Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tablo İsimlendirme
(05-04-2019, Saat: 14:13)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-04-2019, Saat: 19:55)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genelde
Tablolara
TBLSTOK_ADI
TBL_CARI
... gibi kullanırım.

Procedureler de  
SP_STOK_RAPORLARI
SP_ANALIZ

Fonksiyonlar
FN_STOKGETIR

Viewler
VW_LISTELER

Ön ek (prefix) yerine son ek (suffix) kullanmak bence daha makul ve pratik. Aksi takdirde sorgularınızda sürekli tbl..., tbl..., tbl... diye habire ön ek yazmak bir yerden sonra saç baş yoldurtabiliyor. Tablonun adının 3,4 harfini yazıp kod tamamlama kullanıyorsanız prefix işi insanı bir süre sonra kanser ediyor bence  Rolleyes

@Bahadir.Alkac Arkadaşımız da detaylıca anlatmış ama bende (prefix) tarafındayım.

Şimdi burada çalıştığınız projede önemli ama okunabilirlik için bence prefix daha rahat
benim çalıştığım DB de 400 tane Tablo var
200 ' e yakın procedüre yazmışmış
40 Tane Table Func
30 Tane Scalaar Func vs gibi gidiyor
Bunlar mevcut Databaseye benim yazdıklarım.
Hali Hazırdaki 400 Tabloya Ek

Talbolarım
TBLSTOKLAR
TBLSTOKHAR
Şeklinde gidiyor ve ilk 3 harf bana ne ollduğunu anlatıyor.

SQL cümlelerine gelince
Query ne kadar uzun yazdınız bilmiyorum ama şahsıma 300 400 satırlık queryler var

Benim orada kendime koyduğum kurallardan biri şudur

SELECT * FROM TBLSTOKLAR (STS)
SELECT * FROM TBLSTOKHAR (STH)

Kesinlikle onlara bir tanımla yaparım. sorgular STS STH CST vs şeklinde gider ve okunabilirlik konusunda gayet de rahat olmakta.
Tavsiyem prefix tarafında Smile İyi Çalışmalar
(06-04-2019, Saat: 04:35)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-04-2019, Saat: 14:13)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ön ek (prefix) yerine son ek (suffix) kullanmak bence daha makul ve pratik. Aksi takdirde sorgularınızda sürekli tbl..., tbl..., tbl... diye habire ön ek yazmak bir yerden sonra saç baş yoldurtabiliyor. Tablonun adının 3,4 harfini yazıp kod tamamlama kullanıyorsanız prefix işi insanı bir süre sonra kanser ediyor bence  Rolleyes

@Bahadir.Alkac  Arkadaşımız da detaylıca anlatmış ama bende (prefix) tarafındayım.

Şimdi burada çalıştığınız projede önemli ama okunabilirlik için bence prefix daha rahat
benim çalıştığım DB de 400 tane Tablo var
200 ' e yakın procedüre yazmışmış
40 Tane Table Func
30 Tane Scalaar Func vs gibi gidiyor
Bunlar mevcut Databaseye benim yazdıklarım.
Hali Hazırdaki 400 Tabloya Ek

Talbolarım
TBLSTOKLAR
TBLSTOKHAR
Şeklinde gidiyor ve ilk 3 harf bana ne ollduğunu anlatıyor.

SQL cümlelerine gelince
Query ne kadar uzun yazdınız bilmiyorum ama şahsıma 300 400 satırlık queryler var

Benim orada kendime koyduğum kurallardan biri şudur

SELECT * FROM TBLSTOKLAR (STS)
SELECT * FROM TBLSTOKHAR (STH)

Kesinlikle onlara bir tanımla yaparım. sorgular STS STH CST vs şeklinde gider ve okunabilirlik konusunda gayet de rahat olmakta.
Tavsiyem prefix tarafında Smile İyi Çalışmalar

Yaklaşık 1300 tablo, 1700 civarı view, 1800 civarı da procedure/function/package var. (Daha büyük db'ler de var kullanmakta/geliştirmekte olduğum).

Yazdığım sorgular da emin olun 300-400 satırdan çok daha fazla  Blush

Ben kendimce her iki yöntemi de kullanmış birisi olarak şahsi fikrimi belirttim (tıpkı sizlerin de yaptığı gibi), kimseyi ikna etmeye çalışacak da değilim. 

Malum: "Her seçiş, bir vazgeçiştir"  Rolleyes

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  read committed snapshot Tablo kilitleme Sorunu Emrah Karagöz 3 540 12-10-2018, Saat: 17:34
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  Tablo Birleştirmek Mericx 7 1.499 26-01-2017, Saat: 13:57
Son Yorum: Mericx

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi