Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi'de Panelin görüntüsünü saydam bir şekilde png olarak nasıl kaydedebilirim?
Herkese Selamlar.
Bir proje aklımda var. Ama bir yerde bazı yapamadıklarım var. Bu konuda siz hocalarımdan yardım istiyorum.
Yapmak istediğim şey şu; Panel üzerinde bazı labeller olacak ve paneli resim olarak kaydetmek istiyorum. Resim olarak kaydedebiliyorum aslında ama sorun şu ki kaydedeceğim resmi png olarak saydam bir şekilde kaydetmek istiyorum. Yani Panelin boyutunda çıkış alacak resimde sadece labeldaki yazılar görünecek. Diğer yerler saydam olacak. Daha önce bir proje için yaptığım uygulamada psd dosyasını çekerek üzerinde bulunan labelleri kaydediyordum. Ama bir video çalışması için böyle bir uygulama geliştirmek istiyorum. Video çalışması ise Ezan vakitleri olacak her gün tüm şehirlerin saatleri elle girilmesi çok zahmet bunun için yaptığımız projede direk png olarak bu verileri çekeceğiz ve bu png dosyalarını ise yapmak istediğim programdan çıkışını otomatik almak istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayrıca Online olarak Diyanetten veya Sabah'ın sitesinden (sabah siteside diyanetten çekiyor) namaz vakitlerini çekmek istiyorum. Ama uğraşmama rağmen yapamadım malesef. Bu konuda ise yardımlarınızı bekliyorum. Xml olarakta olabilir yani şunu da düşündüm xml olarak diyanetten çekecek sitemiz üzerinden çeker xml dosyasına atar Delphi de yazdığımız program ise bizim siteden xml olarak çeker. Veya direkt namaz vakitlerini xml olarak veren bir adres varsa o da olabilir.

Şimdiden teşekkür ederim.
(26-02-2019, Saat: 14:17)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese Selamlar.
Bir proje aklımda var. Ama bir yerde bazı yapamadıklarım var. Bu konuda siz hocalarımdan yardım istiyorum.
Yapmak istediğim şey şu; Panel üzerinde bazı labeller olacak ve paneli resim olarak kaydetmek istiyorum. Resim olarak kaydedebiliyorum aslında ama sorun şu ki kaydedeceğim resmi png olarak saydam bir şekilde kaydetmek istiyorum. Yani Panelin boyutunda çıkış alacak resimde sadece labeldaki yazılar görünecek. Diğer yerler saydam olacak. Daha önce bir proje için yaptığım uygulamada psd dosyasını çekerek üzerinde bulunan labelleri kaydediyordum. Ama bir video çalışması için böyle bir uygulama geliştirmek istiyorum. Video çalışması ise Ezan vakitleri olacak her gün tüm şehirlerin saatleri elle girilmesi çok zahmet bunun için yaptığımız projede direk png olarak bu verileri çekeceğiz ve bu png dosyalarını ise yapmak istediğim programdan çıkışını otomatik almak istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayrıca Online olarak Diyanetten veya Sabah'ın sitesinden (sabah siteside diyanetten çekiyor) namaz vakitlerini çekmek istiyorum. Ama uğraşmama rağmen yapamadım malesef. Bu konuda ise yardımlarınızı bekliyorum. Xml olarakta olabilir yani şunu da düşündüm xml olarak diyanetten çekecek sitemiz üzerinden çeker xml dosyasına atar Delphi de yazdığımız program ise bizim siteden xml olarak çeker. Veya direkt namaz vakitlerini xml olarak veren bir adres varsa o da olabilir.

Merhabalar,

Bir başlangıç oluşturması adına, Json

Şehir List

http://namazvakitleri.diyanet.gov.tr/tr-...ture=tr-TR

İlçe List
http://namazvakitleri.diyanet.gov.tr/tr-...tateId=539

Kolay gelsin.

Ek Dosyalar
.txt   ULKE-KOD.txt (Dosya Boyutu: 3,34 KB / İndirme Sayısı: 14)
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
peki vakitleri illa internetten çekmen şartmı?
(26-02-2019, Saat: 16:07)hi_selamlar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-02-2019, Saat: 14:17)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese Selamlar.

Merhabalar,

Şehir List

İlçe List

Kolay gelsin.
Bu verdiğiniz linki denedim ama çekemedim malesef.

(26-02-2019, Saat: 16:15)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki vakitleri illa internetten çekmen şartmı?

Yok şart değil ama şu şekilde yani tümünü bir yılın hepsini çekebileceğim bir yer olursa gerek kalmaz. Ama araştırdım bulamadım. Diyanet sadece bir aylık vakitleri veriyor. Ayrıca Diyanet dışında bir yerden almak istemiyoruz daha güvenli.
(26-02-2019, Saat: 16:54)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-02-2019, Saat: 16:07)hi_selamlar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

Şehir List

İlçe List

Kolay gelsin.
Bu verdiğiniz linki denedim ama çekemedim malesef.

(26-02-2019, Saat: 16:15)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki vakitleri illa internetten çekmen şartmı?

Yok şart değil ama şu şekilde yani tümünü bir yılın hepsini çekebileceğim bir yer olursa gerek kalmaz. Ama araştırdım bulamadım. Diyanet sadece bir aylık vakitleri veriyor. Ayrıca Diyanet dışında bir yerden almak istemiyoruz daha güvenli.

Daha önce ben kendim için basit bi program yazmıştım hala onu kullanıyorum. Alp32.dll vardı -Allah razı olsun- biri yazmış bu dll'yi; koordinadları verince otomatik hesaplıyor. bi kaç dk. sapma olabiliyor. Bununla birlikte dini günleri felanda gösteriyor dll de bir sürü parametre var. ben sadece vakitleri hesaplatan basit bişi yazmıştım. eğer istersen onu kodlarla beraber atıyım buraya.
ben günlük hesaplattırıyrum ama kodlarla aylıkta hesaplattırılabilr...

(şimdi atıverecektim ama iş yerindeki bilgisayarda kodları yokmuş. eve gidince atabilirim)

başka bir formda benzer bişi buldum. benim yazdığım widget gibi çalışıyo ama buda iş görür...

Namaz.rar -  241 KB
(26-02-2019, Saat: 14:17)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Resim olarak kaydedebiliyorum aslında ama sorun şu ki kaydedeceğim resmi png olarak saydam bir şekilde kaydetmek istiyorum.

PNG ye alternatif olarak GIF'i de degerlendir. onda da saydamlik ozelligi var ve internetde GIF ile ilgili daha cok kaynak bulabilirsin.
Ornegin saydam alanlara belirli bir renk verip daha sonra baska bir cevirici bir gif editoru ile bu rengi saydama cevir diyebilirsin. Arada ek bir işlem olur ama hic yapamamaktan iyidir.
(26-02-2019, Saat: 17:38)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-02-2019, Saat: 16:54)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu verdiğiniz linki denedim ama çekemedim malesef.

Daha önce ben kendim için basit bi program yazmıştım hala onu kullanıyorum. Alp32.dll vardı -Allah razı olsun- biri yazmış bu dll'yi; koordinadları verince otomatik hesaplıyor. bi kaç dk. sapma olabiliyor. Bununla birlikte dini günleri felanda gösteriyor dll de bir sürü parametre var. ben sadece vakitleri hesaplatan basit bişi yazmıştım. eğer istersen onu kodlarla beraber atıyım buraya.
ben günlük hesaplattırıyrum ama kodlarla aylıkta hesaplattırılabilr...

(şimdi atıverecektim ama iş yerindeki bilgisayarda kodları yokmuş. eve gidince atabilirim)

başka bir formda benzer bişi buldum. benim yazdığım widget gibi çalışıyo ama buda iş görür...

Namaz.rar -  241 KB
Evet bu uygulamayı ve dll dosyasını görmüştüm uğraştım da üzerinde ama dll bir zaman sonra uyarı veriyor lisans gibi ama lisans değil kimin yazdığı ile ilgili vs. bir uyarı. Birkaç dakika sapma olmaması lazım yani birde ramazan ayını düşünürsek oruç tehlikeye girebilir. Siz kendi yaptığınız örneği gönderirseniz müsait olduğunuzda çok sevinirim. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
benim kullandığımda aynı dll ... kodlar neredeyse aynı ben sadece saydam form ile system trayda çalışması için bi kaç kod eklemiştim.neredeyse iki yıldır aktif kullanıyorum şu ana kadar hiç lisans uyarısı felan vermedi. dk sapmasıda koordinatlarla ilgili. Google mapten işaretleyip; ordaki bilgilerle bulunduğum yerin tam koordinatını yazdım.

bu size gönderdiğim kodları bi kaç gün çalıştırın uyarı vermeyecektir. bu kodların üzerinden ilerleyebilirsiniz. Dün eski mak. çalıştırıyım dedim bi sürü hata verdi uzun süre ilgilenmeyince darılmış bana Smile bi ayar geçmek gerekecek. yine ben bulunca kendi kodlarımı paylaşırım inş.
(26-02-2019, Saat: 20:58)cexx Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-02-2019, Saat: 14:17)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Resim olarak kaydedebiliyorum aslında ama sorun şu ki kaydedeceğim resmi png olarak saydam bir şekilde kaydetmek istiyorum.

PNG ye alternatif olarak GIF'i de degerlendir. onda da saydamlik ozelligi var ve internetde GIF ile ilgili daha cok kaynak bulabilirsin.
Ornegin saydam alanlara belirli bir renk verip daha sonra baska bir cevirici bir gif editoru ile bu rengi saydama cevir diyebilirsin. Arada ek bir işlem olur ama hic yapamamaktan iyidir.

Gif üzerinde bir araştırma yapmadım. Dediğiniz gibi saydamlık özelliği var ama istediğim şekilde panel üzerindeki belirli labelleri saydam halinde gif olarak kaydedecek bir çözüm bulmalıyım. Dediğiniz şekilde saydam alana bir renk verilip orası silinebilir ama videoda bu biraz sırıtır ve pixselleme olur. Onun için saydam daha uygun. Ama dediğiniz gibi hiç yapamamaktan iyidir haklısınız.

(27-02-2019, Saat: 09:24)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim kullandığımda aynı dll ... kodlar neredeyse aynı ben sadece saydam form ile system trayda çalışması için bi kaç kod eklemiştim.neredeyse iki yıldır aktif kullanıyorum şu ana kadar hiç lisans uyarısı felan vermedi. dk sapmasıda koordinatlarla ilgili. Google mapten işaretleyip; ordaki bilgilerle bulunduğum yerin tam koordinatını yazdım.

bu size gönderdiğim kodları bi kaç gün çalıştırın uyarı vermeyecektir. bu kodların üzerinden ilerleyebilirsiniz. Dün eski mak. çalıştırıyım dedim bi sürü hata verdi uzun süre ilgilenmeyince darılmış bana Smile bi ayar geçmek gerekecek. yine ben bulunca kendi kodlarımı paylaşırım inş.

Bende niye bir ara uyarı veriyordu galiba bana bir kasti varSmile Belki benim sistemle ilgili olabilir diye düşünüyorum.
Dediğiniz şekilde tam kordinat alırsam sıkıntı olmaz galiba. Tüm şehirlerin listelerim veritabanında otomotize verir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 484 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 262 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 424 05-03-2024, Saat: 22:23
Son Yorum: aegean
  Uygulamaya responsive görünüm nasıl kazandırabilriz ? delphicim 0 202 04-01-2024, Saat: 15:24
Son Yorum: delphicim
  Delphi ile geliştirdiğiniz uygulamalar neler? - İki Ödüllü Mr.Developer 20 12.683 01-01-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: aegean

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi