Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formların bazen create olmaması ve butonların tıklanmaması hakkında
(04-04-2019, Saat: 15:57)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız....
Ayrıca ben form oluşturma işlemini aşağıdaki gibi yapıyorum:

try
    frmTest.Show; // Bu form yok ise Access Violation hatası oluşur ve akış except bloğuna geçer; form var ise Show edilmiş olur.
  except
    frmTest := TFrmTest.Create(Application);
    frmTest.Show;
  end;
...

Merhaba,

Benim tahminime göre @Tuğrul HELVACI kendi kodlarında buna dikkat ediyordur, ama bu örgüyü kendi projelerinde uygulamak isteyen arkadaşlara ufak bir uyarım var. Eğer frmTest formununun OnShow/OnActivate eventlerinde yazılı kodlar varsa ve o kodlar hata verecek olursa bu kod maalesef sizi yanlış yerlere yönlendirecek, çünkü kod "henüz frmTest nesnesini yaratmadığım için hata oluştu" kabulüne göre yazılmış (@Tuğrul HELVACI da zaten comment'te yazmış).

Bir de çok basit bir If satırı ile yapılabilecek bir kontrolü try/except gibi işlemci ve işletim sistemi açısından maliyeti çok yüksek bir örgüyle kontrol etmek çok iyi bir fikir değil. Bu kodu şu şekilde yazdığınızda işler daha hızlı olacaktır:

if not Assigned(frmTest) then
 frmTest := TfrmTest.Create(Application);
frmTest.Show;

Ama illa try/except kullanacaksanız da except kısmını bu şekilde bırakmayın. En kötü durumda aşağıdaki gibi yazın:

try
    frmTest.Show; // Bu form yok ise Access Violation hatası oluşur ve akış except bloğuna geçer; form var ise Show edilmiş olur.
  except
    on E: Exception do
    begin    
        {$IFDEF DEBUG}
         // DEBUG modda derlediğinizde hatayı Delphi IDE'sine gönderkin ki, gelen hata gerçekten de sizin beklediğiniz hata mı emin olun.
         OutputDebugString(PChar(E.Message)); 
        {$ENDIF}

frmTest := TFrmTest.Create(Application);
        frmTest.Show;
     end;
  end;

İyi çalışmalar

Bu Konudaki Yorumlar
Formların bazen create olmaması ve butonların tıklanmaması hakkında - Yazar: Bahadir.Alkac - 05-04-2019, Saat: 07:59

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Moduler Programlama Hakkinda TheEAK 4 142 18-09-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: TheEAK
  Fonksiyon içinde create edilenler seci20 8 386 22-07-2019, Saat: 15:38
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  IDE çoklu monitör kullanımı hakkında adelphiforumz 2 231 10-07-2019, Saat: 12:45
Son Yorum: adelphiforumz
  GarantiBBVA SFTP işlemleri hakkında adelphiforumz 4 360 09-07-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: r3n4m3
  Create edilen button olay ekleme. KUNTAY 4 398 26-05-2019, Saat: 15:19
Son Yorum: KUNTAY

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi