Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.75/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sdk Hatası
(15-01-2017, Saat: 22:45)AbdullahB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaptığım araştırmalar sonucunda tam manası ile bir çözüme ulaşamadım fakat bir adım yol kat ettim galiba.

Usb ile telefonu bağlayarak projeyi çalıştırmayı 2 telefonda denedim. Biri Android sürümü 7. küsür bir telefon. Projeyi derlediğimde bu telefonda sorunsuz çalışıyor.

Diğer bir telefon ise galaxy s3 mini (Android sürümü: 4.2.2) bunda ise ne usb ile bağlayınca ne de apk dosyasını atınca çalışıyor.

Bu da gösteriyor ki android sürümü ile ilgili bir versiyon uyuşmazlığı var.

Yaptığım araştırmalar sonucunda AndroidManifest.xml dosyalarına girerek çeşitli ayarlamalar yaparak bunun çözülebileceği gibi bilgilere eriştim. Ve  <uses-sdk android:minSdkVersion="14" android:targetSdkVersion="14" /> gibi bir satır var  versiyon ile alakalı. Bunları değiştiriyorum ama başarılı sonuç alamıyorum. 

Örneğin herhangi bir telefonda 4.2.2 sürüm android olan için bunun karşılığı 17 yazıyorum ve derliyorum ya derlenirken kendiliğinden değişiyor ya da  hiç bir değişiklik olmuyor.

Bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Androidin hemen hemen tüm sürümlerinde bir projeyi çalıştırabilmek için ne yapmak gerekir.

image10.png

SDK manager ile api 14,15,16,17,18 için olan sdklardan biri yüklü mü diye kontrol ettiğiniz de yüklü değilse yükleyip deneyin eğer yüklü ise yine 4.2.2 emulatoru veya 4.2.2 sahip cihazı takıp boş bir proje derleyip sonucu görmek gerek eğer boş projeyi calistiriyorsa kodlarinizi kontrol etmenizde yarar var .

Yukarıdaki ekran alıntılarında olduğu gibi yüklü olanlar bu şekilde. Boş bir uygulamayı aynı şekilde çalıştırmak istediğimde yine 4.2.2 de çalışmadan kapanıyor ama başka telefonda açılabiliyor.
Başka ne gibi bir çözüm yolu izleyebilirim.

MinSdkVersion nasıl ayarlayabilrim ve bu çözüm olur mu?
Merhaba hangi android versiyonu indirmeliyiz. Üst sürüm al sürümü destekliyor mu ?.   Örneğin Android 6 versiyonunu indirsek uygulamamız sadece 6 versiyonu çalıştıran telefonlarda mı çalışacak. Sürümü 4 veya 7 olanlarda çalışmayacak mı ? Yoksa 4 sürümünden başlayarak son sürüme kadar hepsini indirmek zorundamıyız..

attachment.php?aid=76
(30-01-2019, Saat: 12:55)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba hangi android versiyonu indirmeliyiz. Üst sürüm al sürümü destekliyor mu ?.   Örneğin Android 6 versiyonunu indirsek uygulamamız sadece 6 versiyonu çalıştıran telefonlarda mı çalışacak. Sürümü 4 veya 7 olanlarda çalışmayacak mı ? Yoksa 4 sürümünden başlayarak son sürüme kadar hepsini indirmek zorundamıyız..
Merhaba,
Bu konu başlığında yazdığım bir cevapta zorunlu olan paketleri yazmıştım.
Üst sürümlerde çalışmaz. Aktif SDK ve alt sürümlerde çalışır.
Cevabınıza göre anladığım  android 8.1  ve sdk içinde 28 sürümünü tek başına indirmek yeterli. Herbir android sürümünü indirmeye gerek yok. Üst sürüm olduğu için Android 7-6-5-4 sürümlü cihazlarda çalışır. Cevabınızda " SDK Platform ve ARM EABI v7a System Image seçin " demişsiniz fakat android 7 üstü versiyonlarda ARM EABI yok ?

7a6GGa.png
(30-01-2019, Saat: 15:11)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevabınıza göre anladığım  android 8.1  ve sdk içinde 28 sürümünü tek başına indirmek yeterli. Herbir android sürümünü indirmeye gerek yok. Üst sürüm olduğu için Android 7-6-5-4 sürümlü cihazlarda çalışır. Cevabınızda " SDK Platform ve ARM EABI v7a System Image seçin " demişsiniz fakat android 7 üstü versiyonlarda ARM EABI yok ?

Haklısınız. Belirtiğiniz kalıplar Android sistem image'larıdır. Delphi 10.2 sürümünden sonra (10.2.1 - 10.2.2, 10.2.3 ve 10.3) Android emulator desteği vermeyeceğini açıklamıştı. 
Haliyle bu seçenek yorumu yazdığım dönemde ve şu anki alt sürümlerde (Delphi 10.2) halen geçerliğini sürdürürken, yeni sürümler için bu seçeneğe ihtiyaç yoktur. 
Emulator kullanacak iseniz daha önce @Mr.Developer ın açtığı Kullandığınız emülatör ? konu eminim faydalı olacaktır.
İyi günler.

Berlin update 2 kullanıyorum

@"Fesih ARSLAN" beyin  ilk mesajlarda önerdiği tüm Sdk kurulumlarını kontrol ettim.
delphi tarafında ünlem yok
boş proje ekliyorum sadece button var derliyorum.
windows da derliyor 
anroid tarafında hata veriyor. Pathları kontrol ettim olmayan yok.
Java jdk son sürümü 14.0.2 yükledim.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

[Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk-14.0.2\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBaseXE7\IDE_spoof;
C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\18.0\bin;
C:\Users\Kamil\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\Bpl;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\18.0\bin64;
C:\Users\Kamil\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\Bpl\Win64;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;
C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Windows\System32\OpenSSH\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\;
C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\110\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;
C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\;
C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\DTS\Binn\;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\Bpl;
C:\Users\Kamil\AppData\Local\Microsoft\WindowsApps & "C:\Program Files\Nox\bin\dx.bat" --dex --output=
"C:\Users\Kamil\Desktop\Delphi\Test Projeler\Android\Debug\classes.dex" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\android-support-v4.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\cloud-messaging.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\fmx.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\google-analytics-v2.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\google-play-billing.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\google-play-licensing.dex.jar" 
"c:\program files (x86)\embarcadero\studio\18.0\lib\Android\Debug\google-play-services.dex.jar" 
" exited with code 9009.
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
@cinarbil
Öncelikle Project Manager penceresinde, proje üzerinde sağ tuşa tıklayıp, Clean menüsünü seçin. 
Daha sonra Target Platform > Android 32-bit > Libraries üzerinde sağ tuş ile "revert System Files To Default" menüsünü seçin.
Projeyi yeniden build edin.
(17-08-2020, Saat: 13:22)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @cinarbil
Öncelikle Project Manager penceresinde, proje üzerinde sağ tuşa tıklayıp, Clean menüsünü seçin. 
Daha sonra Target Platform > Android 32-bit > Libraries üzerinde sağ tuş ile "revert System Files To Default" menüsünü seçin.
Projeyi yeniden build edin.
cevap için teşekkür ederim. Clean ve revert system files to default işlemini yapmıştım. sonuç aynı

sizin cevabımız olan 
https://www.delphican.com/showthread.php...To+Default

buradaki işlemleri yaptım ama sonuç değişmedi. bendeki  ayarlar aşağıda tools içinde bende 
Android SDK Tools seçeneği yok.

Ek Dosyalar Resimler

"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
1- Delphi IDE'sini kapatın.
2- C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\18.0\lib\android\release dizinindeki tüm .jar uzantılı dosyaları yedekleyin ve silin.
3- Buradaki .jar dosyalarını indirin, sıkıştırılan dosyayı açın ve tüm jar dosyalarını yukarıdaki dizine kopyalayın. 
4- Delphi IDE'sini ve projenizi açın.
5- Clean ve Revert System Files To Default işlem adımlarını yenileyin.
6- Project Manager penceresindeki Target Platform > Android 32-bit > Libraries kısmını genişletin ve tüm paketlerin tanımlanmış olduğundan emin olun.
7- Yukarıdaki işlem adımlarını doğru bir şekilde yaptıysanız, uygulamayı yeniden derleyin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 359 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 Boş Form Derleme Hatası [Çözüldü] codder71 4 531 21-02-2024, Saat: 22:09
Son Yorum: codder71
  (ÇÖZÜLDÜ - Kısmen) D11 Mobile SDK gönderim hatası shooterman 13 1.313 06-12-2023, Saat: 23:56
Son Yorum: 3ddark
  Open failed: ENOENT (no such file or directory) hatası kajmerantime 0 266 01-12-2023, Saat: 10:07
Son Yorum: kajmerantime
  Rad Studio 11.3 RequestPermissions Hatası [Çözüldü] Mesut 0 506 18-07-2023, Saat: 14:30
Son Yorum: Mesut

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi