Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Exe Debug/Relase Mod hangisi ile derlenmiş anlıyabilirmiyiz
Selamlar
bir exenin debug moddamı yoksa relase moddamı derlendiğini anlıyabileceğimiz bir yeri varmıdır.
Teşekkürler
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(28-02-2018, Saat: 17:41)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar
bir exenin debug moddamı yoksa relase moddamı derlendiğini anlıyabileceğimiz bir yeri varmıdır.
Teşekkürler

Merhaba
Release modda derlenen exe debug modda derlenen exeye göre uygulama boyutu olarak çok belirgin şekilde fark olucaktır,
Release modda derlenen exede bazı hata ayıklama işlemleri olmadığı için boyutu ufak olucaktır.
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Derlenmiş EXE içinden bunu nasıl tespit edersiniz bilemem fakat geliştirme aşamasında şöyle bir kod ile bunu öğrenebilirsiniz;

procedure test;
const
  ReleaseKipi : Boolean = {$IFDEF RELEASE}True{$ELSE}False{$ENDIF};
begin
  if (ReleaseKipi = TRUE) then Showmessage('Release moddasın') else ShowMessage('Debug moddasın');
end;
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Merhaba,
Çalışabilir dosyanın header bilgisinde bulunan veri olduğunu tahmin ediyorum. Low Level konusu olduğunu düşünüyorum. Bu konuya hakim arkadaşların yanıtlarını merakla bekliyoruz.
(28-02-2018, Saat: 17:41)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar
Teşekkürler

Bunu neden öğrenmek istiyorsunuz? Debug veya Release konfigürasyon isimleridir. Siz yeni bir konfigürasyon tanımlayıp adını Release (veya Debug) koyarsınız ama ayarlarını Debug gibi yapabilirsiniz. Demek ki asıl aradığınız şey derleme yapılırken bu ayarlardan birisinin yapılıp yapılmadığıdır.
Debug
debug.png
Release
release.png
ismailkocacan
teşekkürler işimi gördü

csunguray : Bunu neden öğrenmek istiyorsunuz?
İhtiyaçtan

csunguray : Siz yeni bir konfigürasyon tanımlayıp adını Release (veya Debug) koyarsınız ama ayarlarını Debug gibi yapabilirsiniz
Nedemek istediğiniz çok iyi anlıyamadım açıklıyabilirseniz yeni birşey öğrenmiş olurum

csunguray : Demek ki asıl aradığınız şey derleme yapılırken bu ayarlardan birisinin yapılıp yapılmadığıdır.
Evet Çünkü Aynı Bilgisayarda derleme şekillerine göre program farklılık gösteriyor
Doğru çalışan nasıl derlenmiş ve neyi etkilemiş bunu araştırıp bulmak istiyorum.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(01-03-2018, Saat: 11:43)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: csunguray : Bunu neden öğrenmek istiyorsunuz?
İhtiyaçtan

csunguray : Siz yeni bir konfigürasyon tanımlayıp adını Release (veya Debug) koyarsınız ama ayarlarını Debug gibi yapabilirsiniz
Nedemek istediğiniz çok iyi anlıyamadım açıklıyabilirseniz yeni birşey öğrenmiş olurum

csunguray : Demek ki asıl aradığınız şey derleme yapılırken bu ayarlardan birisinin yapılıp yapılmadığıdır.
Evet Çünkü Aynı Bilgisayarda derleme şekillerine göre program farklılık gösteriyor
Doğru çalışan nasıl derlenmiş ve neyi etkilemiş bunu araştırıp bulmak istiyorum.

Birinci sorunun cevabı üçüncü soruya verdiğiniz cevabın içerisinde. Yanlış çalışan exe ne gibi bir sorun çıkarıyor? Belki ondan hareket edip hangi ayarın farklı olduğunu bulabiliriz.

Konfigürasyon ayarları derlemenin hangi ayarlarla yapılacağını gösteren ayar setleridir. Proje yöneticisinden Release'i sağ tıklayıp Edit derseniz her türlü ayarı değiştirebilirsiniz. Hatta ayarları Debug'un aynısı bile yapabilirsiniz. Hatta "New Configuration" seçeneğinden adı Debug yerine Mebug olan yeni bir ayar seti oluşturabilirsiniz. Eğer ben Debug ve Release ayarlarının fabrika ayarlarıyla hiç oynamadım diyorsanız o zaman bu soruyu sormanıza gerek yok. Önce Debug ile, sonra da Release ile derlersiniz ve rahatlıkla hangi exe'nin sizin sağlam (veya bozuk) çalışan exe'ye benzediğini bulabilirsiniz.
Debug ve Release için ayrı ayrı versiyon numarası belirleyip bunları altta toolbar da gösterirsen çalışan uygulamanın hangisi olduğunu görebilirsin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OraQuery1 debug ekranında okumak delphiX14 1 475 07-01-2023, Saat: 02:07
Son Yorum: delphi.developer
  Form create hangisi daha doğru tuna 17 6.413 21-02-2021, Saat: 22:26
Son Yorum: uparlayan
  servis uygulamasında debug nasil yapilir ? adelphiforumz 11 3.499 14-01-2021, Saat: 11:56
Son Yorum: tuna
  IDE hakkında sorular(F8 Debug,Otomatik tamamlama) 41linea41 6 3.846 10-03-2020, Saat: 20:07
Son Yorum: kodamelesi
  SOAPHeaders Debug & Release Farkı yhackup 8 5.852 17-08-2018, Saat: 11:19
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi