Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FMX iOS Uygulama Geliştirme, Test etme ve Yayınlama Süreçleri Hk
#7
(13-01-2018, Saat: 11:02)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.iOS Test Süreci arka planı:
Ön inceleme: iOS paket dosyasını (.ipa) açıyorlar. (Paket dosyaları .rar veya .zip gibidir.) Bu kısımda Entitlement ve info.Plist dosyalarına bakıyorlar. Test sürecinde bu dosyaların içeriği ile uygulama davranışının örtüşüp örtüşmediğine bakıyorlar. Açıklama bildirilmeyen bir erişim iznini veya kullanılan bir konfigürasyonda varsa uygulama doğrudan geri çevrilir.

İlk Aşama: iOS uygulama yayınlama Testleri (anladığım kadarıyla); 
iOS 8.0 ve üstü tüm SDK ları içeren fiziksel cihazlar ile tüm modellerde tek tek çalıştırıyorlar.

İkinci aşama: User kontrol varsa bunu tester'a bildiriyorsunuz (iTunes üzerinden) ve kendisine test sürecinde kullanması maksadıyla ve tüm modülleri görebilecek şekilde bir User tanımı yapıyorsunuz. Bu işlemi yapmadıysanız; - Rejected.

Altıncı aşama: Tekrar ilk pencereden başlanarak tüm UI kontrollerine tek tek dokunuyorlar. Smile Tıpkı uygulama arayüzünü ilk defa gören bir çocuk gibi, her tarafa tıklıyorlar. Big Grin 
Bir kırılma varsa - Rejected 

Her süreç iOS Developer mailinize bildirilir.
Rejected  durumunda; 100-3000 satırlık, orta seviyede bir yazılımcının anlamlandıramayacağı şekilde bir hata raporu gönderiyorlar.
Bunlar benim tespit edebildiğim test süreçleridir. Dahası da olabilir.
Son bir mevzu: Uygulamanız IPv6 ortamında test ediliyor.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. Merhaba,

Öncelikle çok kapsamlı bir cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam. ipa dosyası apk dosyasının karşılığı oluyor anladığım kadarıyla. Her ne kadar yılların Apple kullanıcı olsam da, bilmediğim ne çok şey var Smile


1) Bu entitlement ve info.Plist dosyalarında esas incelenen husus nedir hocam? Yani onlardan birisi olsaydık, yaptığımız işin tanımı tam olarak ne olurdu?

2) iOS geliştirmelerinizde sizin kullandığınız SDK ve simülatör-(ios)cihaz seçimi hangisidir?

3) Bizim uygulamalar tamamen ticari endeksli oldukları için lisans yapısı, kullanıcı yapısı gibi kavramlar var hocam. Bu hususta, oradaki yetkiliye demo lisans oluşturup nerede ne yapması gerektiğini detaylıca izah eden bir açıklama yazma imkanımız oluyor mu? ( Full-access bir demo kullanıcısı Smile )

4) UI üzerindeki tüm kontroller test edilirken, mantık ve yapı gereği öncelikli olan süreçlerle alakalı, Türkçe uygulamalar olacağı için, bunun bilgilendirmesini nasıl yapacağız hocam? Örnek vermek gerekirse, basit arayüzlü bir rapor uygulaması yaptık diyelim. Her raporu önce talep ederek oluşturmasını ve yerelde bunu muhafaza etmesini sağlamamız gerekiyor. (Burada da SQLite ile ilgili sorular gelecek inşallah) Önce şunu yapın, sonra bunu yapın şeklinde yönerge-talimat şeklinde bir şey mi yapmalıyız? Veya orada çekeceği raporların ne olduğunu bilmeden yalan yanlış, olmayan veya çok salakça (kusura bakmayın) bir rapor işlemeye alsa, donanım sorun çıkartabilir nihayetinde. Orada kullanıcıya esneklik vermek adına, RowCount'tan tutun, İstenilen parametrelere kadar, tarih veya baz alınan değere kadar özelleştirme ve esneklik payı bırakıyoruz. Bu tarz meselelerde Rejected mı yerim? Big Grin

5) Access violation görmeye çalışırlarsa onu göremezler Big Grin UI tarafında başka zorladıkları bir şey var mı hocam?

6) SQLite yada iOS'ta yerel verilerin muhafazası ile ilgili neler yapıyorsunuz?

7) Bu hata raporunu okuduğum zaman bana hataların nelerden kaynaklandığını sizin söylediğiniz şekli ile olmasa da, dolaylı olarak izah edeceklerdir diye düşünüyorum. Bu raporun içinde öngörülen veya söylenilenler düzenlenerek yeni gönderim yapıldığı zaman bu rapora atıfta bulunma imkanımız olmuyor değil mi hocam? En baştan süreç işliyor. Doğru mu?

8) IPv6'da yapılan testlerle ilgili bilmem gereken ek bir şey var mı hocam? IPv4 kullanan masum geliştirici olarak  Blush Tongue Smile  

9) PAServer kurulumu ve macOS üzerinde yapılacak tüm işlemlerle ilgili olarak dikkat etmemi önereceğiniz ek bir husus var mı?


Saygı ve sevgilerimle.

İlginiz ve katkılarınız için çok teşekkür ederim Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: FMX iOS Uygulama Geliştirme, Test etme ve Yayınlama Süreçleri Hk - Yazar: Abdullah ILGAZ - 14-01-2018, Saat: 09:13

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Banner reklamı uygulama içinde açma ? Mr.Developer 2 73 17-10-2019, Saat: 23:36
Son Yorum: Mr.Developer
Lightbulb Google Play Store'a Ağustos 2020'ye kadar nasıl uygulama yüklenir? Abdullah ILGAZ 22 974 12-10-2019, Saat: 00:53
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  Fmx Uygulama Tasarım cihankoca 9 449 02-10-2019, Saat: 18:13
Son Yorum: malitutuncu
  Delphi fmx ile Play store uygulama içi satın alma işlemi crowlin 2 183 27-09-2019, Saat: 23:07
Son Yorum: crowlin
  Android 64 bit Dahil Etme cihankoca 2 159 20-09-2019, Saat: 17:44
Son Yorum: cihankocaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi