Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CodeTyphon ile Lazarus
Lazarus'un parçalı hali hep soğuk gelmiştir bana.AnchorDockingdsgn ,kzdesktop gibi  paketlerden de istediğim verimi alamamıştım.Ama CodeTyphon ile tam istediğim gibi bir ide olmuş.Önce denemediğim için pişman oldum.Bence kesinlikle yüzlerce bileşeni ve kullanışlılığıyla Rad Studio'dan bir eksiği kalmamış.Üstelik kurulumu oldukça kolay,yapılacak olan içindeki scripti(windows ve linux için ayrı) çalıştırıp birkaç tane seçim yapmak o kadar.Her platform için kurulumu da resimli olarak anlatılıyor zaten sitesinde.Ayrıca ben kendi adıma açık kaynakları hep daha çok sevmişimdir.

Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=ONGUN
Raspberrpi için kendileriyle geçen hafta tanıştım, henüz testler yapmadım ve componentlerle ilgili tam bilgiye sahip değilim, fakat linux tarafında object oriented geliştirme yapıyor olmak bence çok etkili.

Siz hangi konuda çalışmalar yapıyorsunuz?
CodeTyphon ile ilgili @boreas 'ın açıklamaları olacaktır yanlış değilsem bazı içerdiği componentler açık kaynak değil ama ismini değiştirip açık kaynak olduğu söylenmiş yinede dediğim gibi emin değilim @boreas 'o davet edelim.

“Do. Or do not. There is no try.”
(23-12-2017, Saat: 00:13)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Raspberrpi için kendileriyle geçen hafta tanıştım, henüz testler yapmadım ve componentlerle ilgili tam bilgiye sahip değilim, fakat linux tarafında object oriented geliştirme yapıyor olmak bence çok etkili.

Siz hangi konuda çalışmalar yapıyorsunuz?

Hocam ben de linux üzerinde kullanıyorum.Linux üzerinde gördüğüm en geniş görsel bileşene sahip ide codetyphon.Gömülü linux'da genelde qt kullanılıyor ama bence codetyphon yada lazarus da kullanılabilir.

(23-12-2017, Saat: 00:14)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: CodeTyphon ile ilgili @boreas 'ın açıklamaları olacaktır yanlış değilsem bazı içerdiği componentler açık kaynak değil ama ismini değiştirip açık kaynak olduğu söylenmiş yinede dediğim gibi emin değilim @boreas 'o davet edelim.

Hocam şurada Embarcadero'dan bazı bileşenleri aldığından bahsediliyor ama ne kadar kanıtlandı bilmiyorum fakat codetyphoncuları biraz kızdırmış anlaşılan yazıyı yazan şahıs.
Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
(23-12-2017, Saat: 09:09)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam şurada Embarcadero'dan bazı bileşenleri aldığından bahsediliyor ama ne kadar kanıtlandı bilmiyorum fakat codetyphoncuları biraz kızdırmış anlaşılan yazıyı yazan şahıs.

Düpedüz hırsızlık bu. Başka açıklaması yok bence Savaş Bey. Sizin kapalı kaynak kodlarınızı birilerinin elinde açık kaynak proje olarak görmeniz neticesinde tepkiniz ne olurdu? VgScene zaten Fmx'in çıktığı nokta. Ki Embarcadero çok ciddi paralar ödeyip satın aldı. Tuhaftır ki kimsenin haberi olmadan açık kaynağa dönüşmüş, Pilotlogic tarafından orca için karbon kopyası çıkarılmış.

İnsanlar tüm dünya üzerinde aynı. Freepascal'dan anladıkları, free olmayanların da onlar için bir hak olduğu sanırım. Birleşik Devletler hudutları dışında olmaları, Birleşik Devletler yasalarına göre korunan Embarcadero ve ürünlerinin bariz hırsızlık yapılarak hiçbir hak beyan etme yada söylemeye ihtiyaç duymadan, izin yada herhangi bir telif ödemeden açık kaynak projeye koymaları hiçbir anlam ifade etmiyor. Aslolan bu platformu kullanıp bunları öngören veya farkeden geliştiricilerin protesto etmesi. Görüyorum ki freepascal ve lazarus toplulukları içindeki bazı kötü niyetli kişilerin bu konuya yaklaşımı çok yerinde değil.

Acizane tavsiyem CodeTyphon ve Lazarus konuları ile arama motorlarına malzeme vermememiz. Netice itibariyle burası Delphi formu ve Delphi, Embarcadero'nun lisanslı bir ürünü. Forum breadcrumb'ı incelendiğinde ilk sırada Delphi Can geliyor.
(23-12-2017, Saat: 09:20)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-12-2017, Saat: 09:09)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam şurada Embarcadero'dan bazı bileşenleri aldığından bahsediliyor ama ne kadar kanıtlandı bilmiyorum fakat codetyphoncuları biraz kızdırmış anlaşılan yazıyı yazan şahıs.

Düpedüz hırsızlık bu. Başka açıklaması yok bence Savaş Bey. Sizin kapalı kaynak kodlarınızı birilerinin elinde açık kaynak proje olarak görmeniz neticesinde tepkiniz ne olurdu? VgScene zaten Fmx'in çıktığı nokta. Ki Embarcadero çok ciddi paralar ödeyip satın aldı. Tuhaftır ki kimsenin haberi olmadan açık kaynağa dönüşmüş, Pilotlogic tarafından orca için karbon kopyası çıkarılmış.

İnsanlar tüm dünya üzerinde aynı. Freepascal'dan anladıkları, free olmayanların da onlar için bir hak olduğu sanırım. Birleşik Devletler hudutları dışında olmaları, Birleşik Devletler yasalarına göre korunan Embarcadero ve ürünlerinin bariz hırsızlık yapılarak hiçbir hak beyan etme yada söylemeye ihtiyaç duymadan, izin yada herhangi bir telif ödemeden açık kaynak projeye koymaları hiçbir anlam ifade etmiyor. Aslolan bu platformu kullanıp bunları öngören veya farkeden geliştiricilerin protesto etmesi. Görüyorum ki freepascal ve lazarus toplulukları bu açıdan korsanı damarlarında akan kan gibi yaşıyorlar.

Acizane tavsiyem CodeTyphon ve Lazarus konuları ile arama motorlarına malzeme vermememiz. Netice itibariyle burası Delphi formu ve Delphi, Embarcadero'nun lisanslı bir ürünü. Forum breadcrumb'ı incelendiğinde ilk sırada Delphi Can geliyor.
İddialar doğruysa dediğnizde haklısınız ama lazarus topluluğunun konuyla bir ilgisi yok, onları suçlamak haksızlık olur.Ayrıca toptan bir şekilde Freepascal topluluğunu  suçlamak da haksızlık olur.Ben en azından şaibeli olduğu için bu bileşenleri kullanmayı düşünmüyorum ama açık kaynaklar desteklenmeli bence. DelphiCan forumu da bunu yapmalı  kanatimce DelphiCan Embarcadero'nun lisanslı ürünü değil sonuçta.
(23-12-2017, Saat: 10:40)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-12-2017, Saat: 09:20)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Düpedüz hırsızlık bu. Başka açıklaması yok bence Savaş Bey. Sizin kapalı kaynak kodlarınızı birilerinin elinde açık kaynak proje olarak görmeniz neticesinde tepkiniz ne olurdu? VgScene zaten Fmx'in çıktığı nokta. Ki Embarcadero çok ciddi paralar ödeyip satın aldı. Tuhaftır ki kimsenin haberi olmadan açık kaynağa dönüşmüş, Pilotlogic tarafından orca için karbon kopyası çıkarılmış.

İnsanlar tüm dünya üzerinde aynı. Freepascal'dan anladıkları, free olmayanların da onlar için bir hak olduğu sanırım. Birleşik Devletler hudutları dışında olmaları, Birleşik Devletler yasalarına göre korunan Embarcadero ve ürünlerinin bariz hırsızlık yapılarak hiçbir hak beyan etme yada söylemeye ihtiyaç duymadan, izin yada herhangi bir telif ödemeden açık kaynak projeye koymaları hiçbir anlam ifade etmiyor. Aslolan bu platformu kullanıp bunları öngören veya farkeden geliştiricilerin protesto etmesi. Görüyorum ki freepascal ve lazarus toplulukları bu açıdan korsanı damarlarında akan kan gibi yaşıyorlar.

İddialar doğruysa dediğnizde haklısınız ama lazarus topluluğunun konuyla bir ilgisi yok, onları suçlamak haksızlık olur.Ayrıca toptan bir şekilde Freepascal topluluğunu  suçlamak da haksızlık olur.Ben en azından şaibeli olduğu için bu bileşenleri kullanmayı düşünmüyorum ama açık kaynaklar desteklenmeli bence. DelphiCan forumu forumu da bunu yapmalı  kanatimce DelphiCan Embarcadero'nun lisanslı ürünü değil sonuçta.

Açık kaynaklıların tamamına bir suç yüklemesi yapmıyorum. Konuyla ilgisi o topluluğun suçlarını görmezden geldikleri için var. Şayet içimizden birisi adam öldürse ve adamın mülkünü bize getirip sunsa, biz bunu sorgulamadan almaya devam etsek, aldığımız mülklerde de getirenden ziyade asıl sahibinden izler görsek, bunu sorgulamadan devam ettirmek bizim suçumuz olur. Nitekim gelirini yazılım geliştirerek kazananların, emek hırsızlığını, kıymetli kodların çalınmasını doğru karşılamaması gerekir. Bu gerek açık gerek kapalı kaynak için geçerli bir söylem.

Kullandığım tüm yazılımlar lisanslıdır. Her yıl güncellemeleriyle beraber satın alıyorum. Bir şeyler üretmeme olanak sunmasının dışında, cesurca başıma gelen olaylarda bir muhatap bulabilmek ve en önemlisi inancım gereği birisinin hakkını yememek adına bunu yapıyorum. Netice itibariyle kullandığım yazılımlar gibi, ben de yazılım üretiyorum ve gelirimi bu şekilde sağlıyorum. Bu yüzden bu konuda en büyük hassasiyeti yine geliştiriciler yüklenmeli.

Açık kaynağa destek olmak ile, HIRSIZLIK yapanlara destek olmak arasında çok kalın bir çizgi var, bu konuda net iseniz konuşmanın devamını sürdürebilirim. Mesele açık kaynaklı bir geliştirme çevresi ve derleyicisini kullanmak değil, mesele bu açık kaynağa gönül verenlerin bir araya geldiği platform, ortam, yada her ne diyorsanız, o da değil. Mesele bile bile göz yummak, bile bile buna müsade etmek, bunu bile bile kullanmak (ki siz kullanmadığınızı söylüyorsunuz, teşekkür ederim bunun için) ve en önemlisi kapalı kaynaklara saygı duyulması. Netice itibariyle tüm gelirini kapalı kaynak kod üreterek sağlayan birisi eğer bu kodlarını açık verirse sizce rekabet edebilir mi? Hiç sanmıyorum.

Açık kaynağın desteklenmesi ile ilgili benim yapabileceğim şeyler kısıtlıdır. İhtiyacım kadar ve lüzum gördüğüm kadar başvurduğum bir yaklaşım. Netice itibariyle bugün geliştirmekte olduğum ve desteklemeye devam ettiğim tüm projelerimde kapalı kaynaklı birçok yazılım, araç, bileşen ve destek bulunuyor. Şayet bulut tabanlı servisler kullanıyorsanız zaten açık kaynak diye bir şeyin söz konusu olmayacağı bariz anlaşılır.

DelphiCan'ın bir firmaya ait olduğunu söylemedim. Delphi telif hakları olan lisanslı bir ürün. DelphiCan ise, bu ürünü kullanan, geliştiren, öğreten ve öğrenenlerin bir arada olduğu Türkiye topluluğudur. Netice itibariyle CodeTyphonCan yada LazarusCan değil, DelphiCan. Bu açıdan söylüyorum Delphi ve diğerleri olarak içerik üretme dengesini kurarken diğerleriyle değil de Delphi ile indekslenmenin makul olacağını.
(23-12-2017, Saat: 10:53)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-12-2017, Saat: 10:40)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İddialar doğruysa dediğnizde haklısınız ama lazarus topluluğunun konuyla bir ilgisi yok, onları suçlamak haksızlık olur.Ayrıca toptan bir şekilde Freepascal topluluğunu  suçlamak da haksızlık olur.Ben en azından şaibeli olduğu için bu bileşenleri kullanmayı düşünmüyorum ama açık kaynaklar desteklenmeli bence. DelphiCan forumu forumu da bunu yapmalı  kanatimce DelphiCan Embarcadero'nun lisanslı ürünü değil sonuçta.

Açık kaynaklıların tamamına bir suç yüklemesi yapmıyorum. Konuyla ilgisi o topluluğun suçlarını görmezden geldikleri için var. Şayet içimizden birisi adam öldürse ve adamın mülkünü bize getirip sunsa, biz bunu sorgulamadan almaya devam etsek, aldığımız mülklerde de getirenden ziyade asıl sahibinden izler görsek, bunu sorgulamadan devam ettirmek bizim suçumuz olur. Nitekim gelirini yazılım geliştirerek kazananların, emek hırsızlığını, kıymetli kodların çalınmasını doğru karşılamaması gerekir. Bu gerek açık gerek kapalı kaynak için geçerli bir söylem.

Kullandığım tüm yazılımlar lisanslıdır. Her yıl güncellemeleriyle beraber satın alıyorum. Bir şeyler üretmeme olanak sunmasının dışında, cesurca başıma gelen olaylarda bir muhatap bulabilmek ve en önemlisi inancım gereği birisinin hakkını yememek adına bunu yapıyorum. Netice itibariyle kullandığım yazılımlar gibi, ben de yazılım üretiyorum ve gelirimi bu şekilde sağlıyorum. Bu yüzden bu konuda en büyük hassasiyeti yine geliştiriciler yüklenmeli.

Açık kaynağa destek olmak ile, HIRSIZLIK yapanlara destek olmak arasında çok kalın bir çizgi var, bu konuda net iseniz konuşmanın devamını sürdürebilirim. Mesele açık kaynaklı bir geliştirme çevresi ve derleyicisini kullanmak değil, mesele bu açık kaynağa gönül verenlerin bir araya geldiği platform, ortam, yada her ne diyorsanız, o da değil. Mesele bile bile göz yummak, bile bile buna müsade etmek, bunu bile bile kullanmak (ki siz kullanmadığınızı söylüyorsunuz, teşekkür ederim bunun için) ve en önemlisi kapalı kaynaklara saygı duyulması. Netice itibariyle tüm gelirini kapalı kaynak kod üreterek sağlayan birisi eğer bu kodlarını açık verirse sizce rekabet edebilir mi? Hiç sanmıyorum.

Açık kaynağın desteklenmesi ile ilgili benim yapabileceğim şeyler kısıtlıdır. İhtiyacım kadar ve lüzum gördüğüm kadar başvurduğum bir yaklaşım. Netice itibariyle bugün geliştirmekte olduğum ve desteklemeye devam ettiğim tüm projelerimde kapalı kaynaklı birçok yazılım, araç, bileşen ve destek bulunuyor. Şayet bulut tabanlı servisler kullanıyorsanız zaten açık kaynak diye bir şeyin söz konusu olmayacağı bariz anlaşılır.

DelphiCan'ın bir firmaya ait olduğunu söylemedim. Delphi telif hakları olan lisanslı bir ürün. DelphiCan ise, bu ürünü kullanan, geliştiren, öğreten ve öğrenenlerin bir arada olduğu Türkiye topluluğudur. Netice itibariyle CodeTyphonCan yada LazarusCan değil, DelphiCan. Bu açıdan söylüyorum Delphi ve diğerleri olarak içerik üretme dengesini kurarken diğerleriyle değil de Delphi ile indekslenmenin makul olacağını.
Hocam  zaten konuyu Lazarus topluluğu da konuşuyor ve bu iddilara bir çok kişi tepki gösteriyor.Yani dediğinizi zaten bu insanlar yapıyor.Biri yanlış yaptığında elbette eleştirilir.Çünkü açık kaynak tam da yukarıda bahsettiğiniz sebeplerden büyük fedekarlık ister.Herkes emek verip yazdığı kodu alın,kullanın,yeniden yazın hatta satın diyemez.
Bulut yazılımları bilmem ama sunucu dediğiniz zaman bugün akla linux gelir ki bu forumun bulunduğu host da linux bildiğim kadarıyla o da açık kaynaktır.Hatta hepimizin cebindeki Android'in çekirdeği de linux unutmayın.
Ben bu platformla ilgili olmadığı için bahsetmiyorum ama en çok kullandığım idelerden biri codeblocks 'dur,o da açık kaynaktır ve oldukça da güzeldir.Yani her ne kadar arkasında koca koca şirketler yoksa da birkaç gönüllü insanın büyük fedakarlıkla oluşturdukları değerli ürünler bunlar.
açık kaynaklar bir çok ortamda çalıştığı halde Delphi bizi geliştirme olarak windows bağımlı bırakıyor, birde linux ortamlarda göster uygulama geliştirmeye izin vermiyor bunu açık kaynaklar çok rahat yapıyor. bence bu sorunu rahat aşabiliri ama sanki bilerek yapmıyor.
(23-12-2017, Saat: 11:43)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: açık kaynaklar bir çok ortamda çalıştığı halde Delphi bizi geliştirme olarak windows bağımlı bırakıyor, birde linux ortamlarda göster uygulama geliştirmeye izin vermiyor bunu açık kaynaklar çok rahat yapıyor. bence bu sorunu rahat aşabiliri ama sanki bilerek yapmıyor.

Size katılıyorum. Seminerlerine baktığımızda, Embarcadero çalışanlarının birçoğu Mac PC kullanıyor.
Avrupada Mac PC kullanımı çok çok fazla, tüm bunlara rağmen Delphi yazılım geliştirme ortamı Mac OS X üzerine taşınmıyorsa elbet bir bildikleri vardır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.949 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513
  Lazarus Hakkında adelphiforumz 5 4.602 25-07-2018, Saat: 09:43
Son Yorum: SimaWB
  Lazarus'a Windows ve Linux'ta GLScene 1.4 Kurulumu savasabd 2 3.438 29-01-2018, Saat: 10:01
Son Yorum: frmman
  Lazarus ile yazılmış uygulamalar boreas 0 2.169 31-10-2017, Saat: 12:30
Son Yorum: boreas
  Lazarus / FPC Hakkında Dersler #2 boreas 5 5.325 26-07-2017, Saat: 16:54
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi