Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ve Linux
Burada yazdığına göre Delphi'nin Linux desteği sadece Enterprise ve Architect versiyonlarında olacakmış. Hadi Starter'ı geçtim ama Pro versiyonda olmaması çok çok kötü.  Umarım bu yanlış bilgidir yada umarım bu yanlıştan dönerler Sad
Buradaki fiyat listesine göre: Pro 1.616 €, Enterprise 3.636 €. 
Linux için kod yazmak istersem 2.000 € fazladan ödemem gerek  :s

Linux'te proje geliştirmek için onlarca ücretsiz yol varken kimse bu paraları vermez diye düşünüyorum....
There's no place like 127.0.0.1
Merhaba,
Delphi'nin Multi-Platform proje geliştirme ortamı, Enterprise sürümüdür. Linux hedef platformunun bu sürümde olması da doğaldır. Yani yarın farklı bir platform için destek verecek olursa; bu platform da Enterprise içerisinde yer alacaktır.
Professional sürümünde ek bir paket satın alınarak, Multi-Platform proje geliştirilebiliyor. Professional sürüm lisansına sahip geliştiriciler, muhtemelen bu paketi satın alarak Linux server için de uygulama geliştirebilecekler.
Fiyatı konusunda son derece haklısınız. 
Geçen hafta bir firma için BTGrubu'ndan Enterprise sürümü teklif istedik; 4.041 € + KDV
Yeni kurulan bir firma için ciddi bir maliyet.
linux sunuculara yönelik şuandaki sistem birde dos ortamında çalışır gibi çalışıyor servis şeklinde kullanımı var şuanda beta sürümü Enterprise de versiyonu var belki o yüzden böyle bir söylenti olabilir değer türlü gerçekten kötü olacaktır. Şuan beta 2 ya geçtiler ay sonu gibi yayınlanır mı bilmiyorum.
(13-02-2017, Saat: 10:45)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: linux sunuculara yönelik şuandaki sistem birde dos ortamında çalışır gibi çalışıyor servis şeklinde kullanımı var şuanda beta sürümü Enterprise de versiyonu var belki o yüzden böyle bir söylenti olabilir değer türlü gerçekten kötü olacaktır. Şuan beta 2 ya geçtiler ay sonu gibi yayınlanır mı bilmiyorum.

Benim duyumum; Nisan' ın ilk haftası (Delphi 10.2 Tokyo) yayınlanacakmış.
beta 2 versiyonu 2 gün önce yayınlandı beta deneme sürem ayın sonu bitiyor normalde bitime ile yeni versiyon çıkma gibi geliyor, Lunix olayında Rad Studio Pro sürümü kapsan diye umut ediyorum.
Merakımdan soruyorum rad studyo ile geliştirdiğimiz linux console uygulamasını lazarus ile bunu yapamazsınız denilecek bir tarafı varmı?

“Do. Or do not. There is no try.”
Kişisel fikrimi söyleyeyim;
Amaç tek bir yazılım geliştirme ortamı (IDE) olması, başka bir deyişle farklı bir araç veya eklentiye ihtiyaç duymadan mevcut (alışageldik) yazılım geliştirme ortamıyla tüm platformlara hızlı uygulama geliştirebilecek bir ortam sağlamasıdır. 
Bunun haricinde farklı Linux sürümleri arasındaki SDK hassaiyetlerini en aza indirecektir.

Yani her Delphi kullanan Lazarus ve muadillerini kullanamayabilir veya aşina olmayabilir. Oysaki Klasik Delphi yazılım geliştirme ortamı benim/bizim, farklı bir araca ihtiyaç duymadan Linux server uygulaması yazabilmenizi sağlayacak.
Selamün Aleyküm;
Yani düşünüyorum da bireysel bir yazılıma bu kadar çok ücret ödeyip de sadece adam akıllı Windows masaüstü uygulamaları geliştirebilmek ne kadar mantıklı oluyor? Ne Firemonkey mobil için iyi, ne de başka alanlarda Delphi / C++ Builder iyi, sadece Windows masaüstü yazılımlarda bu araç iş görüyor. Object Pascal çok iyi bir dil, benim hoşuma da gitmiyor değil. Lakin Embarcadero bu işi batırıyor. Ateş pahası bir fiyatı var ve muadili olan açık kaynak kodlu / bedava yazılımların çoğunda kolaylıkla yapılabilen işler bu Embarcadero Delphi ve C++ Builder’da yapılamıyor. Misal olarak Android uygulamaları için Android SDK (Java kodu) kullanmamız gerekiyor, lakin Delphi / C++ Builder’da Android SDK’yı kullanan Java kodlarını çalıştıramıyoruz. Java2OP, Java2Pas gibi yazılımlar fasa fiso, Android SDK içeren bir Java kodunu çalıştırabilen oldu mu? Java2OP vs. sadece sözde çalışıyor. Masaüstü yazılımlara gelince Delphi / C++ Builder’da yapılıp da diğer ücretsiz / açık kaynak yazılımlarla yapılamayan bir şey var mı? Mesela .NET Windows Forms ya da WPF’de yapılamayıp da Delphi / C++ Builder’da yapılabilen bir şey var mı? Delphi yerli (native) çalışıyor, doğru, fakat Java ile yapılan masaüstü yazılımlar dışında .NET’de falan yapılan masaüstü yazılımların Delphi ile arasında fark edilir bir performans farkı olduğunu gören var mı? Yoksa sadece sözden ibaret mi? Embarcadero’nun diğer ilginçliklerine gelince, ürünlerine ait doğru dürüst dökümanlar, belgeler vs. hiçbir şey yok. Rad Studio IDE’si ücretsiz yazılımlardan bile daha kötü çalışıyor. Kod önergesi (intellisense) doğru dürüst çalışmıyor, bazen açılıyor bazen açılmıyor. Bul ve Değiştir özelliğini not defteri bile düzgün yaparken Rad Studio yapamıyor. Sadece ‘Replace’ dediğimde çalışıyor fakat ‘Replace All’ çalışmıyor. Ayrıca Rad Studio durduk yere açılmayan, saçma sapan hatalar veren bir IDE. Linux desteği için çok geç kaldı. Hiçbir Linux yazılım geliştiricisi ücretsiz / açık kaynak yazılımlar doluyken ve hatta Delphi / C++ Builder’dan çok daha iyiyken bu ürün ile yazılım geliştirmez. Bence bir dille illaki her alana uygulama geliştirmeye çalışacağım diye cebelleşmeye gerek yok, siz de fark etmişsinizdir, çok daha fazla zaman ve emek harcanıyor. Evet çapraz platform uygulama geliştirmek çok iyi bir şey lakin ücretsiz / açık kaynak yazılımlar emin olun Delphi / C++ Builder’dan çok daha iyi. Yani şimdi sadece adam akıllı Windows masaüstü yazılımlar geliştirmek için bu kadar para harcamaya gerek var mı? Kaldı ki bedava muadilleri çok daha iyi işler çıkarıyor.

Bence Embarcadero Object Pascal’ı yükseltemiyor, üstüne bir de düşürüyor. Herşeyi ateş pahası fiyatında. Bazı kimseler “firma da para kazanmak zorunda” diyor ama ne hikmetse diğer firmalar bireysel yazılımlar için ne bu kadar para istiyor, ne de çoğu ürününü ücretli yapıyor. Microsoft bile açık kaynağa yöneldi ama Embarcadero halâ bildiğini okumaya devam ediyor.
Ortalama fiyatları aşağı çekseler çok iyi olacak.. TR'de bide vergi handikabı var ..
fiyatlar yüksek olabilir Embarcadero sağladı yazılım geliştirme konforu yüksek, yazılım geliştirmede delphi olan bağıllık durumuz var, inş ilerde mac da çalışabilin bir sürüm falan olsa güzel olur windows geliştirmeyi bıkabiliriz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi'ye Nereden Başlanmalı? turkctechno 9 764 04-03-2024, Saat: 15:30
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 30. yıla özel açık kaynak proje çağrısı AhmetNuri 0 276 25-02-2024, Saat: 11:26
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi'de görmek istediğiniz özellikler. csunguray 26 2.871 17-01-2024, Saat: 14:15
Son Yorum: RAD Coder
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.585 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Delphi Artık eskidi diyenlere bir kapakta bizden hediye :D yhackup 45 10.578 08-01-2024, Saat: 20:58
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi