Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oyun kartı için fikir ve önerileriniz..
Malum yılbaşının meşhur oyunlarından tombalayı yapmayı düşünürken, ilk aklıma gelen sorun tombala kartlarını nasıl neyle tasarlayacağım oldu. Aşağıda görüldüğü üzere, sadece bir kartı oluşturmak için 1 ana panel ve içinde 29 küçük panel kullanarak oluşturdum. Bu şekilde 20 adet kart yaptığımda 600 adet panel kullanmış oldum. Bu yapı projeyle çok hantal yaptı fakat şuan için başka neyle yapabilirim aklıma gelmiyor. Bende sizlere danışıp çözüm için fikirlerinizi almak istedim. Görselliği ve işlevi gerçek bir tombala kartına benzetebilmek için hangi bileşeni ve yapıyı kullanmalıyım.
Teşekkürler

qdP3MR.png
En uygun yolu bellekte bir TBITMAP içeren TKART nesnesi tanımlamak.

İlgili özellikleri tanımladıktan sonra KARTI_ÇİZ gibi bir fonksiyonla TBITMAP nesnesini yeniden çizersin.

Sonra bunu TIMAGE içinde gösterirsin.

Bu şekilde yaparsan aynı resmi başka şekillerde de kullanma imkanın olur.

Mümkünse alfalı 32 bit bitmap kullanmanı tavsiye ederim.

Diğer yandan 600 kartın hepsini tek nesne üzerine çizmen de mümkündür. Biraz amacına bağlı.
Projeniz çok güzel olmuş. Evet İmaj olabilir ama çıkan rakamı işaretle kısmında Timage sıkıntı çıkarabilir.
Gridde kullanabilirsin. Ya da dediği gibi image ama Gridde rakamlara ulaş vs daha kolay olabilir
Topluluk mopluluk yok :/
(29-12-2018, Saat: 09:25)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Projeniz çok güzel olmuş. Evet İmaj olabilir ama çıkan rakamı işaretle kısmında Timage sıkıntı çıkarabilir.

Merhaba,
Projenizin hayırlı olmasını ve tamamına ermesini dilerim. 
Benim önerim artık bu tip görsel arayüze sahip uygulamaları FMX ile yapmanızdır.
Hedef kitlenin kullandığı cihaz çeşitliliğini göz önünde bulundurduğunuzda FMX kaçınılmaz oluyor.
(29-12-2018, Saat: 10:50)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Benim önerim artık bu tip görsel arayüze sahip uygulamaları FMX ile yapmanızdır.
Hedef kitlenin kullandığı cihaz çeşitliliğini göz önünde bulundurduğunuzda FMX kaçınılmaz oluyor.

Teşekkürler üstadım, kullanacağım doğru bileşenleri bulabilirsem dediğiniz gibi fmx olması taraftarıyım.  Gördüğüm kadarıyla Tpanel doğru seçim değil, ama daha ne kullanabilirim bilmiyorum.
(29-12-2018, Saat: 11:47)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(29-12-2018, Saat: 10:50)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Teşekkürler üstadım, kullanacağım doğru bileşenleri bulabilirsem dediğiniz gibi fmx olması taraftarıyım.  Gördüğüm kadarıyla Tpanel doğru seçim değil, ama daha ne kullanabilirim bilmiyorum.

En doğrusu TLayout veya TRectange veya her ikisi (Layout üzerinde rectange) de olabilir. Animasyon uygulanabilir. TRectangle içerisinde gömüşlü (Fill özelliğinde) bitmap kullanılabilir.
Bu bileşenlere pek hakim değilim ,  biraz araştırayım.  Bu arada @ismailkocacan arkadaşımızın dün ziyaretine gittim. Hepinize selamları var.
(30-12-2018, Saat: 14:59)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu bileşenlere pek hakim değilim ,  biraz araştırayım.  Bu arada @ismailkocacan arkadaşımızın dün ziyaretine gittim. Hepinize selamları var.

Aleyküm Selam,
Tekrar görüşürseniz bizden de selam söyleyin.
Aleyküm selam. Benden de çok selamlar güzel kardeşime .
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tanım Bulamadım Bu Hata İçin hi_selamlar 11 1.338 30-10-2023, Saat: 18:20
Son Yorum: hi_selamlar
  Yeni Bir Dil için Tavsiye KUNTAY 24 3.736 04-08-2023, Saat: 13:54
Son Yorum: Halil Han BADEM
  Desktop uygulaması için arayüz önerisi rmzgenius 2 824 27-10-2022, Saat: 15:33
Son Yorum: delphi.developer
Question MdiChild Form İçin Create Helper? YILDIRIMBEY 1 593 10-10-2022, Saat: 10:53
Son Yorum: YILDIRIMBEY
Information Delphi Mail Gönderme İçin Alternatif Halil Han BADEM 5 5.818 28-06-2022, Saat: 06:57
Son Yorum: erkutolga

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi