdi, onun da nox android versiyonu güncellersem düzeleceğini gördüm internetten. Bakalım, güncelliyorum şu anda. İnşallah çözülür.

Merhaba,
İki nox cihaz ve bir fiziksel cihazın aynı anda Project Manager penceresindeki çalışma anı görüntüsü aşağıdadır.

https://www.youtube.com/watch?v=TBdfoMeow7w

Şöyle bir kurulum videosu var işinize yarar umarım. Bu video üzerinden bende kurup deneme yapacağım.
(27-02-2019, Saat: 10:52)cemakkus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam dediğinizi yapıyorum ama "Already connected" yazıyor. Yine de Delphi ekranında Samsung yada başka bir şey göremiyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim ?

bende aslında aynı yollardan geçtim nedendir bilemiyorum ama ilk kurduğum android v4 olanda bağlanmaya çalışırken durduruldu diye hata verdi sonrasında android 5 ve android 7(beta) ver. indirdim kurdum ama onlara hiç bağlanamıyor.

adb.exe connect 127.0.0.1:62001 demiş olmama rağmen sonrasında bağlandı demesine rağmen Delphi ekranında sanal makine ismi görünmüyor. Ama Android 4 olan sürümde çıkmıştı. denemeler yapıyorum bir çözüm bulabilirsem burdan paylaşacağım.

Aşağıdaki videoda bağlantı sorununuzu çözeceğine inandığım bir video var  , İsterseniz deneyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rrbQ73JunGk
Bu emülatörün kurulumu ve Delphi IDE'sine entegrasyonu ile ilgili @cemakkus tan küçük de olsa bir anlatım bekliyoruz. 
Sanırım kendisi bu sorunu aştı.
Evet, Fesih Bey'in yardımlarıyla Nox Player'ı çalıştırmayı başardım. Adım adım yazayım. Öncelikle NOX Player'ın en son sürümünü indirdim. Henüz daha başında Android 4 kaynaklı sorunlarla uğraşmayın diye yazayım, doğrudan Nox'u Android 5 olarak güncelleyin. Çünkü Nox varsayılan olarak Android 4 ile geliyor ve uygulama hiç çalışmıyor. Bunun için Nox kurulumundan sonra masaüstünde oluşan "Nox MultiDrive" kısayolundan programı açın. Alt kısımda "Add Emulator" yazan yere tıklayarak Android 5'i indirin. Ben hem 5, hem de 7 beta sürümünü indirdim :

Android 5 olan sürümü çalıştırdıktan sonra, Önce Nox Player'ın kendi ayarlarından aşağıdaki gibi "Root" seçeneğini işaretliyoruz. Bu sanal android'i yeniden başlatacak :

Cihaz yeniden açıldıktan sonra, Android'in "Settings" penceresinden aşağıda gösterdiğim "About Phone" veya "About Tablet" bölümündeki "Build Number" yazan yere 5-6 kere tıklıyoruz. Bu , normalde kapalı olan geliştirici seçeneklerini açacak.

"Artık bir geliştiricisiniz !" mesajını aldıktan sonra yine ayarlar'dan "Developer options" (Geliştirici Seçenekleri) 'ni açıyoruz ve USB Debugging seçeneğini açıyoruz :

Android tarafındaki ayarlarımız bu kadar. Şimdi Delphi'yi açıp TOOLS menüsünden OPTIONS'a giriyoruz. SDK MANAGER sekmesine geliyoruz ve orada yazan "ADB Location" değerini, NOX'u kurduğumuz klasörün altındaki "nox_adb.exe" dosyasının adresi olarak değiştiriyoruz :

Bu adımlardan sonra, Delphi'yi kapatıyoruz. Önce NOX Player'ı açıyoruz. Android sanal makinesi çalışır hale geldikten sonra Delphi'yi açıyoruz. Artık Delphi ekranında Nox'da ayarlı olan Android sürümü ve cihazı görünecek ve uygulamanızı sorunsuz çalıştırabileceksiniz :

Şu anda sorunsuz kullanıyorum. Yardımlarından dolayı @"Fesih ARSLAN" Bey'e teşekkür ederim. OrangeUI ve TMS FMX UI Pack bileşenlerini de yükledim. Şu anda sorunsuz olarak mobil uygulama geliştirmeye başladım. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Anlatım için biz teşekkür ederiz. Çoğu kişinin kurulumuna yardimci olacak. Birisi de benim. Elinize sağlık.
Elinize sağlık çok stabil çalışıyor
Bizde bilirdik firavunun yanında olmayı, musa'nın haklı olduğunu bilmeseydik

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mobil Android Emulator Altıner 5 318 22-01-2024, Saat: 18:28
Son Yorum: Altıner
  10.4.1 Android Emulator dkadir 7 3.279 18-12-2023, Saat: 13:08
Son Yorum: Maprins
  10.4. emulatör shooterman 16 9.267 03-02-2022, Saat: 10:59
Son Yorum: gbg
  *.apk ve emulator kurulumu Maysoft 1 967 13-06-2021, Saat: 14:17
Son Yorum: shooterman