Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Locate ve Lookup TR Karakter sorunu
Merhaba,

Proje genelinde karşılaştığım bir sorunum var. 
Dataset aramalarında çok sayıda locate ve lookup kullanılmış. Primitif tiplerde herhangi bir sorun yok. Fakat metinsel alanlarda da locate ve lookup kullanılıyor. Buda gelin görünki türkçe karakterlerde sorun yaratıyor. 
Değiştirilmeyle başa çıkılacak gibi değil açıkcası. Locate'i metinsel alanlarda kullanıyormusunuz, kullanıyorsanız bunu nasıl çözüyorsunuz.

Server collation : SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(09-01-2019, Saat: 22:04)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Dataset aramalarında çok sayıda locate ve lookup kullanılmış. Primitif tiplerde herhangi bir sorun yok. Fakat metinsel alanlarda da locate ve lookup kullanılıyor. Buda gelin görünki türkçe karakterlerde sorun yaratıyor. 
Değiştirilmeyle başa çıkılacak gibi değil açıkcası. Locate'i metinsel alanlarda kullanıyormusunuz, kullanıyorsanız bunu nasıl çözüyorsunuz.

En baştan veritabanı tasarımına dikkat ederek. Ancak, hiçbir şey için geç değildir. Doğru olanı yapmak biraz uzun ve zahmetli olabilir ancak ileride sürekli hatalarla karşılaşmaktan iyidir. Bu bağlamda, database'in dilini ve içindeki tabloları ve alanları kontrol etmek varsa COLLATE deyimlerinden kurtulmak, kısaca database'i ıslah etmek en iyisidir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(15-01-2019, Saat: 09:19)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-01-2019, Saat: 22:04)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

En baştan veritabanı tasarımına dikkat ederek. Ancak, hiçbir şey için geç değildir. Doğru olanı yapmak biraz uzun ve zahmetli olabilir ancak ileride sürekli hatalarla karşılaşmaktan iyidir. Bu bağlamda, database'in dilini ve içindeki tabloları ve alanları kontrol etmek varsa COLLATE deyimlerinden kurtulmak, kısaca database'i ıslah etmek en iyisidir.
Tuğrul hocam önerileriniz için teşekkürler. Aslında veritabanlık bir olay yok metinsel alanlarda locate ve lookup kullanımı bana göre yanlış bir kullanım. Locate ve lookuptan bir çözüm bulamadığım için hataları gördükçe locate kullanımlarını kaldırıp farklı varyosyanlara geçiyorum.
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
merhaba bu sorunla ilgili nasıl çözüm buldunuz? Benimde formumda uyruk kodu diye bir lookup combo var. newrecord ta value değerini TR olarak dolduruyorum. list field ta tanımlı TÜRKİYE ifadesini ilk göstermiyor. Yani forma girdim ekle dediğimde kombo boş gözüküyor kaydet diyip mssql den baktığımda değeri TR olarak görüyorum ama form üzerinde boş. Elle TÜRKİYE seçersem gözüküyor. Ekle dediğimde gözükmemesiyle ilgili nasıl bir yol izlesem acaba? işletim sistemini Türkçe yapsak sorun kalkar gibi ama bu olanaksız.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  türkçe karakter problemi delphiX14 4 415 27-12-2023, Saat: 10:03
Son Yorum: delphiX14
  Acayip bir karakter gösterim durumu delphicim 3 439 10-11-2023, Saat: 12:24
Son Yorum: delphicim
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.300 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 580 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  program exe icon sorunu cvheneburi 9 2.724 19-10-2023, Saat: 15:04
Son Yorum: harunyl

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi